30 червня 2016, Київ 09:43

  Політика

  Українська мова і «русский мир» Путіна

  Мова повинна об’єднати Україну. І перемога у війні з Росією – це стати українцями

  (Рубрика «Точка зору»)

   

  Українська армія успішно відбиває натиск Росії на Східному фронті, але «русский мир» намагається потіснити українців на «фронті внутрішньому». У цьому сенсі стаття «Зараз або ніколи! Першочергові завдання мовного планування» Лариси Масенко і Ольги Шевчук-Клюжевої на Радіо Свобода чітко окреслює початок шляху для вирішення цього питання.

  Не можна закривати очі на те, що через два роки після перемоги Майдану-2 українці знову зіткнулися з процесами русифікації, до котрих їх підштовхує політична невизначеність частини сучасних правлячих українських еліт.

  Сьогодні процеси повзучої русифікації прослідковуються на усіх рівнях. Але особливо вони найбільше відчуваються на рівні побутовому.

  Адже ті, хто постійно користуються громадським транспортом Києва – метро, автобусами, тролейбусами, трамваями і маршрутками – не можуть не помітити, що сьогодні пасажири розмовляють між собою українською мовою набагато менше, ніж після перемоги Революції гідності.

  Новий етап русифікації України?

  То що, в Україні розпочався новий етап русифікації? Але якщо під час радянської окупації подібне манкуртство хоч якось можна було виправдати залишковим синдромом страху, котрий залишився ще від сталінських часів, то різке звуження вживання української мови в столиці, буквально у всіх сферах, пояснити важко.

  При цьому активно насаджується поняття «патріотичного російськомовного українця», який нібито хоч і патріот, але українську мову вивчати не буде.

  Хоча це явно не витримує жодної критики. Адже без української мови не буде і не може бути України, а тільки населення і територія.

  Власне, кращого «подарунку» для Путіна і його «русского мира» й бути не може. Навіщо вам Україна, якщо ви масово розмовляєте російською мовою? Кроком руш до складу Росії. Навіщо вам окрема держава?

  Плакат на акції захисту української мови у Дніпропетровську (архівне фото)
  Плакат на акції захисту української мови у Дніпропетровську (архівне фото)

  Звичайно, хтось може спробувати заперечити, що вживання української мови в Україні – це зараз другорядна проблема, а ті, хто намагаються її піднімати, просто відволікають увагу народу від проблем економіки, проведення реформ і тотальної корупції.

  Проте ігнорування витіснення української мови з телебачення, FM- радіостанцій, засобів масової інформації та інтернет-видань нині є не менш небезпечним, ніж контроль олігархії над Україною і невикорінна корупція.

  Засилля російської попси і «співаків» на українському телебаченні перекриває можливості для творчої реалізації навіть таким розкрученим і відомим артистам, як Вакарчук і Скрипка, не говорячи вже про тих, кому на ТБ, котре контролюють олігархи, ніколи не пробитися.

  Утиски україномовних – це антиукраїнська діяльність

  Утиски прав україномовних у своїй нібито державі, по суті, є нічим іншим, як антиукраїнською діяльністю.

  І це набуває особливого дисонансу під час агресії Росії проти України.

  Якщо ж нині не вживати зовсім ніяких заходів, то Україна за назвою може й залишитися. Але тільки, як один із варіантів «русского мира».

  А справжня Україна без української мови неможлива. Саме тому Путін і його кремлівське оточення так категорично негативно налаштовані проти української мови.

  Очевидно, що нікого не можна змусити думати і говорити в родині на якійсь конкретній мові, будь то російська, українська чи китайська.

  Проте весь офіціал, діловодство, телебачення, радіо, мас-медіа та інше мають бути лише українською.

  Ну і особливо це стосується державних службовців, депутатів всіх рівнів, мерів міст та інших посадових виборних осіб. Які обираються українськими громадянами, і які ігнорують чи саботують використання української мови під час виконання своїх службових обов’язків.

  На жаль, багато депутатів і держслужбовців в Україні навіть хизуються тим, що відмовляються публічно користуватися українською мовою.

  Плакат на акції захисту української мови у Дніпропетровську (архівне фото)
  Плакат на акції захисту української мови у Дніпропетровську (архівне фото)

  Однак не може в Україні російська мова бути більше функціонально поширенішою, ніж українська. Адже це повний нонсенс. Думаю, що російськомовні українські патріоти, ті хто захищають Україну зі зброєю в руках, це зрозуміють і приймуть.

  Адже глибинна причина можливості провокування Росією збройного конфлікту на Донбасі якраз і криється в денаціоналізації великої частини місцевого люмпенізованого населення. У незнанні української мови, історії і свого коріння.

  Саме наявність великої кількості принципово «російськомовних» і стала для Путіна «відмазкою» для світового співтовариства. Він хоче довести світові, що не воює з українцями, а просто захищає «своїх людей».

  І тут не потрібно звертати увагу на закиди на кшталт, що спочатку країна повинна стати на ноги, відновити безпеку громадян.

  А, мовляв, мова – це вже більш вищий ступінь потреб людей, і тому до неї можна повернутися обличчям маючи лише безпечні умови для життя (сон, їжу, безпеку). Ні, це потрібно робити паралельно.

  Ситуацію розкачують совкові російськомовні редактори телеканалів, які забивають свої канали низькопробними російськими серіалами та телепередачами.

  Також не може не хвилювати той факт, що більше ніж 80 відсотків «українських» новостворених сайтів не мають навіть української версії.

  Перемога у війні з Росією – це стати українцями

  Ця «культурна» експансія є прямою агресією проти україномовних громадян України, котрі, як виходить, змушені у своїй країні захищати своє право користуватися і дивитися телебачення рідною мовою.

  Однак проблема не лише в низькопробних російськомовних продуктах в теле- і радіоефірі. Це лише частина перезрілої вже проблеми русифікації України.

  А проявляється вона і в русифікації владних та урядових структур, армії, поліції, СБУ й всього ділового життя. І це все, у підсумку, означає витіснення «русским миром» української нації на території України.

  Можливо, що теперішня хвиля чергової русифікації в Україні пов’язана з тим, що в Кремлі вже прорахували, що нинішній імперський проект є нежиттєздатним.

  Тому вони роблять спроби закласти в Україні «міни» сповільненої дії для майбутнього реваншу. І російська мова – одна з таких «мін».

  Але якщо Українська держава не здатна (чи не хоче) забезпечити українцям право читати сайти і дивитися телебачення рідною мовою, то це держава тих, кого масово завозили з Росії на місце «вибулих» із життя, під час Голодомору і масових сталінських репресій, українців.

  Наразі Київ – єдина столиця світу, де розмовляють чужинською мовою. Й поки мовна ситуація не зміниться в Києві, годі й говорити про якісь зміни по всій Україні.

  Очевидно, що українська мова нині вимагає особливої опіки та захисту, передусім від культурного імперіалізму.

  Мова повинна об’єднати Україну. І перемога у війні з Росією – це стати українцями. Іншого варіанту немає.

  Віктор Каспрук – незалежний політолог

  Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода  На цю ж тему:

  Плакат Олексія Кустовського
  Плакат Олексія Кустовського

  Зараз або ніколи! Першочергові завдання мовного планування 07.12.2015
   Зараз або ніколи! Першочергові завдання мовного планування

  Перед Україною постало дуже багато викликів, боротьба з якими допомагає нам змінюватися – з новою силою усвідомлювати себе як націю далі 

  Помилка Порошенка і небезпека для російськомовних патріотів України 17.12.2015
   Помилка Порошенка і небезпека для російськомовних патріотів України

  Відкрита агресія Росії проти України позбавила багатьох українців впровадженого імперією в їхню свідомість переконання, що російський народ є «братнім» далі

  Розмовляти українською – один із запобіжників від агресії Росії – волонтер 08.12.2015
   Розмовляти українською – один із запобіжників від агресії Росії – волонтер

  «У момент, коли Москва зникне із системи координат українців, тоді з’явиться шанс нарешті стати дорослою нацією» – Шевчук далі

  Телебачення державне має бути тільки україномовним – Масенко 09.11.2015
   Телебачення державне має бути тільки україномовним – Масенко

  «Замість того, щоб зміцнити мовний кордон з Росією, ми бачимо протилежне – посилення русифікації» далі


  Віктор Каспрук

  kaspruk+hotmail.com

  Віктор Каспрук – політолог, журналіст-міжнародник, публіцист. Закінчив Таврійський національний університет імені В. І. Вернадського. Працював завідувачем відділу політики в газеті В’ячеслава Чорновола «Час-Time». Автор понад 2300 статей. Спеціалізується на висвітленні проблем України, Росії, Білорусі, Близького Сходу, арабського світу, Латинської Америки та Південно-Східної Азії.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 8
      Вперед 
  від: Сильнодух Місто: Львів
  04.02.2016 12:51
  Винні, перш за все,ті українці, які вперто не помічають цю проблему і з тої, чи іншої причини не можуть розпрощатись зі своєю російськомовністю. А також всі, хто закриває очі на засилля російської попси, шансону, серіалів і т.п. Від простих громадян до уповноважених на це органів та міністрів. А взагалі винні всі - від байдужих до свого рідного українців до цілої пострадянської системи, що все ще намагається себе зберегти. Окупанти винні в останню чергу, бо вони іншими бути не можуть. Що робити? Кожен не байдужий українець має відстоювати в міру своїх можливостей наш україномовний простір. Перш за все, поширювати усе найкраще українське та україномовне. Переконувати тих, кого ще можна переконати. Шукати більш ефективні методи відстоювання україномовного простору. Гуртуватися з усіма небайдужими і виступити спільним інформаційним фронтом, хоча б в соцмережах та в інтернеті в цілому. Дітей виховувати україномовними і на українських цінностях.

  від: Валерій
  03.02.2016 21:58
  Дуже гарний матеріал. Один з найкращих за останній час. Проте з трьох засадничих питань: що відбувається, хто винен і що робити, відповідь є лише на перше.

  від: Анна
  03.02.2016 13:40
  "Гитлер тоже только на провокации отвечал, а провоцировал его весь мир самим фактом своего существования"

  Аноніме! Позор і сором тобі і таким, як ти, що для тебе українська державна мова є провокацією. Чи Україна колись когось загарбувала і нав'язувала свої ідеї? Мова йде всього навсього про те, що Україна має свою державну українську мову, котрої повинні дотримуватись усі, хто її населяє. Тебе носить українська земля. Чому ти зі своїм "русскоязычием" носишся, як Бог, на українській землі? Чому ти і такі, як ти, не піднімаєте питання про своє "русскоязычие", як другої державної мови, в Астрії,Бельгії, Швеції, Америці, Англії, Швейцарії, Франції, Італії, Угорщині і т.д.??? Чому в росії державна мова російська? Твоє питання вирішується дуже просто: "чемодан, вокзал, росея" і троли: чому в росії тільки одна державна мова? Нехай всі ці коментарі будуть на славу Божу і нехай Бог покерує всім.

  від: Ірина
  01.02.2016 06:42
  Я повністю згодна з автором! Так, для російськомовного населення це може і здається не першонеобхідною проблемою, але зараз навіть УКРАЇНСЬКІ серіали(А такі є) і кіно 90% на російській мові! Ніхто не говорить насильно змушувати людей розмовляти на українській мові, але МІНІМУМ держслужбовці ОБОВ'ЯЗКОВО на роботі мають розмовляти, ВСІ навчальні заклади, ТБ, радіо і т.д. Тоді наступне покоління буде набагато краще знати мову. Мій приклад: в Харкові в дитсадочках є українські і російські групи офіційно. Але коли я пішла влаштовувати дитину, мені сказали всі групи українські, хоча насправді вихователі розмовляють російською (бо їм так зручно). І для тих, хто каже, що в цивілізованих країнах не виникає проблем через мову, згадайте Францію декілька років тому і спробувати поговорити з французом на англійській)) А в нас дивуються, коли "западенці" не хочуть розуміти російську (хоч це і неправда, але легенда така ходить))))

  від: Дмитро - вох Місто: Гиновичі
  31.01.2016 18:09
  Соромно - дуже соромно коли наші можновладці в Україні та закордоном виступають в імени України,а говорять російською мовою, це ганьба якої неможна їм простити.,,...

  від: ігор
  31.01.2016 01:29
  Як ця влада буде піклуватися за мову якщо для більшості з них вона чужа, на екрані виступають а за кулісами переходять на російську.Азарова критикували.а Авакова навіть не помічають.

  від: Дмитро - вох
  30.01.2016 17:50
  Шановна пані Анна Т так звані аноніми нажираються нетільки українським хлібои вони рабували Україну економічно культурно,та русифікували нашу мову, невжеж ці анонімни нерозуміють що Україна не Росія ,тому українська мова в Україні маї бути українська так як в Росії російстка

  від: Max Місто: Lviv
  30.01.2016 15:36
  Чим більше російські тролі поширюють тут брехні і ненависті до української мови, тим більш очевидна потреба її захисту і підтримки в українському суспільному просторі.
  Власне про це і йдеться в статті.

  від: Анна
  29.01.2016 13:30
  "Самое важное не в положении языков США, а в Украине, если 85% населения пишут объявления и рассуждают на форумах на русском..."


  Аноніме! Мало того, що ти споживаєш український хліб і так ненавидиш українську мову, але ще не вмієш і рахувати. У даних коментарях про мову 85% розмірковує на українській мові. Це тільки маленька часточка спілкувння. Порахуй, якщо не полінуєшся.
  У відповідь

  від: Анонім
  29.01.2016 22:58
  Редко такую умную даму можно встретить, для которой все равно, что посетители сайта, пропагандирующий украинский национализм, что посетители сайта всенародных объявлений без малейшего политического уклона.
  Я к мове тепло отношусь, я только лишь не люблю жлобов и идиотов, чего то от меня требующих, что не предусмотрено законами Украины. Что касается потребления мою украинского хлеба, так я его произвел в значительно бОльшем количестве, чем потребил.
  У відповідь

  від: Max Місто: Lviv
  05.02.2016 00:36
  Щодо всіх цих "анонімів".
  Це просто розвізники російської брехні, лізуть на наші форуми так само, як інші гіві лізуть на нашу землю зі зброєю.
  Але важливо констатувати, наскільки вузьколоба російська пропаганда. Спочатку ці троліпути поширюють ВІДВЕРТУ БРЕХНЮ ніби "в разных штатах куча официальных языков". Надати навіть елементарний перелік цього "куча официальных" – вони звичайно НЕЗДАТНІ. Бо неможливо підтвердити брехню. Але і визнати факт брехні для троліпута фізіологічно неможливо. Буде битися головою в стінку, гризти лапті - "сам напиши, какие официальные языки в США"... – але буде тупо триматися за свій фальсифікат.
  Синдром "распятого мальчіка", це в них системне.
  У відповідь

  від: Анонім
  31.01.2016 10:01
  "від: Анна
  30.01.2016 21:05
  Бо наша мова - це наша пісня, а народ, котрий має таку пісню не здатний чинити неспровоковане зло іншим народам."

  Гитлер тоже только на провокации отвечал, а провоцировал его весь мир самим фактом своего существования.
  У відповідь

  від: Анна
  30.01.2016 21:05
  Аноніме! Так, я розумна, бо дуже люблю свою рідну, солов'їну, державну українську мову. Бо наша мова - це наша пісня, а народ, котрий має таку пісню не здатний чинити неспровоковане зло іншим народам. Чого не можна сказати про тебе і про твій "русский мир"
  З чого ти висмоктав, що даний сайт пропагує український націоналізм? Мало того, що ти з арифметики мав двійку ти ще і неук з гуманітарних наук, бо не знаєш, що таке націоналізм.
  Твоє тепло до української мови точнісінько таке, як від свічки, яку кладуть під ліжко.
  Не диво, що український хліб для тебе тільки, як фізична потреба. Не хлібом єдиним буде сита людина, а кожним українським словом, що виходить з вуст наших.
  Український хліб, українська мова - це душа нації, це втілення думки.Що багатша думка, то багатша мова. Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її! Борімося за красу мови, за присутність мови, за багатсво мови....
  У відповідь

  від: Анонім
  30.01.2016 19:19
  "від: Lviv Місто: Max
  30.01.2016 15:31"

  Трольчонок затейливый!
  Сам напиши, какие официальные языки в США, а я экспертно отвечу, куча это или нет.
  А кто сказал, что текст: "вся важная документация должна быть написана на всех языках граждан" является или должен быть цитатой из Civil Rights Act ? Это может быть толкованием суда или органа исполнительной власти, в любом случае это - НЕ МОИ слова, а ЦИТАТА, если это не правда, опровергни, напиши что такого нет и никто не требует, только ОБОСНУЙ так же неопровержимо, как требуешь от меня, "оратор"!
  У відповідь

  від: Lviv Місто: Max
  30.01.2016 15:31
  Троліпути скромно замовчують свою попередню брехню.
  ДЕ перелік "куча официальных языков" в США ?
  ДЕ цитати з Civil Rights Act про те, що нібито "вся важная документация должна быть написана на всех языках граждан"?

  В цьому ряді фальсифікату стоять і чергові потуги "визначати" мовний склад населення України оголошеннями на якомусь сайті. Безграмотність і хамство російської пропаганди стабільні, як і її намагання знищити українську мову.

  від: OlegRoman Місто: Bratislava
  28.01.2016 19:48
  Росія з її хамським насильним рускоязичієм, відсталістю власного розвитку є на етапі розпаду. Вщент пограбовавані природні багацтва корінних народів Сибіру з їх мовою, культурою, котрі надалі живоріють у її ярмі. В тюрмі народів продовжується насильство здичавілої кремлівської політики злоби, ненависті до свободи, правди, мирного співжиття з засновницею Київської Русі - Україною. Історія Росії в школах, молодому поколінню чи в суспільстві подається з штучних основ кремлівського крутійства, брехні. Для сучасного російського президента Путіна історичний факт це його найнебезпечніший ворог, його трагедія і крах... Bratislava Praha.
  Коментарі, сторінка з 8
      Вперед 

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Чи ефективна місцева влада в «сірій зоні» на Донбасі? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Василь Сліпак на майдані Незалежності під час прощання із загиблими бійцями «Правого сектору». 14 червня 2016 року

  Загибель воїна-співака. Він приїхав із Франції, щоб захищати Україну

  «Голос Василя Сліпака, його «Слава Україні!»… Він вже був легендою, бо не кожен оперний співак може поїхати на фронт» 

  Українська мова. Її статус в Конституції досі ігнорує нинішня влада

  20 років Конституції України: боротьба за реальний статус української мови триває 

  Вселенський патріарх Варфоломій (посередині) та лідери світових православних церков на Всеправославному соборі. Іракліон, 20 червня 2016 року

  На Всеправославному Соборі українське питання обговорювали в кулуарах – Самохвалова

  «Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати грамоту визнання – це робить нашу Церкву – Київський патріархат – легітимною і визнаною у світі» 

  ОБРАНЕ ВІДЕО

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ