Доступність посилання

ТОП новини

Путін жодного разу не вимовив слово Україна на параді у Москві. А ось що сказав


Глядачі, включно з російським лідером Володимиром Путіним, дивляться військовий парад на Красній площі в Москві, 9 травня 2024 року
Глядачі, включно з російським лідером Володимиром Путіним, дивляться військовий парад на Красній площі в Москві, 9 травня 2024 року

Російський лідер Володимир Путін скористався відзначенням 79-ї річниці закінчення Другої світової війни у Європі, щоб виправдати вторгнення Росії в Україну і нову російську війну, яка вже призвела до найбільших жертв і руйнувань на європейському континенті з того часу.

У промові на військовому параді 9 травня у Москві Володимир Путін жодного разу не вимовив слово Україна, але згадав теперішню війну, називаючи її «спеціальною військовою операцією».

Він зізнався, що зараз «Росія переживає складний, рубіжний період», але не пояснив, в чому полягають російські складнощі.

Путін оминув те, що теперішня війна вибухнула за його наказом російській армії вдертися в Україну.

Натомість джерелом проблем він називав «політику західних еліт», які, за його словами, «перекручують історію«, заохочують «неонацизм», «ведуть колоніальну політику» і «розпалюють нові конфлікти».

«Ми відзначаємо день перемоги в умовах проведення «спеціальної військової операції» (так у РФ називають війну проти України – ред.). Усі її учасники – ті, хто на передовій, на лінії бойового зіткнення – це наші герої», – заявив Путін, наголосивши на, як він сказав, «зв’язку поколінь героїв».

До відкритого російського вторгнення в Україну такі святкування часто відвідували гості з західних країн, але цього разу, як і минулого року, на заходи до Москви приїхали лише керівники найближчих до Росії держав: Білорусі, Казахстану тощо, а також деяких давніх союзників СРСР, таких, як Куба.

«Мілітаристське видовище»

Критичні щодо влади в Росії коментатори, зокрема російські, називають помпезний військовий парад у Москві 9 травня черговим проявом агресивного російського мілітаризму.

«Ще один рік. Ще одне огидне мілітаристське видовище мерзенного фашистського режиму. Я завжди їх ненавидів – навіть коли Росія не вела активних війн проти своїх сусідів», – написав в X західний історик російського походження Сергій Радченко.

Він при цьому визнав, що такі військові паради завжди були «одним із найефективніших інструментів в арсеналі Кремля для промивання мізків».

Опитування в Росії показують, що чимало росіян переконані у необхідності війни проти України і лише невелика кількість активістів сміє виступати проти, ризикуючи зазнати жорстоких покарань.

Вдова загиблого у в’язниці російського опозиціонера Олексія Навального Юлія Навальна напередодні заявила, що влада Путіна означає «війну, політичні вбивства, зубожіння росіян».

«Ми навіть не знаємо, скільки людей загинуло. Путін боїться назвати реальні цифри втрат. Ця війна кривава і безглузда. І вона непотрібна нікому, окрім Путіна… З ним наша країна не буде мати ні миру, ні розвитку, ні свободи. Основою путінського режиму є брехня і корупція», – заявила Юлія Навальна.

Володимир Кара-Мурза, ув’язнений в Росії за критику російської війни проти України, написав в черговій статті в газеті Washington Post, що пишається тим, що виступив проти «злочинів Путіна в Україні».

«Вже третій рік моя країна — або, точніше, старіючий, незмінний, нелегітимний диктатор, який привласнив собі право говорити та діяти від імені моєї країни — веде жорстоку, несправедливу, агресивну війну проти сусідньої незалежної держави. У ході цієї агресії загарбник вчинив справжні воєнні злочини. За два роки в Україні вбиті та поранені десятки тисяч мирних жителів, у тому числі діти; зруйновані тисячі житлових будинків, а також сотні лікарень і шкіл. Ці факти загальновідомі та детально задокументовані у звітах міжнародних організацій», – пише Володимир Кара-Мурза.

Він підкреслює, що пишається тим, що в« цей темний, огидний, жахливий час в Росії знайшлося стільки людей, які не злякалися і не змовчали – навіть ціною власної свободи».

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.

Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG