31 травня 2016, Київ 10:42

  Політика

  «Усуньте від влади всіх російських шпигунів» – афганські моджахеди українцям

  «Дійте по-партизанськи і приберіть від влади всіх, хто за Росію, і колишніх комуністів» – екс-командир афганських моджахедів

  Підбита моджахедами радянська військова техніка
  Підбита моджахедами радянська військова техніка

  Кабул-Баграм-Саланг – Бійці афганського спротиву, які протистояли радянському вторгненню і окупації Афганістану в 1979-1989 роках, напрочуд багато знають про Україну і можуть порадити, як українцям протистояти російській військовій агресії. Щось з цих порад може бути корисним, щось – застарілим, і відповідає лише афганським реаліям часів тієї війни. Але фактом залишається те, що погано озброєні і часом погано організовані афганські моджахеди взяли верх над супердержавою, невдала афганська кампанія якої прислужилася розпаду СРСР, з якого постала незалежна Україна, що тепер сама в боях захищає власну державність.

  Мешканці сіл уздовж стратегічної дороги Саланг і досі пам’ятають, як радянські війська йшли на Кабул, а потім – через понад 9 років – поверталися до СРСР після невдалої кампанії Кремля в Афганістані. Хтось пригадує, як, відходячи, радянські війська стріляли по селах – ніби в помсту, незважаючи на домовленість про мирний вихід...

  Розмовляти з колишніми моджахедами цікаво, бо вони і далі стежать за усіма військовими інтервенціями Росії, хоча й нарікають, що в нинішньому Афганістані не всі до колишніх моджахеждів ставляться з великою шаною.

  Саме розбірки між моджахедами після радянського виходу з Афганістану розчистили шлях «Талібану» до влади у 1996 році. Тому усі моджахеди найперше радять нині українцям бути єдиними у протистоянні з Росією Володимира Путіна.

  Часи нині змінилися. Росія вже не зможе зробити Україні те, що вона робила тут в Афганістані

  «Моя порада така: всі люди в Україні мають об’єднатися і піднятися на боротьбу. Якщо українці будуть єдиними, лише тоді ви зможете перемогти будь-яку наддержаву. Подивіться на Афганістан – ми ж нічого не мали, але змогли перемогти таку потугу, як СРСР. Часи нині змінилися. Росія вже не зможе зробити Україні те, що вона робила тут в Афганістані», – каже в інтерв’ю Радіо Свобода чільний командир моджахедів Моххамад Асіф Азімі, який нині є радником голови виконавчої влади Афганістану.

  «Ви можете перемогти Путіна тільки єдністю. Моя найголовніша порада – бути разом українським людям. Не допустіть громадянської війни, бо ми знаємо, що це таке, коли народ роз’єднаний, і це жахливо», – каже Радіо Свобода колишній командир сотні моджахедів Хекматулла Хекмат Задран.

  Не довіряйте Америці на усі 100 відсотків, бо в неї теж є свій інтерес. А Росія думає тільки про себе, і це її звичка – нападати на слабших

  «Коли ми воювали з СРСР, ми були єдині, і нас підтримував світ. Америка нам допомагала грошима і «Стінгерами», але в неї були свої інтереси також. Не довіряйте Америці на усі 100 відсотків, бо в неї теж є свій інтерес. А Росія думає тільки про себе, і це її звичка – нападати на слабших. І ще моя порада – приберіть від влади усіх тих, то підтримує Росію, і колишніх комуністів», – додає Задран, який командував сотнею моджахедів у провінції Газні, а також в Пактії на півдні Афганістану.

  Хекматулла Хекмат Задран
  Хекматулла Хекмат Задран

  Тактика моджахедів

  Моджахеди воювали невеликими мобільними загонами. В середньому, загін моджахедів складався з 300 бійців – приблизна чисельність пересічного українського добровольчого батальйону на Донбасі.

  Я попросив моджахедів навести якісь спомини з тієї війни, адже на пострадянському просторі інформації про те, як воювала сторона-опонент, практично немає.

  Саєд Касім Музафарі командувавв загоном моджахедів у провінції Парван на північ від Кабулу і в провінції Баміан, відомої тим, що «Талібан» там пізніше зруйнував гігантські статуї Будди.

  «Розкажу вам про чесність і скромність моджахедів. Ми перейшли з загоном в окупований росіянами Баміан і не змогли забезпечити доставку харчів. Я попросив моджахедів не брати їжу в бідного місцевого населення, і ми вирішили, що краще будемо голодні, але в людей їжу не братимемо. І ми багато днів їли лише сухий хліб, розмочуючи його у воді», – пригадує Музафарі.

  А приклад, який навів Хекматулла Хекмат Задран, виглядає, ніби з історії бою УПА з НКВС на Західній Україні: «Росіяни оточили частину мого загону, і мої бійці заховалися в колодязі, в бічних сховах, у виритих тунелях. Росіяни їх закидали гранатами і вбили всіх».

  Ми вели війну партизанського типу, отримували інформацію і атакували зненацька. Ми мали наперед інформацію про їхнє пересування і мінували мости й дороги

  «В професійному відношенні російські солдати були сильними, і на полі бою теж воювали з нами затято. Але вони не дуже орієнтувалися на місцевості. Ми вели війну партизанського типу, отримували інформацію і атакували зненацька. Ми мали наперед інформацію про їхнє пересування і мінували мости й дороги», – пригадує Задран.

  «На їхні сторожі ми часто нападали вночі, коли вони спали. Ми міняли тактику: атакували то вночі, то вдень, то надвечір і ми мали високу мобільність. Росіяни не знали добре тутешні терени і зазнавали великих втрат. Були часто відплати – після наших нападів росіяни нападали тоді на села, вбивали селян, знищували худобу і навіть руйнували сади», – додає сотник моджахедів.

  Афганські моджахеди, початок 80-х
  Афганські моджахеди, початок 80-х

  За його словами, моджахеди мали табори в горах, і там їх не могла дістати навіть радянська авіація. «Ми рили нори і були недосяжні для авіабомб. Сидячи в горах, ми також виставляли спостерігача, який дивився на російські позиції і, як тільки бачив дим, то одразу кричав – значить, по нам вистрілив або танк, або гармата, і ми миттєво ховалися в нори. Тому серед нас було менше жертв», – пригадує Задран.

  Моджахеди кажуть, що їм у другій половині 1980-х дуже допомогли поставки американських переносних ракетних комплексів «Стінгер», які можна було застосовувати проти вертолетів та бойових літаків. Але закликають не перебільшувати їхнє значення, оскільки «Стінгерів» не вистачало, і їхні поставки моджахедам обмежувались центральною частиною Афганістану та районами довкола Кабулу.

  «Заощаджуйте боєприпаси»

  Серед інших порад моджахедів українцям – «усунути від влади всіх російських шпигунів». І це можна почути практично від кожного колишнього бійця афганського спротиву.

  Найкраща тактика проти росіян – не пряма відкрита війна на полі битви, а війна партизанського типу. Інакше будуть великі жертви серед людей і військових

  «Найкраща тактика проти росіян – не пряма відкрита війна на полі битви, а війна партизанського типу. Інакше будуть великі жертви серед людей і військових. І ще одне – не здійснюйте тортури над військовополоненими, бо це не допоможе, а полонені – коли до них нормально ставляться – будуть знати, що українці – хороші люди», – говорить Задран.

  «Маєте також заощадливо використовувати кулі і зброю, бо вести війну – це дорого. У вас, мабуть, теж не вистачає амуніції, бо Україні важко економічно», – дадає він.

  А моджахед Азімі зауважує: «Росія хотіла зробити Афганістан своєю частиною. Але ми, моджахеди, не дозволили їй цього. Ми перемогли супердержаву, ми повалили комунізм. Ми вибороли свободу для Афганістану. Дехто нас критикує – але це несправедливо, адже ми захистили нашу свободу, бо наша релігія була у небезпеці. Інакше наша культура й мова теж занепали б. Маю надію, що ситуація в Україні буде кращою, і все повернеться до нормальності».

  Всі моджахеди – та й переважна більшість афганців, з якими довелося спілкуватися, – знають про війну в Україні, але найперше одразу говорять про те, що Росія відібрала в України Крим. Щоправда, мало хто знає, що в Криму живе багато мусульман – кримських татар, які не хочуть бути в Росії.

  «Україна – не ісламська країна, але українці – сміливі люди і люблять свою Батьківщину, – каже Задран. – Це відповідальність – захищати свою землю. Ви воюєте за свою країну, і Бог вам допоможе». 
  На цю ж тему:

  Дух «Великої гри» все ще витає над Афганістаном12.05.2015
  Дух «Великої гри» все ще витає над Афганістаном

  «Коли відбулось радянське вторгнення, то сусідні з Афганістаном країни дуже боялися комунізму» – афганський професор далі
   
  Афганістан і Україна: «вороги наших ворогів – наші друзі»09.05.2015
  Афганістан і Україна: «вороги наших ворогів – наші друзі»

  «Українці мають врятувати свою землю і викинути Росію. Я маю надію, що Україна вистоїть і зламає хребет Росії» – провідний афганський історик далі
   
  Афганські сили вперше самостійно стримують весняний наступ «Талібану»04.05.2015
  Афганські сили вперше самостійно стримують весняний наступ «Талібану»

  «Ми лише тренуємо, допомагаємо та радимо. Зараз на чолі операцій – самі афганці» – полковник Смедман далі
   
  Війна Кремля в Афганістані і в Україні: 10 паралелей02.05.2015
  Війна Кремля в Афганістані і в Україні: 10 паралелей

  Війна проти України загрожує Росії серйозними наслідками, як це сталося і з СРСР, розпад якого прискорила окупація афганських територій далі
   
  Путін не зможе перемогти Україну – афганський професор30.04.2015
  Путін не зможе перемогти Україну – афганський професор

  «Я був в Україні ще в часи СРСР і вже тоді помітив різницю між українцями і росіянами» далі
   
  Афганський моджахед: Україна здатна перемогти Росію28.04.2015
  Афганський моджахед: Україна здатна перемогти Росію

  «Нині росіяни вже не супердержава. І з ресурсами, які є в України, ви можете ще впевненіше їх перемогти» далі
   


  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Юрій Місто: Черкаси
  20.05.2015 01:09
  Мої друзі загинули в Афганістані від рук такого як цей Задран.І тепер цей "дух" вказує мені як мені жити! Я розумію що був для Задрана окупантом ,але я добровільно в його країну не йшов. Вибач,ти залишися для мене ворогом.

  від: іван Місто: коломия
  16.05.2015 13:46
  читайте біблію.Йосип, коли прийшов до влади в Египті, всіх зробив рабами.Найкращі землі дав родині,а це землі Нілу,вода.Родина стала ,,олігархами,,.Украіною заправляють ,,йосипи,, це вовки в овечі шкірі.Ми украінці будемо рабами на своій землі,якщо не проженемо ,,йосипа,,.Далі нас чекае геноцид.Читайте ,,Есфірь,,.,,Ми продали дідівську славу і жиди в ярмо нас запрягли,,-Т.Г.Шевченко.

  від: Иван Місто: Екатеринбург
  15.05.2015 11:23
  Украинский народ сможет сломать хребет рашэ,но не с Порошенко.Он не воин по психологии.Это же видно не вооружоным глазом.Да и внутренних врагов в лице россиян в Украине очень много.Их всех любыми способами крайне необходимо депортировать.Если этого не сделать,это бомба может рвануть не раз и в любом веке.Бойтесь нанайцев дары приносящих,они вам еще не раз попытаются загнать троянского коня на пост президента.
  У відповідь

  від: Юрій Місто: Черкаси
  20.05.2015 00:57
  Правильний текст :Данайців ,нанайці корінні жителі Сибіру,вчи історію.

  від: Олег
  14.05.2015 11:38
  Вы знаете, я думаю что не в победе дело. Проблема в другом - страдает вся Украина. Весь народ. И это проблема. Гибнут ребята любых возрастов. Мирные жители гибнут - все. И все для чего. Да у нас есть свои проблемы, да есть и коррупция и предательство и вранье...все. Но Война - самое страшное. Хотелось бы что бы это все прекратилось. Хватит войны. Мы не лезли в чужие страны. Нам это не надо. Россия сделал очень не по человечески - влезла к нам и пытается навести порядки. Можно просто посидеть и подсчитать - в скольких военных конфликтах за последние 15-20 участвовала. Сколько у них ребят погибло...и все это для чего?! С экономической точки зрения да и вообще - ЛНР и ДНР России не нужны. Туда надо уже вкладывать просто колоссальные деньги. Все это делают для расшатывания Украины как таковой. Я очень надеюсь что жертв в дальнейшем можно избежать и все будет хорошо. И мы все заживем мирно.

  від: Анонім
  11.05.2015 17:16
  афганці це особливий народ - вони з пелюшок граються справжньою зброєю!
  в Украиїні навіть газові пістолети жах можновладців! Так що ніхто ніякої партизанщини не побачить, хіба що на заході де теж є гори!

  від: Николай. Місто: Хайфа.
  10.05.2015 22:35
  Пока идёт трепалогия о борьбе с коррупцией.Процентов 30 в
  Раде соратники Януковича.Ахметов ,Фирташ,Пинчук и другие
  удобно пользуются украденным при Кравчуке,Кучме и Януко-
  виче.Если главный переговорщик замешан в убийстве Гонгад-
  зе...

  від: Украинец Місто: Украина
  09.05.2015 14:57
  І ще моя порада – приберіть від влади усіх тих, то підтримує Росію, і колишніх комуністів», – додає Задран,....

  люди не понимают, что это кофликт выгоден обоим сторонам!!!
  особенно Порошенку, так как тот отмывает охрененно огромные деньги...
  посудите сами....
  сколько было сказано - и хоть что-то сделано???
  люстрация, якобы, мать её, идет - А ТОЛКУ НЕТУ!!!!
  тутже на запросы о люстрации , начали ответы приходить (про начальников, и их подельнкив), мол - все они чистые.. и некого люстрировать, зато простые люди - тома на них...
  ******
  а народ - как было быдло - так и осталось... овечье поголовье..
  без чувства достоинства... и желания реально менять САМОМУ, а не *** допускать до "керування" собою..
  допускались...

  від: Ігор Бурик
  07.05.2015 15:15
  Українці переможуть криваву московську орду.
  Не путати з обрізаним олігархатом, який тимчасово захопив владу в Україні.

  від: Sergey Місто: RF
  07.05.2015 14:29
  Скоро Украина будет, как Афганистан.
  У відповідь

  від: Микола Місто: Кіровоград
  07.05.2015 19:39
  Завдяки Путінеску вона вже більше року як Афганістан але у Пуйла пупок розв’яжеться

  від: просто так
  06.05.2015 15:31
  это точно, до тех пор, пока Генштабом командует , "чего изволите" - Муженко , а в президентах ходит "голубь мира" -Парашенко , победить путинских наемников будет невозможно

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  Відеопрограми Радіо Свобода

  «Молодь Плюс» | Еко-тренди: електромобілі та сонячна енергія  

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  Президент Віктор Янукович (ліворуч) і прем’єр Микола Азаров. Київ, 13 грудня 2013 року

  Аудіо «Чорна каса» Партії регіонів чи «чорна мітка» колишній владі?

  Документи тіньової бухгалтерії колишньої партії влади оприлюднюють одночасно журналісти-розслідувачі, колишні та нинішні депутати й посадовці 

  Крайній блок-пост українських військових на дорозі до Донецька неподалік Авдіївки, березень 2016 року

  Аудіо Бої на сході України стають більш контактними

  За останній тиждень травня українські військові зазнали найбільших за останній рік втрат 

  Відео Бій, який зараз треба витримати Савченко, значно складніший, аніж той, який був у Росії – Гайдай

  Надії Савченко пророкують конфлікти зі своєю фракцією у Верховній Раді 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  Зсув на сміттєзвалищі під Львовом – відео з дрону  

   

  Савченко помилували з гуманістичних міркувань – прес-секретар Путіна

   

  Міста у вишитих сорочках. Українці святкували День вишиванки

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ