Доступність посилання

21 жовтня 2016, Київ 16:16

У Криму відзначили 63-тю річницю депортації кримських татар


Володимир Притула Сімферополь, 18 травня 2007 (RadioSvoboda.Ua) — Сьогодні у Криму — День жалоби за жертвами депортації кримськотатарського народу 1944 року. 63 роки тому з Криму за наказом радянського керівництва силою вивезли понад 190 тисяч кримських татар, майже половина з яких загинула під час депортації чи у перші її роки. Попри те, що на півострів повернулася більшість раніше депортованих та їхніх нащадків, репатріанти вважають, що їхні права досі не відновлені.

«Аллах Акбар! Аллах усемогутній!» — Над центральним майданом Сімферополя, де зібрався 20-тисячний жалобний мітинг, лине мусульманська молитва. Муфтій мусульман Криму Аджи Еміралі Аблаєв просить помолитися за душі всіх загиблих у депортації співвітчизників.

Його підтримує єпископ Сімферопольський і Кримський УПЦ Київського Патріархату владика Климент: «У цей скорботний день свята Православна церква звертається з поминальною молитвою до Бога і просить Його, щоб Господь упокоїв усіх невинно загиблих у часи лихоліття. Вони не винні, що сповідували Бога, що розмовляли своєю рідною мовою, що любили і берегли цю кримську землю».

І досі точно не відомо, скільки ж кримських татар склали голови на чужині. Але лише за приблизними даними, тільки в перші роки депортації від холоду і голоду, від хвороб і куль охоронців загинуло близько 90 тисяч депортованих — майже половина всього народу.

Сумні спогади

65-літня Сафіє-ханум плаче, коли згадує ті важкі часи: «Нам кажуть — ви зрадники. Я народилася у 42-му році, яка я зрадниця? За маминими розповідями я знаю, що ми дуже мучилися в депортації. Дуже бідували. Ми жили в землянках. Батько копав землю й отримував за це склянку кислого молока і шматочок кукурудзяної паляниці».

70-літня Февзіє-ханум мала 7 років, коли її сонну вдосвіта вигнали з рідної домівки озброєні автоматами радянські солдати: «І ось нам сказали: одягайтесь швидко і геть із хати! Нам дали 15 хвилин, ми швидко-швидко одягнулися. А мама пішла босою, хоч на вулиці лив дощ, сильний-сильний».

67-літній Небі був трирічним малюком і погано пам’ятає саме виселення, але пригадує, як солдати їх загнали до вантажних вагонів: «Мама завжди тримала мене на руках. Поруч була бабуся і нас троє хлопчиків. І коли ми приїхали до Узбекистану, то нас поселили в землянках. Там ми всі захворіли. Мене з мамою поклали до лікарні, де мама померла. Я ледь що вижив. Поки ми з мамою були в лікарні, у землянці померла бабуся. І братів забрали сусіди. А я з лікарні — до дитбудинку».

Зараз у Криму мешкає близько 260 тисяч кримських татар. Іще до 100 тисяч їхніх співвітчизників залишаються у місцях вислання. І більшість з них хотіла б, але не може повернутися на батьківщину.

Матеріали до теми:

• У Криму в 63-тю річницю депортації кримських татар перепоховали кримськотатарського діяча часів Другої світової війни • Земельний скандал у Криму – слід одного з лідерів «регіоналів». • Для гольф-клубу земля є, для репатріантів – немає. • Як заповідники на інвестиції міняли. • Земельне питання, що перешкоджає щастю... сімейному.
XS
SM
MD
LG