29 червня 2016, Київ 01:13

  Політика

  Страсбурзький суд розглядає три справи «Україна проти Росії»

  Мультимедіа

  Аудіо

  Європейський суд з прав людини розглядає три справи, подані Україною проти Росії, дві з яких стосуються Криму, а одна дітей-сиріт на Донбасі, яких раніше вивозили до Росії. Проти України жодна держава наразі не подавала позовів до Європейського суду з прав людини, який фунціонує при Раді Європи у Страсбурзі. Україна вважає, що з допомогою Страсбурзького суду зможе краще захищати права своїх громадян в анексованому Криму та на окупованих сепаратистами теренах Донбасу.

  В історії Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) було всього 16 справ «держава проти держави», і в Україні набула розголосу справ «Грузія проти Росії» після війни 2008 року. Тепер загальна кількість міждержавних позовів через три українські справи доведена до 19. Як правило, розглядаються вони довго.

  Як заявила в інтерв’ю Радіо Свобода урядовий уповноважений у справах ЄСПЛ Наталія Севастьянова, перша справа була подана 13 березня цього року – за три дні до незаконного «референдуму» в Криму, адже вже відчувалося, що ситуація з правами людини в Криму погіршується.

  «Україна вважала, що є загроза порушень через загрозу життю, а також загроза тортур і нелюдського поводження чи принижень. Таким чином ми звернулися до Європейського суду (з прав людини), і він визнав, що в Криму є ризик порушень для громадян статей другої та третьої Конвенції (про захист прав людини та основоположних свобод) – права на життя, а також небезпека тортур та негуманного поводження», – каже в інтерв’ю Севастьянова телефоном з Женеви, де відбуваються слухання українського питання в Комітеті ООН проти тортур.

  За її словами, масові порушення прав людини на півострові відбуваються через те, що «Росія порушила і спочатку окупувала, а потім і анексувала частину нашої території».

  «Найбільш незахищена категорія населення»

  Друга справа «Україна проти Росії» стосується викрадення дітей-сиріт з Донбасу і вивезення їх до Росії у липні цього року. Та справа набула розголосу, і дітей було повернуто.

  Наталія Севастьянова пояснює: «Для того, аби створити якусь картинку на російському телебаченні, дітей-сиріт з дитячих будинків під дулами пістолетів вивозили на територію Російської Федерації без жодних належних документів. Ми одразу звернулися до Європейського суду (з прав людини), щоб той вказав Росії повернути дітей-сиріт негайно на територію України. Суд відреагував за кілька годин, і діти були повернуті».

  За словами уповноваженої, Київ не відкликає цей позов, бо були ще кілька повторних спроб з боку сепаратистів і російських сил вивезти дітей-сиріт до Росії. Києву це болить, бо за її словами, діти-сироти є найбільш незахищеною категорією населення.

  «Незаконна екстрадиція»

  Третя справа «Україна проти Росії» стосується знову Криму, але прав окремої людини – сина лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва Хайсера.

  Ця справа для України важлива, бо, на думку української сторони, може стати прецедентом для оскарження рішень кримських судів, які були українськими, а тепер вважають себе російськими і штампують рішення.

  «Вона буде прецедентом у більшості справ у майбутньому. Адже відомо, що ті суди, які наразі функціонують в Автономній республіці Крим, не є судами в розумінні міжнародного права. Адже це анексована нелегально територія, і тамтешні судді – це колишні українські судді, які виносять рішення іменем Російської Федерації, а в кінці рішення ставлять печатку з тризубом України. Ці документи не мають правових наслідків в жодній цивілізованій країні світу, окрім, мабуть, Російської Федерації», – каже Севастьянова.

  Хайсер Джемілєв, який був під підозрою в причетності до однієї кримінальної справи, перебував у кримському СІЗО, але його вивезли до Краснодарського краю Росії з Криму.

  «Російська Федерація намагалася тиснути на Мустафу Джемілєва для того, аби кримські татари підтримали анексію Криму, адже меджліс кримсько-татарського народу зараз, мабуть, єдина будівля в Криму, де майорить український прапор. І російська сторона намагалася тиснути на сина Мустафи Джемілєва, і ми звернулися до Європейського суду (з прав людини), щоби захистити його інтереси і вказати, що рішення судів Росії, які будуть стосуватися сина Джемілєва, не будуть мати жодних правових наслідків», – каже Севастьянова.

  За її словами, вивезення Хайсера Джемілєва до Росії є нелегальною екстрадицією, адже Україна вважає Крим своєю територією, а Джемілєв-молодший є громадянином України.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Владимир Місто: Донецк
  06.11.2014 12:18
  Президента Росії вже зараз потрібно судити за викрадення дітей.

  Автор, чому ви так не пишете? Невже Росія винна в таких діях? Невже можна Росію посадити? Посадити треба президента - йому місце в дурці або в в'язниці.

  In Kiev I see curses in address of president of Russia constantly. Rostislav, what can Eurocourt do? Whom will it punish? Collaborators of "Echo of Moscow", for example? There is a criminal number 1 - president of Russia. It is concrete - not an indistinct "Russia".

  від: Георгий Місто: Киев
  06.11.2014 10:21
  Боюсь что данный позов в суд это полная фикция и кроме морального удовлетворения Украине ничего не принесет. Хотелось бы напомнить что в России принят закон что на ее территории имеют легитимность решения ТОЛЬКО РОССИЙСКИХ СУДОВ, а все остальные им до лампочки.

  від: Halyna Місто: Ivano-Frankivsk
  06.11.2014 10:16
  A де справa пpo caму анексію Криму?

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Чи ефективна місцева влада в «сірій зоні» на Донбасі? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Українська мова. Її статус в Конституції досі ігнорує нинішня влада

  20 років Конституції України: боротьба за реальний статус української мови триває 

  На Всеправославному Соборі українське питання обговорювали в кулуарах – Самохвалова

  «Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати грамоту визнання – це робить нашу Церкву – Київський патріархат – легітимною і визнаною у світі» 

  Другий фронт: вояків б’ють у тилу. МВС заплющує очі?

  Побутові й ідеологічні конфлікти за участі ветеранів бойових дій на сході викликані проросійськими настроями частини громадян і байдужістю поліції – експерти 

  ОБРАНЕ ВІДЕО

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ