Як «російський олігарх Борис» купував у Лондоні помешкання своїй «коханці Насті»

Детективна історія про те, як лондонські агенти з нерухомості продають дорогі помешкання корумпованим росіянам, які крадуть гроші з бюджету

Уявімо собі ситуацію: російський олігарх хоче купити своїй коханці помешкання у дорогому районі британської столиці. Лондонські агенти з нерухомості залюбки ідуть назустріч і знаходять так звані «варіанти». Як вони це роблять – знає журналіст Радіо Свобода Наталія Седлецька, яка в документальному фільмі британського телеканалу Channel-4 знялася «під прикриттям» у ролі Насті – тієї ж таки «приятельки олігарха». 8 липня британці побачили прем’єру документального фільму, газета Gurdian написала про нього статтю, а в ефірі програми Радіо Свобода слухачі почули подробиці цієї детективної історії і, зокрема, того, чия це була ідея.

Your browser doesn’t support HTML5

Як «російський олігарх Борис» купував у Лондоні помешкання своїй «коханці Насті»

Наталія Седлецька: Від початку ця ідея фільму належить його головному режисеру, його звати Ден Рід – це відомий британський журналіст та режисер документальних розслідувальних фільмів. Він вже зробив не один такий фільм, у тому числі і для британського телеканалу Channel-4. А ідея – показати, як корумповані гроші з наших країв – з Росії, України піднімають ціни на нерухомість у Британії, а саме в Лондоні. Ця ідея належить йому, і він запропонував мені знятися в цьому фільмі в ролі, що називається, undercover report – тобто журналістом, який на себе приміряє роль, і цей фільм зроблений в жанрі розслідування.

Ми використовували методику зйомок прихованими камерами, причому на дуже високому технологічному і технічному рівні

Ми використовували методику зйомок прихованими камерами, причому на дуже високому технологічному і технічному рівні, що мені було дуже цікаво як журналісту-розслідувачу для себе побачити і цьому повчитися.

Моя роль полягала в тому, що я супроводжувала «корумпованого російського чиновника» у ролі «його дівчини», і ми мали легенду, яку ми всім розповідали, що головний герой (а його зіграв Роман Борисович, відомий бізнесмен, який підтримує фонд Навального в тому числі) говорив, що вкрав гроші з російського бюджету, а саме, з бюджету Міністерства охорони здоров’я і тепер в нього є купа грошей, щоб вкласти їх і купити квартиру мені в Лондоні.

Ми переглянули цілих 5 апартаментів найдорожчих у центрі Лондона і всім розповідали нашу легенду. І метою було перевірити реакцію тих агентів із продажу нерухомості, які представляють най-най-найкращі агенції Британії. Адже в Британії діє такий закон, який говорить про те, що якщо ви побачите щось підозріле, якщо ви бачите, що мова може йти про корумповане походження грошей, які вам пропонують – ви мусите за законом повідомити про це правоохоронні органи.

Наталія Седлецька

Утім, результат – він, звісно, дуже цікавий – те, що ми побачили, він сумний насправді і все це можна буде побачити, весь цей результат нашого розслідування вже 8 липня в ефірі британського телеканалу Channel-4, а в Україні ми також покажемо цей фільм у рамках проекту «Схеми» на Першому суспільному.

– Цікаво дізнатись, чому обрали як персонажа саме росіянина, а, скажімо, не українського чиновника, адже в Україні також є корумповані чиновники, які відмивають гроші в тому ж Лондоні, чи це пов’язане зі санкціями, які запроваджені проти Росії, і, можливо, автори хотіли перевірити, чи вивозять російські чиновники гроші ось у такий спосіб?

В Лондоні дуже багато російських місць. І вони, як правило, там, де найбільше грошей. Це величезна реальність, яка лякає багатьох місцевих жителів

– Ви знаєте, в Лондоні дуже багато російських місць. І вони, як правило, там, де найбільше грошей. Це величезна реальність, яка лякає багатьох місцевих жителів, і вона полягає в тому, що найбільші суми корупційні ідуть із наших країв, у тому числі – у першу чергу – мабуть із Росії. І для британців саме росіяни – це ті люди, які мають змогу багато красти, а потім багато вкладати цих грошей у їхню економіку з негативними наслідками.

Як, наприклад, середньостатистичний британець буде працювати все життя і не зможе купити собі нерухомість у Лондоні.

І весь резонанс навколо цього фільму, я вважаю, він спричинений якраз тим, що британці дуже злі на свою владу, яка дозволяє відмивати корупційні гроші, у тому числі росіян, через купівлю нерухомості у столиці Британії та в інших містах.

– Тепер побачимо, який розголос матиме цей фільм. І наслідки, звичайно. Чи вплинуть вони якимись чином? Адже в Росії напевно теж можна буде побачити цю стрічку, бодай в інтернеті?

– Насправді цей показ – він доволі ексклюзивний, там права на показ є тільки в Channel-4. Мені вдалося отримати також – в обмін, фактично, на участь у цьому фільмі – право показати його в Україні безоплатно, це великий привілей для нас.


У статті в газеті Guardian наводять коментар директора відділу з економічної злочинності британського Національного агентства з питань злочинності, який сказав: якщо агенти з нерухомості мають підозру, що їхні клієнти відмивають гроші, вони «обов’язково мають подати заяву про підозрілу активність».

«Незважаючи на те, що агентам дають зрозуміти, що вони мають справу з нечесно заробленими грошима, вони погоджуються на співпрацю щодо потенційної купівлі. У декількох випадках агенти навіть порадили юридичні фірми, які можуть допомогти покупцеві приховати його тотожність», – пише журналіст Guardian.

Один із агентів розповів, що 50-60 відсотків нерухомості, яку він продає, купують дотримуючись певного рівня анонімності – чи то через компанію, чи то через офшорний фонд.

Британські компанії з нерухомості відповіли на запит Guardian, що чекають на докази з фільму, щоб відреагувати на звинувачення. Однак, більшість компаній заявила, що жодних офіційних пропозицій «клієнтам» зроблено не було. Інакше б компанії перевірили джерело грошових надходжень від потенційного покупця.