28 травня 2016, Київ 00:57

  Суспільство

  Переробка батарейок: навіщо і як це працює в Чехії

  Чехи здають на переробку третину всіх куплених батарейок. За утилізацію платять виробники, а не люди, держава чи ЄС

  У Чехії батарейки здає на утилізацію кожна друга людина, і як наслідок, кожна третя вироблена батарейка знищується, а не зберігається у шафках. По всій країні діє понад 20 тисяч пунктів прийому небезпечних відходів. В Україні, тим часом, діє лише один завод із переробки батарейок – львівський «Аргентум». Утім, і він, переважно, простоює без роботи.

  Після вступу до Євросоюзу Чехія ухвалила закон, який зобов’язує здавати на переробку вторинну сировину і утилізувати небезпечні відходи. На практиці це означає, що не лише в столиці, а і в маленьких віддалених містах ставлять контейнери для сортування сміття: папір, скло, пластик. В аптеках у Чехії приймають медикаменти, на які збіг термін придатності, та непотрібні градусники. А в супермаркетах та магазинах техніки вішають коробки для збору батарейок та лампочок.

  Утім, свідоме ставлення чехів до утилізації відходів – результат, швидше, позитивної пропаганди, аніж залякування штрафами. В державі діє екологічна програма, згідно з якою, дітям ще зі школи пояснюють, чому замість того, щоби викинути папірець на вулиці, його слід донести до урни. Зокрема, школярам розкручують батарейку, щоб показати, з чого вона складається і чим може загрожувати.

  Утилізація і сортування батарейок: досвід Чехії (відео)i
  X
  Яна Полянська, Іванна Трутненко
  22.01.2016
  Кілька дужих чоловіків на налагодженому конвеєрі сортують різні види батарейок: сольові і лужних, для пульта чи телефону. Так працює в Чехії підприємство зі збору небезпечних відходів.


  Один із тих, хто «привчає» чехів до утилізації – Петр Кратохвіл, який очолює у Празі підприємство зі збору батарейок Ecobat. Лише в 2014 році його організація зібрала, відсортувала та відправила на переробку понад тисячу тонн батарейок, а це кожна третя, вироблена в Чехії. За словами Кратохвіла, по Чехії є близько 20 тисяч місць збору цих небезпечних відходів.

  «Батарейки у людей ми не викуповуємо. Окрім, хіба що, рідкісних німецьких, які потім можна перепродати виробникам. Але не звичайні з магазину. Єдине, ми платимо гроші школярам за кілограм зібраних батарейок – це щоб мотивувати їх», – говорить Кратохвіл.

  Шлях батарейки від магазину до переробки

  Відпрацьовані батарейки, які чехи здали в школах, у пунктах прийому в магазинах чи на сортувальні двори (вони є в кожному районі), далі везуть в Ecobat чи аналогічні організації. Тут вже кілька дужих чоловіків на налагодженому конвеєрі сортують різні види батарейок: сольові і лужних, для пульту чи телефону. На місці майже нічого не переробляється – у Чехії просто немає заводів, які могли би утилізувати такі небезпечні відходи. Тож відсортовані батарейки вивозять, найчастіше, у Німеччину та Францію – так країни ЄС співпрацюють у галузі екології.

  Загалом, утилізація батарейок стала звичною процедурою у Чехії лише останні 8-10 років, каже Петр Кратохвіл. До того багато сил вклали саме у роз’яснення не політикам, а людям, чому це важливо.

  Чому потрібно здавати батарейку на переробку?

  Використані батарейки містять у собі низку небезпечних токсичних складових, як свинець, марганець, літій і цинк. Якщо їх викидати на звичайні звалища, а не переробляти, то токсини починають отруювати воду і ґрунт, а також те, що поблизу росте. Зрештою, це, так чи інакше, потрапляє в людський організм.


  Переробка ж дозволяє не лише захищати екологію і здоров’я людей, але ж повторно використовувати деякі матеріали, а відповідно – менше видобувати їх із землі.

  «Ми популяризуємо це. Кажемо: збирайте батарейки, будьте сучасними, бережіть природу», – говорить Кратохвіл.

  Можливостей для утилізації в Чехії вистачає, говорить українець Андрій, який вже кілька років живе та навчається в Празі.

  «Спочатку я дізнався, де це можна робити в Україні. Тепер уже – де в Чехії. В основному, це магазини електротехніки, які батарейки і продають. Там ставлять коробку, куди можна викидати батарейки чи акумулятори. Я те само роблю з енергозберігаючими лампочками», – каже Андрій.

  Чи платять чехи за утилізацію батарейок?

  Чехи напряму не доплачують за утилізацію небезпечних відходів, і не отримують гроші за те, що здали щось подібне на переробку. Вартість переробки сплачують саме виробники батарейок, пояснює Кратохвіл.

  «Якщо візьмемо звичайну батарейку, яка зараз коштує 3-5 крон (крона та гривня майже рівні – ред.), то 25-30% її ціни підуть на її переробку. Тож по-своєму, ми всі за це платимо», – говорить він.

  Таким чином, ця галузь у Чехії напряму не залежить від виплат населення, дотацій від держави чи Євросоюзу, проте чітко регулюється законом.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Олег Місто: Київ
  24.01.2016 11:45
  Україна потребує найголовнішої реформи - демонополізації економіки, в тому числі і енергетичного сектору.Для цього необхідно :
  - в Кіровоградській області ( де маємо величезні поклади урану ) завод з виробництва ядерного палива для вітчизняних АЕС;
  - необхідно ввести додаткові потужності Дніпровської ГЕС та збудувати нові ГЕС, вітрові та сонячні еклектростанції;
  - ТЕЦ/ТЕС необхідно терміново переводити на тверде біопаливо (торф та буре вугілля, покладів яких в Україні вистачить до 50 років), а також тверде біопаливо, яке можна отримувати з відновлювальних джерел - енергетична верба. Так, в Швеції в енергетичному секторі країна отримує енергію в розмірі 61 % від спалювання пілетів енргетичної верби. Енергія з твердого біопалива в два рази дешевше за енергію, яку отримуємо від газу, мазуту та кам"яного вугілля. Україна, використовуючи твереде біопаливо, зможе зекономити близько 6 млрд. дол. США щорічно, які можна направити для розвитку ВПК України. Дешеві енергоносії дадуть можливість створити нові робочі місця, що в свою чергу призведе до зростання малого та середнього бізнесу. Саме малий та середній бізнес і буде тією силою, яка в кінцевому рахунку знищить причини, що породжують корупційні явища. Таким чином, давши поштовх для розвитку малого та середнього бізнесу, ми створюємо умови для знищення корупції в економіці;
  - ствоорення бірж в аграрному секторі , де б виробники сільськогосподарської продукції могли заявляти свій товар для продажу його на експорт. Тобто, продукцію аграрного сектора мають експортувати не різного роду трейдери, які не є виробниками ( а лише посередниками), а експорт ми б передали в руки реального виробника;
  - негайна приватизація підприємств державного сектору, де "присосалася" ціла когорта різних дармоїдів. Наприклад, підприємства "Укрспирту", де на державних заводах по виробництву спирту таємно виробляється нелегальний спирт, при цьому в час вироблення такого спирту лічильники використання електроенергії, газу і т.д. на спиртових заводах "дивним чином зупиняються", що свідчить про задіяння у цій корупцій схемі великої кількості "ділків" з чиновницького табору.
  Звичайно, що для втілення зазначених реформ необхідні кошти, а також певний час. Україна має моральне право вимагати від Заходу надання потужни інвестицій для розвитку економіки та для проведення реформ в економічному секторі ( повної демонополізації). Чому Україна має моральне право вимагати від Заходу потужних і безповоротних інвестицій ? Відповідь дуже проста - лише уряд США ( як один із гарантів Будапешстського меморандуму) зекономив протягом 1994 - 2015 рр. 150 млрд дол. США, які мали йти на стримання українського ядерного потенціалу. У світлі невиконання гарантами своїх зобов"язань відповідно до Будапештського меморандуму 1994 р. по забезпеченню теориторіальної цілісності України, уряд нашої країни вправі вимагати від Заходу негайного "плану Маршала" для нашої країни.

  від: Валерий Місто: Київ
  23.01.2016 14:47
  Только что, при подаче предыдущего комментария, я получил такое сообщение: "Дякуємо за вашу думку. Ваш коментар перед публікацією перегляне модератор." Это сообщение лишний раз подтверждает, что в Европу пока рановато.
  У відповідь

  від: Ігор Місто: Київ
  24.01.2016 07:04
  А Ви й не поспішайте до Європи. Спочатку спробуйте сортувати своє сміття та не вважати себе носієм абсолютної істини.

  від: Валерий Місто: Київ
  23.01.2016 14:41
  Мы ещё просто не доросли до этого, так же как и собирание мусора по видам. Хотя мы очень страстно рвёмся в Европу, а там уж мы их научим, как обращаться с мусором, батарейками и прочим...
  У відповідь

  від: Олександр Місто: Суми
  23.01.2016 21:49
  Валерий, не нужно за всех отчитываться, говорите только за себя. Моя семья уже года три не выбрасывает батарейки, есть масса мест где их принимают (тот же Ватсонс). Контейнеров для сортированного мусора действительно нет. Поэтому собираем бумагу в отдельный пакет и отдаю в ближайший пункт приема вторсырья или просто выставляем возле контейнера. Желающие сдать и всегда есть. Кто ищет, тот находит.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  САВЧЕНКО ПРО ПУТІНА

  Переглянути всю прес-конференцію

  Відеопрограми Радіо Свобода

  «Ми Разом» | Учитель-«кіборг» про школу, Савченко та Україну  

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  Відео Бій, який зараз треба витримати Савченко, значно складніший, аніж той, який був у Росії – Гайдай

  Надії Савченко пророкують конфлікти зі своєю фракцією у Верховній Раді 

  Джозеф Байден і Петро Порошенко, архівне фото (©Shutterstock)

  Порошенко під час розмови з Байденом відзначив необхідність посилення санкцій щодо Росії – АП

  Тим часом лідери країн «Групи семи» узгодили продовження санкцій проти Росії і погрожують посилити їх у разі потреби 

  В Україні видали путівник мережею європейських комуністичних архівів

  «Ці архіви – не компромат. Вони дозволяють зрозуміти, чим насправді був комуністичний режим» 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  Савченко помилували з гуманістичних міркувань – прес-секретар Путіна

   

  Міста у вишитих сорочках. Українці святкували День вишиванки

   

  Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон виступила з оркестром у Харкові

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 27 травня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 27 травня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ