30 червня 2016, Київ 00:42

  Економіка

  Перед приватизацією «Центренерго» раптом подешевшало – депутат

  Початок великої приватизації гальмує політична криза

  (©Shutterstock)
  (©Shutterstock)

  Президент Петро Порошенко підписав закон про вдосконалення процесу приватизації. Відтак, як зазначають експерти, знято головну перешкоду на шляху чергового етапу великої приватизації. Утім, відповідей на питання – чи вдасться запустити цього року процес великої приватизації – в експертів та політиків наразі немає. Натомість є сумніви щодо того, чи буде цей процес прозорим та відкритим.

  Перед приватизацією «Центренерго» раптом подешевшало – депутатi
  || 0:00:00
  X

  Підписаний президентом закон оптимізує процес приватизації державного майна, скасовуючи низку додаткових вимог, зокрема – попередній продаж 5-10% акцій підприємств, які підлягають приватизації, на біржі – задля визначення ринкової ціни цього майна.

  Цього року Кабмін має намір виставити на продаж близько 450 об’єктів приватизації, серед яких 20 великих підприємств. Розпочати велику приватизацію в уряді планували ще минулого року, проте запустити процес не вдалося зокрема і з огляду на відсутність законодавчих змін. Але тепер цю перешкоду знято.

  Яценюк забув про земельний мораторій?

  На початку цього року прем’єр-міністр Арсеній Яценюк наголосив, що чесна і прозора приватизація залишається одним із урядових пріоритетів. За його словами, «на приватизацію повинен бути виставлений Одеський припортовий завод, компанія «Центренерго», інші енергетичні компанії».

  А невдовзі глава уряду уточнив, що вважає за необхідне «на відкритому, прозорому аукціоні продати близько одного мільйона гектарів державної землі, яка зараз перебуває у тіньовому і корумпованому обороті».

  Проте за умов, коли в Україні діє мораторій на продаж землі, реалізація такої ініціативи виглядає сумнівно.

  «На даний момент, це неможливо зробити», – зазначає з цього приводу член парламентської комісії з питань приватизації Вікторія Войціцька, фракція «Самопоміч».

  Одеський припортовий завод – один із найпривабливіших об’єктів великої приватизації
  Одеський припортовий завод – один із найпривабливіших об’єктів великої приватизації

  Потенційні покупці не зрозуміли – звідки заборгованість?

  Що ж до перспектив приватизації великих підприємств, то в політиків та експертів наразі немає упевненості, що все відбудеться чесно і прозоро.

  Якби була політична воля проводити чесну приватизацію, то і закон цей ухвалили б минулого року, і вже продали би декілька об’єктів

  «Якби була політична воля проводити чесну приватизацію, то і закон цей ухвалили б минулого року, і вже продали би декілька об’єктів. Зараз складно дати оцінку – чи буде прозора приватизація, чи на чиюсь користь – бо ще нічого не відбулося», – вважає член парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції Сергій Лещенко, фракція «Блоку Петра Порошенка».

  Зокрема, вже є питання щодо прозорості приватизації згадуваного прем’єром державного холдингу «Центренерго» – однієї з провідних енергогенеруючих компаній України, до складу якої входить три потужні теплові електростанції. Перед анонсованою приватизацією тут раптом виникла заборгованість у майже півмільярда гривень.

  «Центренерго» – один із ключових гравців на нашому енергетичному ринку. Був цей об’єкт цікавий західним інвесторам. Сьогодні вони кажуть: вибачте, але тільки інсайдер може зрозуміти – що ж там за заборгованість і який реальний стан компанії? Відтак її вартість – є невеликий пакет який торгується на фондовій біржі – впала у три рази», – каже Вікторія Войціцька.

  На її думку, ситуація із «Центренерго» дає підстави сумніватися в тому, що приватизація готується в державних інтересах.

  Серед основних причин приватизації дедалі частіше називають неспроможність влади забезпечити ефективне керівництво державними підприємствами, які стають годівницями для своїх керівників та їхніх політичних покровителів. За словами політиків та експертів, зараз головною перешкодою для початку великої приватизації стала політична криза і можливі дочасні вибори.


  Дмитро Шурхало

  ShurkhaloD+rferl.org

  На Радіо Свобода – з 2008 року. Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».
  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Микола Місто: Запоріжжя
  08.03.2016 21:26
  Продати те, що до цього часу не було розпродано. Типовий приклад невдалої приватизаціїї - "Укртелеком". Зараз там працює втричи менше співробітників, ніж до передачи підприємства до рук Р.Ахметова. Якщо відсутній телефонний зв'язок, ви повинні зареєструвати заявку у... Києві. Такий "менеджмент" привів до вилучення з бази данних майже 280 тис. клієнтів тільки у м.Запоріжжі! Керівництву держави слід про це подумати завчас, якщо ще є чим думати...

  від: Аблай
  08.03.2016 12:48
  Тактика Первого рынка Евразии вполне себе обоснованна и понятна. Ждать естественного разрешения конфликта, но и у них есть свои, слабые стороны(?), первой из которой идёт отмен на одного ребёнка для всех семей в континентальном Китае. Поэтому украинская молочка и получила доступ на рынок КНР. Чем питаются младенцы в первые месяцы своего нарождения? А если в Поднебесной увидят активнейшую инвестиционную кампанию крупнейших корпораций из США(своего основного торгового партнёра), то это их вынудит идти на более режиме меры в отношении, скажем так, стабилизации всего русско-украинского вопроса. Естественно с учётом для себя, любимых. Нам всем(?) выгоден политически активный Китай, играющий самую видную роль в разрешении одного-единственного вопроса. А учитывая низкий уровень заработных плат в Украине, можно предположить что КНР принципиально будет держаться за весь американский рынок, который они, ни при каких обстоятельствах, не желают далеко от себя отпускать. Как видите, ничего сложного

  від: Аблай
  08.03.2016 12:42
  Одновременно с США/Британиком и Канадой откройте свой рынок(всё, кроме украинской земли, всё, кроме самых стратегически важных галузей УкрЭкономики) и для всех тех перспективных стран(и рынков), на которые так сильно рассчитывают наши огромные Украинские союзники. Казахстан, Туркменистан, Северная Африка и Новый Ближний Восток вместе с Турцией. А вот на КНР с Японией придётся открывать самое лучшее Украинское подразделение/департамент во всех профильных министерствах. У них запас прочности намного выше. А восточная/азиатская философия гласит: если долго сидеть на берегу реки, то можно будет увидеть труп проплывающего врага.. И активнейшее инвестуванне со стороны США/Канады, Великобритании, Японии и Казахстана/Туркменистана, Ряда Арабских стран - заставит-таки наших партнёров с Материка выйти уже из всего этого политико-экономического "анабиоза". Начинайте уже вести всю ситуацию, а не быть ведомой стороной Кремля.

  від: Аблай
  08.03.2016 12:42
  И будьте предельны осторожны, только самые крупные корпорации из США, которые имеют свои влиятельные лоббистские группы во всех сенатских комитетах. Чтобы не прошла какая-нибудь, там не знаю, краудфандинговая компания, у которой только одни технологии с раскруткой в интернете, но нет Влиятельных Сенаторов в Конгрессе США. Именно Сенаторов, имеющих влияние как на мажилисменов, так и на всех остальные лоббистские группы.

  від: Vinyk
  08.03.2016 10:08
  Дерегуляція вартувала багато часу і зусиль -- не марно так спаскудили об'єкта, що його за два пива ніхто брати не захоче.

  від: Аблай
  08.03.2016 09:53
  Я вот что хотел спросить, а почему это украинцы так сильно боятся зарубежных инвесторов? Что они вам сделали плохого? Кто довёл страну до ручки? Иностранные инвесторы? Обойдите даже это правило, отдавайте, при прочих равных условиях, приоритет самым крупным компаниям и корпорациям из США и Великобритании, Казахстана, Ирана и Туркменистана, Саудовской Аравии и Израиля со странами Северной Африки, Турции и Азербайджана. Но в приоритете США, Великобритания, Канада и Скандинавия. То есть те страны, которые самым принципиальным образом не принимают российскую агрессию в Украине. Просто прикрывайтесь американскими инвесторами как щитом. Любой удар/захват Американской собственности в Украине - вызовет цепь адекватных реакций во всех военных кругах США. Тут ведь нет ничего сложного для понимания.

  від: ввс Місто: Киев
  08.03.2016 09:00
  Здравствуйте! Давайте говорить открыто: Госсударство опять хотят обворовать! Просто раньше это делалось с помощью инфляции (брался госкредит, к примеру, за него выкупалось предприятие, потом за счет обесценивания нацвалюты отдавать государству приходилось в 10-ки и сотни раз меньше). А сейчас делается все проще - убивается экономика страны в целом (что этой властью сделано последовательно и целенаправленно, в подтверждение - посмотрите на обвал гривны и уровень деловой активности в стране), потом доводяться до чуть ли не до банкротства госпредприятия. Итог - цена предприятий занижена от реальной стоимости в десятки раз, именно в десятки раз!!! Когда предприятия будут проданы - восстанавливается экономика, цена этих предприятий уже космическая по нынешним меркам, но предприятия уже не наши с вами, то есть не государственные!!! А чьи они будут?!?!?!?! Вот так граждане - пока мы не боремся за свои права, кто-то всю ответственность за наше бездействие взял на себя и четко грабит, именно грабит страну! Ну ничего, Земля круглая: как придет - так и уйдет!

  від: Микола П. Місто: київ
  08.03.2016 08:29
  Поки іде крик про Савченко по усіх каналах, під столами міністерств іде тиха робота Ахметова, Коломойського, Порошенка, Яценюка, Фірташа, Бойка...
  Ділять Корито і далі - це в Україні святе. Поки вони не сядуть і показово нічого тут не почнеться вони є прикладом початку змін.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Чи ефективна місцева влада в «сірій зоні» на Донбасі? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Василь Сліпак на Майдані Незалежності під час прощання із загиблими бійцями «Правого сектору». 14 червня 2016 року

  Загибель воїна-співака. Він приїхав із Франції, щоб захищати Україну

  «Голос Василя Сліпака, його «Слава Україні!»… Він вже був легендою, бо не кожен оперний співак може поїхати на фронт» 

  Українська мова. Її статус в Конституції досі ігнорує нинішня влада

  20 років Конституції України: боротьба за реальний статус української мови триває 

  Вселенський патріарх Варфоломій (посередині) та лідери світових православних церков на Всеправославному соборі. Іракліон, 20 червня 2016 року

  На Всеправославному Соборі українське питання обговорювали в кулуарах – Самохвалова

  «Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати грамоту визнання – це робить нашу Церкву – Київський патріархат – легітимною і визнаною у світі» 

  ОБРАНЕ ВІДЕО

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ