25 травня 2016, Київ 17:49

  Політика

  Сили спеціальних операцій очолив десантник Ігор Луньов

  Раніше генерал-майор очолював штаб Високомобільних десантних військ і має досвід перетворення кількох підрозділів в окремий рід військ

  Київ – За наказом міністра оборони України, Сили спеціальних операцій (ССО), новий окремий вид українських Збройних сил, очолив генерал-майор Ігор Луньов. До цього він був першим заступником командувача Високомобільних десантних військ і начальником штабу, а на початку 2000-х років командував 25-ю десантною бригадою. Впродовж війни на сході України Луньов отримав два ордени Богдана Хмельницького і з полковника став генерал-майором. Він має досвід об’єднання десантних бригад і корпусів в окремий вид військ – високомобільні десантні. У Генштабі зазначають, що це може бути однією з причин, чому Луньов очолив ССО – він знає як перетворити окремі підрозділи в одну працюючу структуру. Кваліфікаційна комісія, за твердженням народного депутата Ірини Фріз, яка була присутня на засіданні, рекомендувала обох, а остаточне рішення приймав міністр оборони. Радіо Свобода вдалося поспілкуватися зі щойно призначеним командувачем Сил спеціальних операцій.

  Сили спеціальних операцій очолив десантник Ігор Луньовi
  || 0:00:00
  X

  – Якими мають бути сили спецоперацій? Які етапи їхнього створення і розвитку?

  – Концепцію створення і розвитку Сил спецоперацій (ССО) довгий час опрацьовували і погоджували із експертами, які служили в управлінні спецоперацій Генерального штабу у різні роки, обговорювалась із представниками офісу НАТО, зокрема Литви. У цій країні створено аналогічний окремий вид сил, вони допомагають нам у правовому полі і у питаннях організації підготовки фахівців.

  Це бойові військові частини, а також частини інформаційно-психологічних операцій

  Наразі концепція пройшла усі етапи погодження і затверджена наказом Міністра оборони України. ССО є окремим видом сил. Зараз триває робота над законом про Сили спеціальних операцій. Сформоване командування ССО, яке буде безпосередньо керувати військовими частинами, які будуть передані силам спецоперацій. В першу чергу це бойові військові частини, а також частини інформаційно-психологічних операцій.

  Концепція передбачає поетапне набуття оперативно-бойових навичок. На першому етапі, протягом 2016 року, військові частини спецназу будуть підпорядковані командуванню ССО. Протягом 2016 року будуть також створені військові частини управління, обслуговування та охорони. Одне з ключових питань – створення центру спеціальних операцій. Рішення про його створення вже ухвалене, визначене місце дислокації, затверджений штатний розклад спеціалістів.

  Із залученням інструкторів країн НАТО готуються окремі малі підрозділи – групи спецназу

  Ми вивчали практику західних партнерів, нам допомагали представники офісу НАТО. Просто зараз на базі військової частини спеціального призначення в Хмельницькому проходять навчання майбутні інструктори для цього центру. Також із залученням інструкторів країн НАТО готуються окремі малі підрозділи – групи спецназу. Інструкторами центру стали військовослужбовці, які мають бойовий досвід в зоні АТО і розуміють, що вони хочуть отримати від спеціалістів НАТО.

  На другому етапі, до кінця 2017 року, планується провести вдосконалення підготовки усіх частин за стандартами НАТО. Має відбутися синхронізація українських підрозділів із аналогічними підрозділами країн НАТО. Заплановані спільні навчання із західними колегами.

  Задача створення ССО для нашої країни нова. ССО виконують не лише розвідувальні задачі, а також, наприклад, інформаційні – нам потрібний ресурс, ми маємо працювати з інформацією, піаром, тощо. На цьому етапі увагу планується приділити технічному оснащенню військових частин – у цьому нам готові допомагати західні партнери. Йдеться про засоби зв’язку, навігації, доставки й евакуації.

  – Кого в першу чергу будуть готувати в цьому центрі? Чи пройде перепідготовку особовий склад існуючих полків спецназу?

  – Структура підготовки передбачає два напрямки. Бойові дії чи війна, як це не називай, тривають, і армія поповнюється за рахунок мобілізації. Тому щоб змінити тих, хто демобілізується, призвані будуть в цьому центрі проходити двохмісячний курс підготовки і поповнювати існуючі підрозділи. Але це не головний напрямок, паралельно ми будемо відбирати з армії тих контрактників, хто відповідає напрацьованим критеріям, має бойовий досвід не менше року. Для таких військовослужбовців ми готуємо навчальний курс на півроку.

  Військові частини спеціального призначення були укомплектовані контрактними бійцями, але зараз доволі високий відсоток вояків там – мобілізовані

  Навчання мобілізованих – вимушений захід. Коли війна починалася, військові частини спеціального призначення були укомплектовані контрактними бійцями, але зараз самі полки стали більшими і доволі високий відсоток вояків там – мобілізовані. Є серед них і ветерани спецназу, але не всі залишаються через рік служби, дехто йде. Наразі перерозподілом мобілізованих і створенням окремих груп займаються командири полків та інші офіцери в підрозділах, що мають добрий бойовий досвід.

  – Як ваш бойовий досвід допоможе вам керувати ССО?

  – Функції Високомобільних десантних військ і функції Сил спеціальних операцій перегукуються лише в тому, що вони обидва захищають Батьківщину. Десантники – це добре підготована мотивована піхота, але в 2014 році нам довелося виконувати задачі і Національної гвардії, і сухопутних військ, і частково сил спецназу. Водночас полки спецназу виконували задачі, які не мають виконувати спецназівці – охороняли периметр баз, супроводжували колони техніки і таке інше. Навесні і влітку 2014 року я керував обороною аеропорту в Краматорську, до складу угруповання також входили підрозділи спеціального призначення. Група 8-го полку спецназу, зокрема, знайшла і знищила розрахунок ПЗРК і захопили журналістів Life News. Пізніше у цих журналістів знайшли відеоматеріали, на яких ці журналісти показували куди стріляти розрахунку зенітного комплексу, знімали, як розстрілювали десантників 95-ї десантної бригади. Я це говорю до того, що на той момент ми виконували ті задачі, які могли виконувати, і це було правильно.

  – Ви згадали як військового партнера Литву, але її збройні сили не брали такої активної участі у бойових діях, як українські збройні сили. Чому вони можуть навчити?

  До війни ми готували бійців за старим методиками

  – Не зовсім вірно. Вони беруть участь у бойових діях в Афганістані, і це саме досвід роботи Сил спеціальних операцій – отримання інформації і вплив на розвиток ситуації. Чому вони можуть нас навчити – до війни ми готували бійців за старим методиками. І нормативи в нас правильні були, і головна вимога – виконати бойові завдання – була правильною. Але якщо в наших умовах це досягалося постійними тренуваннями і повторами, то тепер ми маємо увімкнути мислення і робити це свідомо. Цьому і навчають методики НАТО.

  – Коли планують завершити реформу Сил спецоперацій?

  – Кінцевий термін – 2020 рік.   На цю ж тему:

  Сили спецоперацій стали заручником міжособистісного конфлікту30.12.2015
  Сили спецоперацій стали заручником міжособистісного конфлікту

  Якби в Україні вчасно сформували сили спецоперацій, то конфлікту на Донбасі могло б не бути – полковник Серветник далі

  Для Генштабу не мало значення, очолить Сили спецоперацій десантник чи ні – Муженкоi
  X
  05.01.2016
  Призначення генерал-майора Ігоря Луньова командувачем Сил спеціальних операцій продиктоване лише його професійними якостями, заявляє начальник Генштабу Збройних сил Віктор Муженко. Атестаційна комісія Міноборони розглядала дві кандидатури на цю посаду – командувача спецназу Сергія Кривоноса і першого заступника начальника десантних військ Ігоря Луньова. (Відео Генерального штабу ЗСУ)  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Харченко Игорь
  06.01.2016 08:17
  есть прекрасный профессионал Сергей Кривонос.его поддерживают Герои реальных боев.. Но муженко ( ответственный за гибель десятков, если не сотен наших солдат) его не назначает. т.к. боится. Риск в назначении десантника а не спецназовца -для всей армии и страны. А кто назначил муженко? No comment....

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  Відеопрограми Радіо Свобода

  «Донбас.Реалії» | Вибори в ОРДіЛО. Проводити чи ні? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  Зображення питання

  Тест. Заголовки російських ЗМІ: справжні чи вигадані?

  Чи знаєте Ви стиль російської преси настільки, аби називатися справжнім «диванним воїном» і експертом в інформаційній війні? Заголовки російських ЗМІ іноді шокують. А чи зможете Ви відрізнити справжні заголовки від вигаданих? Насправді це складніше, ніж Ви думаєте!

  Савченко. Повернення додому. Живий блог

  LIVE «Дякую, Завдяки вам я вижила!  І дякую тим, хто бажав мені зла – на зло я вижила!» – Надія Савченко вже в Україні 

  Надія Савченко і Петро Порошенко, 25 травня 2016 року

  Порошенко: ми повернемо Крим і Донбас, як повернули Савченко

  «Ми всі пишаємося тією поведінкою, яку продемонструвала Надія, будучи заручником агресора Росії довгих 709 днів» 

  В Україні видали путівник мережею європейських комуністичних архівів

  «Ці архіви – не компромат. Вони дозволяють зрозуміти, чим насправді був комуністичний режим» 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  Міста у вишитих сорочках. Українці святкували День вишиванки

   

  Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон виступила з оркестром у Харкові  

   

  Навіщо жителі Донбасу голосували на псевдореферендумі 2 роки тому?

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ