27 червня 2016, Київ 23:15

  Політика

  Хто поклав око на «Межигір’я»?

  Музей корупції може знову перетвориться на закритий об’єкт

  Представники Адміністрації президента та Міністерства оборони 7 грудня відвідали «Межигір’я». Гості тут були не просто так. 13 жовтня президент Петро Порошенко запропонував передати «Межигір’я» Міністерству оборони для створення на його базі всеукраїнського реабілітаційного центру для учасників АТО. І от на оглядини прибула делегація, щоб з’ясувати, як саме можна використати територію, де раніше мешкав екс-президент України Віктор Янукович. Програма «Схеми», спільний проект Радіо Свобода та «UA:Першого каналу», також відвідали резиденцію разом із делегацією і поцікавилися перебігом розслідування щодо «Межигір’я»​.

  До «Межигір’я» високі посадовці та генерали приїхали мікроавтобусом позаду машини супроводу із включеними проблисковими маячками – хоча, згідно з правилами дорожнього руху, такі спеціальні сигнали мають вмикатися лише у разі невідкладного службового завдання.

  Від Міноборони приїхав заступник міністра, генерал-лейтенант Олександр Дублян, а також полковник Валентин Федічев.

  «Подивимося «Межигір’я». Як громадянин України, я маю на це право», – відповідає на запитання про мету візиту полковник Федічев.

  Делегація від Міністерства оборони та Адміністрації президента, що приїхала на оглядини «Межигір’я»
  Делегація від Міністерства оборони та Адміністрації президента, що приїхала на оглядини «Межигір’я»

  Ще одна людина у військовій формі не захотіла представлятися: «Нарада почнеться – всіх представлять».

  Головний від Адміністрації президента серед візитерів – Олексій Покотило, керівник Головного департаменту з питань національної безпеки і оборони Адміністрації президента України. Він вважає резиденцію чудовим місцем для реабілітації військовослужбовців: «Людині пройтись, подихати повітрям: праворуч море, ліворуч дерева. Це вже реабілітація!»

  Олексій Покотило, очільник Департаменту з питань нацбезпеки і оборони, важає резиденцію чудовим місцем для реабілітації військовослужбовців
  Олексій Покотило, очільник Департаменту з питань нацбезпеки і оборони, важає резиденцію чудовим місцем для реабілітації військовослужбовців

  Гостей зустрів комендант Межигір’я Денис Тарахкотелик. Він – колишній представник «Автомайдану». У день втечі Януковича він взявся управляти безхозним «Межигір’ям», та й досі там і лишається. Також тут можна зустріти представників «Автомайдану» та людей, які називалися громадою «Межигір’я».

  Комендант проводить екскурсію для делегації. Спочатку гостям демонструють будинки для здоров’я: солярій, джакузі, тренажери.

  Далі представники Міноборони та Адміністрації президента оглянули гостьовий будинок, Хонку, де й була основна резиденція Януковича, сфотогорафували страусів, подивилися на колекцію ретроавтомобілів.

  Колекція ретроавтомобілів у «Межигір’ї»
  Колекція ретроавтомобілів у «Межигір’ї»

  Делегацію цікавило лише одне питання – чи є можливості тут щось переробити та розмістити реабілітаційний центр для військових.

  Спочатку у людини з Адміністрації президента сумнівалися, чи це справді реальна перспектива. «Ми вивчаємо можливість розмістити військовослужбовців. Комендант пояснює, що готових приміщень для розміщення немає», – каже Олексій Покотило.

  Думка змінилася у гостьовому будинку, після оглядин сауни. «Хороший будиночок. Готовий практично до проведення реабілітації військовослужбовців», – коментує побачене представник Адміністрації президента Олексій Покотило.

  Представник «Автомайдану» Дмитро Карп, який супроводжував візитерів, відразу висловив побоювання пану Покотилі стосовно того, хто саме буде користуватися приміщеннями «Межигір’я»: «Військовослужбовці бувають різні. Я хочу, щоб для добровольчих батальйонів побудували окреме приміщення, в якому їх дісно будуть реабілітовувати. Будуємо, хочете, разом, навіть гроші можемо разом шукати. Але так, щоб тут розмістити чотири генеральські попи – такого не буде».

  З’ясувалося, що заява президента Петра Порошенка про передачу «Межигір’я» Міністерству оборони – поки єдиний привід говорити про зміну власників резиденції. Жодних документів щодо передачі комплексу військовим поки не з’явилося. Будівлі «Межигір’я» нині арештовані судом як речовий доказ у справі заволодіння державним майном у великих розмірах.

  Заступник міністра оборони України Олександр Дублян, каже, що документа про передачу резиденції військовим він не бачив: «Я не знаю, чи є такий документ, але я його не бачив».

  Заступник міністра оборони України Олександр Дублян, каже, що документа про передачу резиденції військовим він не бачив
  Заступник міністра оборони України Олександр Дублян, каже, що документа про передачу резиденції військовим він не бачив

  Про документ ми запитали у представника Адміністрації президента Олексія Покотила.

  «Ну ви ж чули заяву президента? Що ще потрібно? Ви на кожну заяву вимагаєте документ?» – відповів він.

  Комендант «Межигір’я» і представник самооброни Майдану Денис Тарахкотелик теж висловлює свою думку стосовно задуму організувати у резиденції реабілітаційний комплекс: «Тут треба великі кошти, щоб побудувати спеціальні будинки. Ми за те, щоб бійцям було де проводити реабілітацію. Ми не розуміємо, де цю ідею можна втілити».

  Представник Адміністрації президента не виключає, що у разі передавання території до Міноборони – вхід до резиденції стане закритим для громадськості: «Це будуть перепустки і відповідний пропускний режим».

  Це при тому, що за майже 2 роки, коли «Межигір’я» було відкрите для відвідувань, тут на екскурсії побувало десь 400 тисяч людей. Комендант розповідає, що саме за ці кошти утримується сам парк, тварини в зоопарку, а також внутрішньо переміщені особи зі сходу, які тут живуть.

  Під час оглядин до генералітету раз-по-раз підходять пересічні відвідувачі так званого Музею корупції і з усмішкою запитують, чи представники влади також платити по 50 гривень за вхід.

  За оглядинами «Межигір’я» спостерігає учасник проекту YanukovychLeaks журналіст-розслідувач Влад Лавров. Він вважає, що фінансувати «Межигір’я» має не держава, а спеціально створений траст, до наглядової ради якого повинні входити активісти, місцеві громади та представники влади.

  «Є загроза того, що його закриють і знову почнуть дерибанити бюджетні гроші. Я підозрюю, що побудувати новий реабілітаційний центр було б дешевше, ніж переобладнати «Межигір’я» – воно ж абсолютно не пристосоване», – каже він. Журналіст переконаний, що під цим соусом почнуть витрачати бюджетні кошти: «Фактично, ми повернемося до часів Януковича, коли резиденції утримувалися за державний кошт. Зараз «Межигір’я» є таким символом: найбільш закрита територія у країні відкрита для громадськості, а якщо її закриють, складатиметься враження, що нічого не змінилося».

  Раніше програма «Схеми» з’ясувала, що уже після втечі Віктора Януковича народний депутат Сергій Клюєв, брат Андрія Клюєва, очільника Адміністрації президента за часів Януковича, продав свою частку у компанії «Танталіт», яка володіла «Межигір’ям» самому підприємству «Танталіт» та юристові й новому директору цієї фірми Олександрові Приймаку.

  У Генпрокуратурі інформували, що поки майно «Межигір’я» під арештом, воно не може належати Міністерству оборони. І пояснили, чому не змогли досі направити справу щодо заволодіння майном «Межигір’я» до суду – чекають інформації з Інтерполу.

  Прокурори кажуть, що слідчі два місяці детально описували майно у «Межигір’ї». Будівлі оцінили в 1 мільярд гривень. Але з’ясувалося, що наприклад, страусів не порахували.

  «Тварини: свині, корови, козли, пернаті. Слідчий не конкретизував з огляду на великий обсяг інших цінностей», – пояснює Олексій Парфенюк, заступник керівника 2-го слідчого відділу ГПУ.

  Більше того, не була проведена оцінка усього майна, яке є всередині будівель «Межигір’я».

  «Експерти оцінювали комплекс будівель та споруд. Все, що всередині, не оцінювалось. Тому що експертиза призначалася на початковому етапі розслідування», – важе він.

  Все було сфотографовано, але не пораховано та не оцінено. Також слідчі Генпрокуратури поінформували, що під час опису виявили золотий батон Януковича. Проте при детальному вивченні його фото у присутності знімальної групи у них закралися сумніви щодо справжності цієї знахідки. Згодом комендант «Межигір’я» Денис Тарахкотелик розповів «Схемам», що золотий батон, який показали журналістам на фото, хтось привіз у «Межигір’я» як сувенір з Андріївського узвозу уже після втечі Януковича.

  Схоже, слідчі й самі не знають: золотий батон справжній чи ні
  Схоже, слідчі й самі не знають: золотий батон справжній чи ні

  Під час спілкування з прокурорами знімальна група «Схем» з’ясувала, що нині розслідувати справи щодо «Межигір’я», так само, як і щодо усіх колишніх високопосадовців, Генеральна прокуратура уже не має права. Згідно з законодавством, таке право перейшло до новоствореного Національного антикорупцінйого бюро. Водночас, передавати справи Генпрокуратура до НАБУ поки не планує.

  «НАБУ ще не запрацювало і прийняти справи не може, а ми право втратили. Справи фактично ми не можемо розслідувати і ухвалити жодного процесуального рішення», – пояснює Сергій Горбатюк, очільник Управління спеціальних розслідувань ГПУ.

  Два роки «Межигір’я» перебуває у правовому хаосі. З одного боку, воно є доказом у справі та його майно арештоване. З іншого, годують тварин, стрижуть сад та лагодять труби тут люди, які жодного правового статусу не мають. Тепер на майно з подачі президента зазіхає Міністерство оборони – так само без жодного правового статусу, але з бажанням закрити це місце для відвідувачів та отримати на нього бюджетне фінансування.

  На сьогодні перед входом до «Межигір’я», попри ще не визначений статус, висить напис «Національний парк».


  Сергій Андрушко

  Сергій Андрушко - журналіст програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода та Першого Суспільного телеканалу України  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Stepan Denisyuk
  31.12.2015 10:11
  "високі посадовці та генерали приїхали мікроавтобусом позаду машини супроводу із включеними проблисковими маячками" - таким чином відправити їх оптом у Піски чи Комінтерново боронити Україну.

  від: Костянтин
  12.12.2015 09:56
  Саме смішне, шо про 50 грн за вхід сказали, а за те, шо люба екскурсія всередені (ну наприклад, тіє ж Хонки) - 200 грн, мабіть забули. Нинішнє "керівництво" Межигір'я - нічим не краще свого "папєрєдніка". Куди йдуть гроші? Де публічні звіти?
  У відповідь

  від: Глафіра Місто: Умань
  13.12.2015 16:22
  Хіба незрозуміло написано, що гроші йдуть на утримання всієї території, на утримання зоопарку та переселенців зі Сходу. Головне, що бюджетні гроші вже не використовують на оплату чиїхось забаганок...
  У відповідь

  від: Анонім
  14.12.2015 06:23
  Если у вас украдут дом, то вам будет тоже выгода - не нужно будет платить коммуналку. Сейчас Межигорье - арестованное имущество, которое государство обязалось хранить и содержать, т.к. оно еще судом может быть возвращено законному владельцу - фирме Танталит. В Украине десятки тысяч арестованных домов, квартир, машин, цехов и т.д. если всем этим будут пользоваться и на том наживаться всякие самозванцы активисты, то государство сильно много сэкономит, потому что государства не останется вообще, да его и сейчас - чуть чуть осталось, всем правят бандиты на содержании олигархов, России и америкосов.

  від: олек Місто: рівне
  11.12.2015 14:57
  от би всіх цих "героїв-генералів" на донейький аеропорт відправити щоб там санаторій їм в окопах влаштували. Тоді можливо і війна України із Росією відразу і закінчилась . Чому ? та тому що вони всі боягузи і злодюги. Якщо і буде із межигірья зроблено санаторій то на для скалічених війною солдаті, а для пузатих генералів

  від: Анонім
  11.12.2015 14:09
  "Два роки «Межигір’я» перебуває у правовому хаосі. З одного боку, воно є доказом у справі та його майно арештоване. З іншого, годують тварин, стрижуть сад та лагодять труби тут люди, які жодного правового статусу не мають. Тепер на майно з подачі президента зазіхає Міністерство оборони – так само без жодного правового статусу, але з бажанням закрити це місце для відвідувачів та отримати на нього бюджетне фінансування.

  На сьогодні перед входом до «Межигір’я», попри ще не визначений статус, висить напис «Національний парк».
  "


  Именно для того революция и гражданская война и существуют, чтоб "правового статуса" не имели никакие ценности. чтоб активисты всех мастей, от рядовых уголовников, до Яроша, Парасюка, Яценюка и Турчинова могли хапать "по понятиям".

  від: Володимир Місто: Київ
  11.12.2015 13:36
  Яка мета цього сюжету, виправдати підвішений стан Межигір'я, не турбувати не підзвітних нікому "громадських" смотрящіх? І до речі, натякніть Гнапу, що у приміщеннях капелюхи прийнято знімати.

  від: валентина Місто: одесса
  11.12.2015 13:24
  Оставить как национальный парк.Пусть люди ходят на экскурсии и просто отдыхают. А для реабилитации можно найти хорошие санатории. Есть множество заброшенных санаториев, их нужно восстановить и использовать. Даже у нас в Одессе еще не все загребли.

  від: Юрій Місто: Київ
  11.12.2015 13:18
  Межигір'є треба націоналізувати та залишити Національним парком, у якому люди можуть відпочити, провести урочисті події (весілля, ювілеї тощо...). У цьому парку можна збудувати літній театр для проведення масових заходів. Якщо буде зручне транспортне сполучення від метро "Героїв Дніпра", то люди будуть із задоволенням відвідувати його за 50 грн. Тому він буде самоокупний. Для додаткових надходжень можна ще отримувати орендну плату від збудованих закладів громадського харчування, та зробити додаткову плату за відвідування зоопарку (який можна суттєво розширити)
  Всі споруди та площадки треба здати в оренду через відкритий конкурс.

  від: Віктор Борківський Місто: Київ
  11.12.2015 13:09
  Ця наволоч гірше Януковича. Погляньте на їхні вгодовані та холені пики і усе стане зрозумілим, чому на фронті гинуть діти народу.

  від: Юрій Місто: Київ
  11.12.2015 12:42
  Нічого в цій країні не змінюється, тіки свині біля корита....
  У відповідь

  від: Гибало
  01.01.2016 12:34
  В нашій країні навідь теоритично нічого змінитись не може, це на мій погляд тілько коню не зрозуміло, і ті хто покладає надії на якісь там політичні сили чи особистості, дуже скоро будуть плювати їм в лице і вибирати знову таких самих і знову плювати. Бо вибору не має, вірніше все робиться за для того, щоб не було цьго вибору. Адже голодними кріпаками краще керувати, дав на хлібину - вже й замовкли, заорали - відібрав, пообіцяв - поцілували в дупу.
  У відповідь

  від: Анонім
  30.12.2015 22:38
  Увы!

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Молодь Плюс» | Професійно-технічні училища в Україні під загрозою знищення? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Ілюстративне фото

  Мультимедіа Наступної хвилі мобілізації може не бути, військо набиратимуть з контрактників

  Контрактна армія зможе дати відсіч агресії, але цього замало, щоб не бути мішенню – експерт 

  Колишній федеральний прокурор США Марта Берш

  Частка статків Лазаренка була отримана від прибутків компанії Тимошенко – екс-прокурор США

  Колишній федеральний прокурор США Марта Берш, яка домоглася ув’язнення Павла Лазаренка, приїхала в Україну ділитися досвідом 

  Україна, Польща і Росія. «Волинська різанина» як політична технологія

  У 2013 році тему «волинської різанини» почали активно використовувати російські пропагандисти. В Україні великим спеціалістом з цих питань став скандальний проросійський політик, українофоб Колесніченко 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 27 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 27 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ