Доступність посилання

ТОП новини

Прокурор МКС вирішив почати розслідування ситуації в Україні


«Сьогодні я хочу повідомити, що вирішив якомога швидше почати розслідування ситуації в Україні»
«Сьогодні я хочу повідомити, що вирішив якомога швидше почати розслідування ситуації в Україні»

Прокурор Міжнародного кримінального суду в Гаазі Карім Хан оголосив 28 лютого, що вирішив почати розслідування ситуації в Україні.

«Минулої п’ятниці я висловив свою дедалі більшу стурбованість подіями, які розгортаються в Україні, що перегукується зі стурбованістю, висловленою світовими лідерами і громадянами у всьому світі. Сьогодні я хочу повідомити, що вирішив якомога швидше почати розслідування ситуації в Україні», – йдеться в заяві прокурора, оприлюдненій на сайті суду.

За словами Каріма Хана, він ознайомився з висновками офісу прокурора, що випливають із попереднього вивчення ситуації в Україні, та підтвердив, що є достатні підстави для початку розслідування.

«Зокрема, я впевнений, що є обґрунтовані підстави вважати, що в Україні були скоєні як ймовірні воєнні злочини, так і злочини проти людяності стосовно подій, які вже були оцінені під час попередньої експертизи Офісом. Враховуючи розширення конфлікту останніми днями, я маю намір, щоб це розслідування також охопило будь-які нові ймовірні злочини, що підпадають під юрисдикцію мого офісу, які вчиняються будь-якою стороною конфлікту на будь-якій частині території України», – заявив прокурор.

За його словами, він доручив своїй команді вивчити всі можливості збереження доказів.

«Наступним кроком є процес отримання дозволу від Палати попереднього розгляду Суду на відкриття розслідування. Альтернативний шлях, викладений у Статуті, який міг би ще більше прискорити розгляд справи, – це щоб держава-учасниця МКС звернулася щодо ситуації до мого офісу, що дозволило б нам активно й негайно приступити до незалежних та об’єктивних розслідувань», – сказав прокурор.

Він нагадав, що Україна не є державою-учасницею Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

«Я продовжуватиму уважно стежити за подіями в Україні і знову закликаю до стриманості та суворого дотримання чинних норм міжнародного гуманітарного права», – наголосив Карім Хан.

Раніше генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова повідомила, що українські прокурори збирають усі докази щодо воєнних злочинів Росії на території України під час масштабного вторгнення, що почалося 24 лютого.

«Усі воєнні злочини ми документуємо і готуємо до розгляду як в національних, так і в міжнародних судах. Це – наші докази до Гааги. Ми маємо рухатись в усіх можливих юрисдикціях для покарання тих, хто розв'язав це кровопролиття», – наголосила Венедіктова.

Президент Володимир Зеленський повідомив 27 лютого, що Україна офіційно направила позов проти Росії до Міжнародного суду ООН у Гаазі.

«Вимагаємо притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії. Просимо суд негайно наказати РФ припинити військові дії і призначити слухання вже наступного тижня», – заявив Зеленський.

Попри пряме вторгнення, Кремль заперечує наміри окупації України і заявляє, що метою вторгнення є «демілітаризація і денацифікація України».

У Міністерстві оборони Росії заперечують дані української сторони про збиті російські літаки, розбомблену бронетехніку і заявляють, що не обстрілюють українські міста. Спочатку там також заперечували загибель російських військових. Але 27 лютого офіційний представник Міноборони РФ Ігор Конашенков вперше визнав, що серед російських військовослужбовців в Україні є загиблі і поранені. При цьому він не уточнив точного їх числа.

Встановлюйте новий застосунок Радіо Свобода на смартфони та планшети Apple і Android.
XS
SM
MD
LG