Доступність посилання

ТОП новини

Базові показники для високих цін уже закладені – Юрчишин


Чи впадуть ціни після стабілізації курсу долара?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:26 0:00

Чи впадуть ціни після стабілізації курсу долара?

Подешевшання товарів услід за зміцненням гривні буде, але не суттєве, вважає економіст

Очікувати подешевшання товарів і послуг услід за зниженням курсу долара варто лише в тому випадку, якщо гривня закріпиться хоча б на нинішньому рівні, кажуть в Асоціації власників малого і середнього бізнесу. Експерти-економісти, у свою чергу, пояснюють: нинішнє зміцнення гривні – радше штучне, про зміни на краще можна буде говорити у разі реальної стабілізації національної валюти. В уряді кажуть, що це стане можливим після отримання кредиту МВФ.

За два тижні, з кінця лютого, долар офіційно подешевшав із 30 гривень до 21,5. Але більшість торговців цінники на менші не змінили. Голова Асоціації власників малого і середнього бізнесу Руслан Соболь пояснює: багато постачальників закупили ті товари, що зараз у продажі, ще за високим курсом, і доки їх не реалізують, навряд чи знижуватимуть ціни.

Ще тиждень-два ціни протримаються, а потім, звісно, вони знижуватимуться
Руслан Соболь

«Й автозапчастини, і продукти харчування, які імпортують, їхня ціна поки формується, виходячи з курсу 32-36 гривень за долар, – зазначив він у коментарі Радіо Свобода. – Ще тиждень-два ціни протримаються, а потім, звісно, вони знижуватимуться». Але зниження цін, додає голова асоціації, можливе за умови, що курс гривні до долара триматиметься щонайменше на тому рівні, що є зараз.

Нинішнє зміцнення гривні – радше штучне – експерт

Для цього, однак, потрібна реальна стабілізація фінансового ринку. Експерт Центру Разумкова Василь Юрчишин каже: останнє подешевшання долара – радше штучне, а тому – нестійке. Він нагадує про низку обмежувальних заходів, запроваджених Нацбанком на валютному ринку з кінця лютого.

Василь Юрчишин вважає, що зниження цін якщо і відбудеться, то торкнеться лише деяких товарів і не буде системним.

Ціна цього зерна принаймні втричі вища, ніж була на початку сезону врожаю, наприкінці літа-на початку осені. А це означає, що вже базові чинники, базові показники для високих цін уже закладені
Василь Юрчишин

«Якщо подивитися на всі базові товари – на те саме зерно, яке продається на біржах, то сьогодні ціна цього зерна принаймні втричі вища, ніж була на початку сезону врожаю, наприкінці літа-на початку осені. А це означає, що вже базові чинники, базові показники для високих цін уже закладені», – зазначає економіст.

Відкладений попит на валюту – загроза стабільному курсу

Голова асоціації «Об’єднання операторів ринку нафтопродуктів» Леонід Косянчук розповідає: за останній тиждень бензин на автозаправках подешевшав на 3 гривні, хоч обмеження, запроваджені Нацбанком на валютному ринку, неабияк ускладнили роботу імпортерів нафтопродуктів – навіть за умови, що для них, як для постачальників «життєво необхідних товарів», ці обмеження менші, ніж для решти.

Великі надії в імпортерів наразі на кредит МВФ. Але й у разі швидкого виділення коштів побоювання щодо стабільності курсу у майбутньому лишаються, каже Леонід Косянчук.

Із 23 лютого накопичувався так званий «відкладений попит» на валюту. Цей «відкладений попит» може призвести до того, що за тиждень ми знову повернемося до якихось захмарних значень долара
Леонід Косянчук

«Якщо МВФ ухвалить правильне рішення, а з завтрашнього дня у нормальному режимі почне працювати міжбанківська біржа, то, можливо, десь із понеділка піде валюта, – прогнозує голова асоціації. – Проте за цей період із 23 лютого накопичувався так званий «відкладений попит» на валюту. Цей «відкладений попит» може призвести до того, що за тиждень ми знову повернемося до якихось захмарних значень долара».

Очікується, що перший транш нової кредитної програми МВФ Україна витратить на зміцнення держрезервів, виплати по інших кредитах та на підтримку з бюджету реформаторських ініціатив уряду.За словами премʼєра Арсенія Яценюка, це посприяє зокрема й стабілізації валютного ринку.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG