26 червня 2016, Київ 00:17

  Політика

  «Призначити довічно» – судді часів Януковича проходять переатестацію (спецрепортаж)

  В Україні розпочалася глобальна переатестація суддів. Чи є надія на очищення судової системи?

  В Україні розпочалася глобальна переатестація суддів – перевірка, тести та співбесіди – її мають пройти усі, хто носить мантію. Першими почали перевіряти суддів, призначених за часів Януковича. Після першого строку служби вони мають бути призначені довічно або – звільнені. Чи є надія на очищення – у спецрепортажі програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший».

  Київ, Вища кваліфікаційна комісія суддів. Триває співбесіда з тими суддями, які були призначені на 5 років указом президента Януковича і які хочуть тепер обійняти цю посаду безстроково. Судді, які претендують на безстрокові терміни, пишуть тести і йдуть на співбесіди – така нова вимога закону про судоустрій і статус суддів. І вища кваліфікаційна комісія – єдиний орган, який уповноважений оцінювати всіх суддів. 

  Знімальна група програми «Схеми» упродовж 4 днів відвідала близько 40 співбесід і виявила, що комісія часто заплющує очі на некваліфікованість суддів або ж на тих, хто має корупційні ризики. Новостворене Антикорупційне бюро інформувало комісію про корупційні ризики у низки суддів, що, утім, для частини з них не стало завадою успішно скласти співбесіду.

  За законом, члени Вищої кваліфікаційної комісії визначають, кого рекомендувати на призначення, а кого ні.

  Вища кваліфікаційна комісія суддів України
  Вища кваліфікаційна комісія суддів України

  Знімальна група «Схем» зафільмувала, як відбуваються співбесіди, про що запитують суддів та що вони розповідають про свої статки, а також зафіксувала рішення, які ухвалювала комісія по кожному з кандидатів на довічне суддівство.

  Поліщук Ганна Сергіївна, суддя господарського суду Кіровоградської області, кандидат на безстрокове призначення суддею.

  Поліщук Ганна, суддя господарського суду Кіровоградської області
  Поліщук Ганна, суддя господарського суду Кіровоградської області

  Співбесіда: На посаді судді продала «Мазду 3» та у 2012 році придбала автомобіль «Лексус» 2007 року. Пояснити джерела походження коштів, за які придбала авто, не змогла.

  Антикорупційне бюро повідомило Комісію, що «у власності батька судді перебуває дві квартири, шість земельних ділянок та два автомобілі. У власності матері – 11 земельних ділянок та 11 авто. У власності колишньої свекрухи – 14 земельних ділянок, а у власності судді Поліщук – автомобіль престижної марки».

  Рішення комісії: рекомендувати Ганну Поліщук на призначення суддею довічно.

  Вікторія Пасинок, суддя Голосіївського райсуду, кандидат на безстрокове призначення суддею

  Вікторія Пасинок, суддя Голосіївського райсуду
  Вікторія Пасинок, суддя Голосіївського райсуду

  Співбесіда: Судді Голосіївського районного суду Києва Вікторії Пасинок перерахували 40 тисяч доларів із Великобританії. На комісії з’ясувалося – від її безробітної сестри.

  На запитання походження коштів суддя пояснила, що її безробітна сестра має «якісь збереження та частку в компанії, з якої отримує дохід». А гроші судді – позичила.

  Рішення комісії: рекомендувати Вікторію Пасинок на призначення суддею довічно.

  У перший день співбесід подивитися, як проходить оцінювання колег прийшла суддя з господарського суду Києва Ганна Бондаренко. Вона вважає, що ідеальних суддів – немає, але із побаченого нею тільки половина повністю відповідає критеріям. «Усі ми не ідеальні, є якісь помилки. Є запитання, які в мене залишилися як у спостерігача, суб’єктивні сумніви».

  Того дня з 9 суддів, що проходили співбесіду, сімох було рекомендовано до призначення на довічне суддівство.

  Олеся Кисіль, суддя Яготинського райсуду Київської області, кандидат на безстрокове призначення суддею

  Олеся Кисіль, суддя Яготинського райсуду Київської області
  Олеся Кисіль, суддя Яготинського райсуду Київської області

  Співбесіда: Олеся Кисіль у 2013 році, коли працювала суддею, отримала в подарунок від батька будинок на 98 квадратних метрів,

  Рішення комісії: рекомендувати Олесю Кисіль на призначення суддею довічно.

  Вікторія Вихрова, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду, кандидат на безстрокове призначення суддею

  Вікторія Вихрова, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду
  Вікторія Вихрова, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду

  Співбесіда: Вікторія Вихрова не не пригадала ані прізвища свого наукового керівника, ані значення наукового терміну «айті комюніке», що фігурувало в назві її дисертації

  Рішення комісії: Комісія оголосила перерву щодо результатів оцінювання через необхідність додаткової перевірки даних суддівського досьє

  Олена Рябчук, суддя Дніпропетровського окружного суду, кандидат на безстрокове призначення суддею

  Олена Рябчук, суддя Дніпропетровського окружного суду
  Олена Рябчук, суддя Дніпропетровського окружного суду

  Співбесіда: Родина судді Олени Рябчук під час її суддівства стала власником половини нежитлового приміщення у 242 квадратних метри в Дніпропетровську.

  Суддя Рябчук переконувала комісію, що їй та її безробітному чоловіку не введений в експлуатацію будинок у Дніпропетровську обійшовся у 120 тисяч гривень.

  Рішення комісії: рекомендувати Олену Рябчук на призначення суддею довічно.

  А судді хто?

  Знімальна група «Схем» зафіксувала елітні авто 4 із 7 членів членів Вищої кваліфікаційної комісії і вирішили запитати про статки тих, хто вирішуватиме долю довічного призначення суддів.

  Одного дня перед співбесідою «Схем» знімальна група помітила білий «Мерседес».

  Водієм виявився помічник одного із членів Вищої кваліфікаційної комісії. Чоловік намагався непомітно для знімальної групи припаркуватися, а коли натрапив на камеру журналістів – взагалі заговорив англійською.

  Ввечері того ж дня «Схеми» поспілкувалися із дивакуватим помічником, уже – українською:

  – Як ваше прізвище?

  – Я ж не суддя...

  – Звідки у вас машина?

  – Це мого товариша, взяв для вирішення побутових проблем.

  Голова вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков теж приїхав на роботу на недешевому авто. Запевняє, що придбав автомобіль ще у 2008 році: «Я вже до цього був 20 років адвокатом».

  Голова вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков, побачивши камеру «Схем», навіть помахав у відповідь
  Голова вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков, побачивши камеру «Схем», навіть помахав у відповідь

  Також «Схеми» поцікавилися у ​члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Станіслава Щотки походженням коштів, на яке він придбав автівку. «Пішов у відставку у 2010 році. Отримав вихідну допомогу – як суддя у відставці», – відповів він, зазначивши, що придбав машину зокрема і на ці кошти теж.

  На перевиховання?

  Ігор Кльопов, суддя господарського суду Полтавської області, кандидат на безстрокове призначення суддею

  Ігор Кльопов, суддя господарського суду Полтавської області
  Ігор Кльопов, суддя господарського суду Полтавської області

  Співбесіда: На перенавчання направили і суддю Ігоря Кльопова з господарського суду Полтавської області. Він не склав письмові тести. На співбесіді комісія дізналася, що судді пощастило – взяв кредит на машину під 0 відсотків у одному з банків.

  Сам Ігор Кльопов повідомив, що серед інших розглядає справи, пов’язані з комерційними банками.

  Рішення комісії: Суддю Кльопова направили на перенавчання.

  Наступні півроку він буде навчатися у Національній школі суддів, а потім повторно проходитиме оцінювання. Увесь цей час суддя отримуватиме зарплату з державного бюджету.

  Щодо низки суддів, стосовно яких в Антикорупційного бюро існували корупційні ризики, комісія робила перерву чи паузу – для перевірки фактів. Шанси, що такі судді знову матимуть можливість повернутися на чергову співбесіду, залишаються.

  Ольга Біднина, суддя Суворовського районного суду Херсона, кандидат на безстрокове призначення суддею

  Ольга Біднина, суддя Суворовського райсуду Херсона
  Ольга Біднина, суддя Суворовського райсуду Херсона

  Співбесіда: Не пройшла співбесіду суддя Ольга Біднина. Вона не склала тест на знання законодавства та здатність ухвалювати судові рішення. А ще вона не змогла чітко пояснити, де її родина взяла кошти на придбання авто «Тойота Венза» уже під час суддівства. Вартість нового автомобіля – понад 40 тисяч доларів. Суддя переконує, що автомобіль належить чоловікові.

  Комісія: У 2012 році Ви отримували невеликий дохід. У 2014-му взагалі тільки допомогу. Чоловік, згідно з анкетою, не працює, а батько чоловіка – пенсіонер.

  Біднина: Я не можу пояснити. Можливо, збереження у нього якісь були. Якось, може, батьки допомогли.

  Комісія: Де він працював?

  Біднина: Не працює.

  Комісія: Що, в житті не працював?

  Біднина: Ні, не працює.

  Рішення комісії: Суддя Ольга Біднина була направлена комісією на перепідготовку – перенавчання. За півроку в неї буде ще одна спроба.

  Олена Скарлат, суддя Вишгородського районного суду Київської області, кандидат на безстрокове призначення суддею

  Олена Скарлат, суддя Вишгородського райсуду Київської області
  Олена Скарлат, суддя Вишгородського райсуду Київської області

  Співбесіда: Суддя вишгородського суду Олена Скарлат прикметна тим, що ухвалювала рішення щодо відбирання водійських прав у майданівців – загалом таких справ на рахунку судді шість.

  Рішення комісії: Комісія оголосила перерву щодо результатів оцінювання через необхідність додаткової перевірки даних суддівського досьє

  Олександра Суходольський, суддя Черкаського районного суду Черкаської області, кандидат на безстрокове призначення суддею

  Олександра Суходольський, суддя Черкаського райсуду Черкаської області
  Олександра Суходольський, суддя Черкаського райсуду Черкаської області

  Співбесіда: Суддя Олександра Суходольський два роки поспіль не надає фінансову декларацію про доходи своєї дружини

  Суходольський: Я офіційно заявляю, що в неї не було і немає ніякого майна, автомобілів, нерухомості, земельних ділянок. Не було і не буде. Їй нема що приховувати

  Комісія: я бачу, що на дружині дивіденди, проценти і сума там непогана як для депозитного рахунку. Це звідки?

  Суходольський: У неї був якийсь там депозит. Це батьки їй допомагали. Мама на пенсії, агрономом працювала, а тато – не пам’ятаю, яка в ньго посада.

  Рішення комісії: Рішення не ухвалене, оголошена перерва

  Досьє на суддів, складене різними держорганами і яке є у членів комісії, не викладається широкому загалу. Обговорення кандидатів проходить за зачиненими дверима. Такий порядок розроблений комісією та затверджений радою суддів. Навіть, якщо припустити, що може відбуватися просування якогось недобросовісного судді, – ніхто цього не бачить.

  Так само, як і процес голосування. Не зрозуміло точно, який член комісії за кого з суддів проголосував, а за кого – ні.

  Списки суддів, які пройшли ці співбесіди, будуть надіслані для голосування до Верховної Ради.

  Уже згодом ця комісія візьметься до масштабного оцінювання решти 8000 українських суддів.

  Однак перше враження від таких оцінювань – не найкраще. Це не схоже на очищення від нефахових суддів та тих, хто має корупційні ризики, а більше – на виконання бюрократичної процедури, яка вимагає від членів комісії провести таке оцінювання.


  Сергій Андрушко

  Сергій Андрушко - журналіст програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода та Першого Суспільного телеканалу України  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 3
      Вперед 
  від: Иван Місто: Харьков
  29.03.2016 13:11
  Очень однобокий и непрофессиональный комментарий журналиста к тем событиям, которые проходили в комиссии. Цель одна - в условиях сложной политико-экономической ситуации в стране найти крайних. Сначала была милиция, теперь - прокуроры и судьи.
  Читая статью складывается впечатление, что достойных в судьи вообще нет. Все коррупционеры. Любой совместный доход полученный в их семью расценивается как неправомерная выгода. А разве родственники судей не могут самостоятельно зарабатывать на квартиры, машины и т.п. Или же должны всю жизнь сидеть на шеи своего судьи.
  Уверен если внимательно покопаться в доходах автора этой публикации и членов его семьи, то там можно будет найти тоже очень много интересного: и зарплата в конверте, и уклонение от уплаты налогов, и деньги на депозите, и доходы от заказных статей...
  У відповідь

  від: АК Місто: Київ
  02.04.2016 02:24
  Конечно, родственники могут, еще как могут! Нигде не работая, иметь по 20 земельных участков и Бентли с Лексусами. У нас же все родственники судей каждый день лотерею выигрывают. А к чему угрозы автору статьи? Еще в лесу закопать пообещай, для пущей убедительности.

  від: Кирил
  27.03.2016 15:21
  Хлопець з білого мерседеса - Олександр Мантюк, далі самі шукайте кто і що він!!!

  від: Vinyk
  27.03.2016 09:34
  В пору "застою" було дві люстрації суду поспіль: одна після справи "Мурчик проти Мурчик", друга -- коли хтось здав томик Грибоєдова в комісійний магазин.
  Ну бо що за обжинкарські кокети-бюрози "призначити довічно позитивом"? Де лопата, якою дзвінко на дискотеці вистукують момент призначення(поки підлога не провалиться в льох)? "Призначити довічно негативом"(бюроз-вердикат, кара за не-дачу хабаря або за невиконання бажаннячок-забаганочок обжинкарського активу) -- то ясно: раз грошей нема на хабарі, то й не буде(держава прослідкує). А "позитивом"(посади-позиції-пози див.вище)?.. Грибоєдова не призначали поетом довічно -- а він досі актуальний.
  В судах хабарна дисципліна "кульгавить"(замовте рулон руберойду в суд з доставкою -- оціните). Зате в фінвідомствах(то не "кому", а "кудою") хабарна дисципліна "до перфекції автоматизму". Була. Когось недавно зловили(приказку "фінфінів ніколи не ловлять" призначатимуть знову) -- тому, якщо з вас бюрократи нахально вимагали хабаря(якого вам вже нема де знайти), можете їх саботувати: тріумфуюче сказати "в апараті"(чи "в обороті" -- хай самі розбираються), і отримати папірець без підкупу. Поки знайдуть кого "призначити довічно негативами" для хабарної дисципліни, поки посадять "погані приклади" -- протримаєтесь.

  від: Небайдужий
  26.03.2016 09:10
  У мене питання до попередніх коментаторів - хтось із вас бачив як ці судді брали хабарі? А може хтось із вас їм їх давав? Чи в нашій країні суддею може бути тільки сирота, а наявність забезпечених родичів це вже сам по собі злочин??? Журналісти надають негативну перекручену інформацію, заробляючи на цьому а "піпл хаває" на жаль!!!
  У відповідь

  від: Grzegorz Місто: Lviv
  06.04.2016 08:48
  Поцікався рівнем довіри до суддів в Україні. Як ти розумієш, то не з-за цієї статті, то результат дій суддів за десятиліття.

  ЗИ Особисто мені на домашню пошту прийшов пакет з документами про якесь розлучення в суді на певну дату. Я задзвонив до канцелярії того суду (через пів-країни дзвонив) і запитав "в чому пойнт того?". Там мене послали.

  Через півроку дізнався що мене так ошукали родичі, а щоб мене повідомити про суд але щоб я не приїхав - прислали копію інших паперів. А потім заявили що то лише помилка.
  У відповідь

  від: Олег Місто: Баришівка
  26.03.2016 21:42
  Ще додам. До нас прийшов, як ми казали, "на пересидку" (бо в нас були досить пристойні зарплати) один молодик, який декілька років перед тим закінчив юрфак КНУ ім. Шевченка (батьки в нього були впливовими людьми). Розповідав про своє життя-буття та розказав, як їм читали лекції в університеті.
  Цитую майже дослівно:"Посеред лекції викладач зупинився, а потім сказав:"А тепер закрийте свої конспекти та послухайте про те, про що ви не прочитаєте у жодному підручнику - як ПРАВИЛЬНО ЗАНОСИТИ ГРОШІ СУДДЯМ"!!! Питання є? І думаєте, щось змінилось?
  А той молодик через рік пішов від нас і зараз його офіс у 5-7 хвилинах від Майдана Незалежності...
  У відповідь

  від: Олег Місто: Баришівка
  26.03.2016 21:33
  Я давав...5000 USD. За батьківську квартиру. Адвокат сказав (не знаю, чи був він задіяний теж у цьому "ланцюгу", бо за свою роботу він захотів і отримав 2000 USD), що справа складна через те, що після смерті батька мачуха перевела квартиру на себе, а згодом померла без заповіту (родичів у неї не було, крім мене), а суд може постановити позитивне рішення, а може й негативне...Тому - вирішувати мені, і він об'явив ціну. Коли я потім розмовляв із знайомим власником юридичної компанії, то він сказав, що це - нормальна ціна, бо якщо я б захотів судитися далі і пішов би в Апеляційний суд, то там хабарі менше 10 000 USD не ходять...І нічим довести я нічого не можу. Адвокат відмовився працювати зі мною за договором - усе на чесному слові, бо він - "афганець"...До речі, я звертався до двох адвокатів з питання спадку - обидва виявилися негідниками...Це трагічний збіг чи закономірність? Резюме: той, хто захищає суддів - сам негідник ...або суддя...
  У відповідь

  від: Небайдужий
  27.03.2016 11:28
  А Ви впевнені, що той адвокат передав гроші судді? Я практикуючий юрист і спілкуюсь з багатьма колегами, які іноді діляться сумнівним досвідом як "розвести" довірливого клієнта, взявши гроші "під суддю"

  від: читач Місто: Україна
  25.03.2016 22:01
  Влада робить вигляд що щось корисне робить для суспільства а народ робить вигляд що вірить такій владі. Схоже на те що владу цілком влаштовує "вибіркове правосуддя" як і всі інші прояви корупції

  від: дістало
  25.03.2016 18:05
  Таки правий був Ляшко, що в такій корумпованій державі, як Україна для очищення суду є лише один шлях - всіх суддів звільнити, а гідних - призначити. Та одного високоповажного дядю текий засіб не влаштовував... От тепер і маємо ... фіктивне очищення судової системи. Бідний Гарант... за все йому доведеться відповідати... Європейські чиновники помилилися, бо і 20% не знають про корупційну Україну... а наші дяді цим скористалися... Біда!!!...

  від: виктор Місто: кобеляки
  25.03.2016 13:51
  треба не атестувати а 100 відсотково звільнити і всіх родичів що окупували прокуратури суди і заборонити прийом в вуз щоб не було наслідствених судів і прокурорів

  від: Проффесор
  25.03.2016 13:48
  Перспективы на очищение нет: судейско-прокурорская мафия бессмертна...
  У відповідь

  від: панас Місто: київ
  25.03.2016 17:28
  Після Януковича змінилося тільки прізвище президента а уся система і схеми лишилися. Таких президентів як Петя треба через рік садити на ПАЛЮ.

  від: Тетяна Місто: Київ
  25.03.2016 13:27
  " А судді, хто?"-класіка )))

  від: Тетяна Місто: Київ
  25.03.2016 13:23
  Суддя ОлександрА Суходольський якого полу, уточніть будь -ласка..
  Коментарі, сторінка з 3
      Вперед 

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Крим.Реалії» | Молоді кримчани обирають Україну 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Фото Девіда Камерон на перших шпальтах газет у Лондоні. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон, який виступав за збереження членства в ЄС, заявив про намір піти у відставку через три місяці

  Мультимедіа ЄС оговтується від «холодного душу» з Британії

  ЄС закликав Лондон не зволікати із «розлученням», а ультраправі Франції та Нідерландів вже хочуть своїх референдумів 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ