26 червня 2016, Київ 12:57

  Суспільство

  Виграв Європейський суд – «пожертвуй» гроші колонії?

  Мультимедіа

  Аудіо
  Київ – «Віддай відсуджені 25 тисяч євро тюремникам – і твого чоловіка не чіпатимуть». Дружина одного з українських засуджених стверджує, що її чоловіка змушують «зробити анонімну пожертву» керівництву його колонії на Черкащині, віддавши гроші, отримані за вироком Європейського суду з прав людини. За заявою дружини Костянтина Ходаківського зараз тривають перевірки, однак правозахисники зауважують: шантаж родичів і корупція для теперішньої системи виконання покарань – звичне явище. Натомість у Державній пенітенціарній службі «дуже сумніваються» у правдивості тверджень жінки.

  Костянтин Ходаківський – один із 17 заявників у справі «Карабет та інші проти України» про катування ув’язнених Ізяславської колонії на Хмельниччині у 2007 році. Там засуджені оголосили голодування на знак протесту проти поганих умов утримання, і спецпідрозділ, який викликали «здійснити перевірку», кілька днів їх бив.

  Європейський суд з прав людини у січні цього року визнав факт катувань і присудив виплатити постраждалим або їхнім родичам компенсацію – по 25 тисяч євро.

  Коли керівництво Старобабанівської колонії на Черкащині, куди перевели Ходаківського, про це дізналось, Костянтина несподівано посадили у карцер і заборонили побачення з родичами, стверджує його дружина Вікторія.

  Прямим текстом кажуть: якщо ви хочете, щоб «добре сидів», щоб не повторився Ізяслав, то нехай він напише відмову від цих грошей і перекаже їх на рахунок колонії
  «Прямим текстом кажуть: якщо ви хочете, щоб «добре сидів», щоб не повторився Ізяслав, то нехай він напише відмову від цих грошей і перекаже їх на рахунок колонії. Я розмовляла із начальником колонії, конкретно він мені це сказав в обличчя», – говорить вона.

  За словами Вікторії, вона дуже боїться: після інциденту в Ізяславській колонії жодних вісток від чоловіка не надходило, і близько півтора року жінка не знала, де він і що з ним. А тепер, коли вона бачила чоловіка востаннє, на ньому були свіжі синці.

  Напередодні Вільнюського саміту ці люди можуть мати проблеми – адвокат

  Підтвердження заяви дружини Костянтина Ходаківського із незалежних джерел не було. Якщо звинувачення підтвердяться, факт вимагання такого хабара – ляпас Раді Європи і демократичним цінностям, які начебто підтримувала Україна, підписуючи Європейську конвенцію з прав людини, вважає адвокат у справі «Карабет та інші проти України» у Європейському суді з прав людини, виконавчий директор Української Гельсінської спілки Аркадій Бущенко.

  Це просто брутальна зневага до рішень Європейському суду з прав людини
  «Взагалі-то це просто брутальна зневага до рішень Європейському суду з прав людини, і я точно дам знати всім органам, які спостерігають за виконанням судових рішень, про цю ситуацію, – обіцяє він. – Я думаю, у рамках переговорного процесу щодо угоди про асоціацію, люди, які насмілюються висувати такі вимоги, можуть мати великі проблеми».

  Контролювати ситуацію обіцяють і в офісі уповноваженого з прав людини Верховної Ради. Зараз у колонію направили звернення, можливо, туди поїдуть із перевіркою, зазначив представник омбудсмена з питань комунікативної політики та зв’язків із громадськістю Михайло Чаплига.

  «Далі, як правило, іде звернення у несудові інстанції, зокрема, в прокуратуру з проханням провести розслідування. Ну, і відповідно – до керівництва Державної пенітенціарної служби», – пояснює він.

  «Дуже сподіваюсь, що це – наклеп»

  Ці заяви потребують перевірки, говорять у Державній пенітенціарній службі. Радіо Свобода надіслало інформаційний запит тюремній службі та очікує на результати перевірки заяви дружини ув’язненого Костянтина Ходаківського у визначений законом термін.

  Дуже сумніваюсь, що хтось там вимагає гроші повернути в установу або десь там залишити
  Тим часом представник відомства Ігор Андрушко зауважує: «Дуже сподіваюсь, що це в черговий раз – наклеп. Я так думаю, що дії адміністрації, у тому аспекті, що стосується рішень Європейського суду або інших судів, знаходяться у рамках правового поля. І я дуже сумніваюсь, що хтось там вимагає гроші повернути в установу або десь там залишити».

  Хабарі – звична практика?

  Шантаж і вимагання хабара за умовно-дострокове звільнення або покращення умов для в’язнів – звична практика системи виконання покарань, вважає Андрій Діденко із Харківської правозахисної групи.

  Щоб вирішити певне питання, наприклад, щодо звільнення або переведення людини, родичі засудженого приходять на заправку, сплачують кошти і приносять чек
  «Навіть чув такий приклад, коли начальник колонії, зі слів, знову ж таки, засуджених, мав або має власну бензоколонку, і для того, щоб вирішити певне питання, наприклад, щодо звільнення або переведення людини, родичі засудженого приходять на заправку, сплачують кошти і приносять чек. Це є нібито запорукою того, що угода відбулася», – розповідає правозахисник.

  Сьогодні дуже складно довести факт шантажу у в’язницях, бо система – закрита, зауважує очільник правозахисної організації «Донецький меморіал» Олександр Букалов. Ситуацію не змінити, внісши зміни до законодавства, говорить він. На думку Букалова, має бути політична воля на місцях і у керівництва пенітенціарної служби.

  «Випадки притягнення винуватих за хабарі або інші порушення рахуються десятками. Це – не дуже багато, але й не дуже мало насправді», – визнає він.

  Після того, що відбувалося в Ізяславській колонії, відповідні відомства проводили там перевірки, однак кримінальних справ порушено не було. За неналежне виконання посадових обов’язків 26 співробітників установи та обласного управління були притягнуті до дисциплінарної відповідальності, а двох осіб попередили про неповну службову відповідність.


  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Анонім
  26.09.2013 10:16
  а сам осужденный - не вкурсе, что с него требовали деньги
  http://www.kvs.gov.ua/peniten/control/chk/uk/publish/article/83723
  У відповідь

  від: бывалый Місто: днепр
  30.09.2013 13:51
  Все утверждения о вымагательствах в колониях УКРАИНЫ - ПРАВДА!
  ВЫ разве не в курсе? за что делаются ремонты? сколько стоит удо, места спальные? и где нормальная еда?

  від: Дмитро - вох
  25.09.2013 17:21
  Немає сумніву що тюремні людожери,кати та їхні родини живуть за хабарі родин вязнів,

  від: Валентина Місто: Херсон
  25.09.2013 12:52
  А я верю на 100%

  від: Аль
  25.09.2013 10:10
  Блатные постоянно поливают грязью тюремщиков и к ним постоянно присоединяется оппозиция, а вот вопрос прозрачности тюрьмы все время висит не решенным. Давно пора в этом направлении делать разумные шаги, как и в прозрачности власти в целом, внедрить институт выборных народом честных понятых-общественников, имеющих право и обязанность постоянного присмотра за работой силовиков, хоть в тюрьме, хоть в милицейском участке. Вместо п...жа везде и во всем нужно иметь достоверное знание.
  У відповідь

  від: Cthusq Місто: Київ
  25.09.2013 12:47
  Ніхто не сумнівається, що тюремники вимагають ці кошти. Вони постійно брешуть. Бо риба гниє зголови....

  від: татьяна
  25.09.2013 09:56
  Может их всех еще и в зад поцеловать? Каждый их них сидит "ни за что", но всю систему и их самих содержим мы - налогоплательщики! Те, кто содержит этих уродов, сам зачастую живет не лучше их!
  У відповідь

  від: Юг
  25.09.2013 12:49
  Слушай ты налогоплательщик ни дай бог тебе там оказаться и увидеть в каких условиях содержатся люди. И даже если человек оступился это не дает право на его унижения.
  У відповідь

  від: Игорь Місто: Киев
  25.09.2013 12:47
  А ты Танюха-можеш с этими "уродами" поменяться местами или не за что?-всегда найдется,-"налогоплательщица" ты наша.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Крим.Реалії» | Молоді кримчани обирають Україну 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Фото Девіда Камерон на перших шпальтах газет у Лондоні. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон, який виступав за збереження членства в ЄС, заявив про намір піти у відставку через три місяці

  Мультимедіа ЄС оговтується від «холодного душу» з Британії

  ЄС закликав Лондон не зволікати із «розлученням», а ультраправі Франції та Нідерландів вже хочуть своїх референдумів 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ