Об’єднані авіаудари США, Франції та Великої Британії по об’єктах в Сирії, де начебто виготовляли хімічну зброю, зрозумілі, проте вони створюють негативний прецедент, вважає політичний експерт Ілія Куса. На його думку, порушення світового порядку є деструктивним кроком як з боку Росії, так і з боку Заходу. Натомість аналітик Дмитро Разумков нагадує, що світовий порядок і так був порушений, а Радбез ООН, який мав надати відповідний мандат на такі дії, фактично заблокований через право вето Росії.
Your browser doesn’t support HTML5
Експерт з міжнародних відносин Андрій Бузаров переконаний, що глобальних змін після подій в Сирії у відносинах Росії та Європи чекати не варто.
Ситуація в Сирії показала, що існують країни,які принципово підтримують СШААндрій Бузаров
«Відносини між Європою та Росією дуже складні, оскільки вони обтяжені проблемами України, проблемами «Північного потоку – 2», проблемами безпеки, взаємовідносин НАТО і Росії і так далі. Тому відносини досить погані, і поки що вони покращуватися не будуть. Ситуація в Сирії просто показала, що існують країни, такі як Франція, Велика Британія, які принципово підтримують і будуть підтримувати Сполучені Штати Америки в геополітичному протистоянні з Росією», – вважає він.
Бузаров додає, що, хоча глобально ситуація не зміниться, удари США по військових позиціях в Сирії можуть бути сигналом, що у випадку активних дій Кремля країни НАТО, зокрема європейські, займуть консолідовану позицію.
Директор компанії «Ukrainian Politconsulting Group» Дмитро Разумков вважає, що удари США мали особливу вагу в світлі заяв про успіхи російської оборонної промисловості, які Володимир Путін зробив у березні цього року.
Your browser doesn’t support HTML5
Гучні та страшні заяви, що це могло призвести до Третьої світової війни, себе не виправдалиДмитро Разумков
«Ті задачі, які ставила перед собою міжнародна коаліція – я маю на увазі Штати, Велику Британію та Францію – виконана, а ті гучні та страшні заяви, що це могло призвести до Третьої світової війни, яку ми бачили з боку Росії – вони, слава Богу, себе не виправдали. Ну і сьогодні ситуація трохи відкотилась – я б не називав це статусом кво, але напруга трохи спала, не дивлячись на того ляпаса, який дістала Росія», – міркує Разумков.
Експерт Інституту майбутнього Ілія Куса не вірить, що будь-яка зі сторін зацікавлена у прямому військовому зіткненні.
Те, що відбулося у ніч з 13 на 14 квітня у Сирії – це спектакльІлля Куса
«До критичної межі вони не дійдуть, оскільки обидві сторони просто не дадуть цьому відбутись, але ж ми всі розуміємо, що те, що відбулося у ніч з 13 на 14 квітня у Сирії – це такий спектакль, в якому всі зіграли свою роль, зберегли обличчя і вийшли з кризи з мінімальними втратами для усіх сторін. Для того, щоб не було ані війни, ані ускладнень для тих же європейців через Сирію», – міркує Куса.
Політичний експерт припускає, що для Заходу атака на позиції сирійської влади була в першу чергу політично вмотивованою.
Це була політична справаІлля Куса
«Те, що вони реагували так бурхливо, швидко, без попереднього розслідування і те, що вдарили по Сирії без мандату ООН і взагалі з тією риторикою, яка була – це показує, по-перше, що вони з самого початку використовували це для того, щоб тиснути на Росію, тобто це була політична справа абсолютно», – стверджує він.
Окрім того, Куса вбачає у цій події негативний прецедент для всього світу.
Те, що відбулось – це дуже поганий прецедент, який призведе нас до наступної кризиІлля Куса
«З кожною такою торпедою у вигляді якихось сумнівних з погляду міжнародного права дій в тому числі і з боку США, і з боку Росії, якщо ми кажемо про анексію Криму та війну на Донбасі, світовий порядок просто руйнується. Відповідно, те, що відбулось – це дуже поганий прецедент, який призведе нас до наступної кризи», – прогнозує він.
Натомість Дмитро Разумков нагадує, що світовий порядок вже був певною мірою зруйнований.
На сьогодні ООН – організація, яка фактично не діє, тому що вона заблокованаДмитро Разумков
«Не хочеться виправдовувати коаліцію, що вони пішли на ці дії без мандату ООН, але, з іншого боку, ми з вами прекрасно розуміємо, що на сьогодні ООН – організація, яка фактично не діє, тому що вона заблокована. Заблокована постійним ветуванням з боку одного з постійних членів Ради безпеки – Росії. Жодне логічне чи нелогічне, позитивне чи негативне рішення провести через Раду в розважливих представників міжнародної спільноти немає шансів», – констатує аналітик.
Разумков припускає, що Росія внаслідок втрат позицій у Сирії може пожвавитись на Донбасі, проте не бачить передумов для масштабного вторгнення, адже для цього Кремлю довелося б відкрито відправити свої війська через український кордон.
Росія стане прямим офіційним учасником конфліктуДмитро Разумков
«Росія з держави, яка намагається вдавати з себе миротворця, фактично забезпечуючи зброєю, боєприпасами, провіантом та фінансовими ресурсами та званих «ДНР» та «ЛНР», стане прямим офіційним учасником конфлікту... Що найстрашніше для Росії в даній ситуації – вона втратить право вето в Радбезі ООН. Для них це хоч і не подібно до смерті, але дуже серйозний удар. Тому що, ставши учасницею конфлікту, вона не зможе ветувати рішення, які будуть там ухвалюватись», – пояснює аналітик.
Такий сценарій розблокував би роботу Ради безпеки та ООН в цілому, визнає він, але зауважує – ціна цього розблокування таким шляхом була б неприйнятною.
Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналі: