Група науковців світу закликає Порошенка і Гройсмана не підписувати закони щодо УПА і декомунізації

Ілюстраційне фото. Зображення лідера ОУН Степана Бандери на майдані Незалежності під час Революції гідності

Група науковців із різних країн світу закликають президента України Петра Порошенка і голову Верховної Ради Володимира Гройсмана не підписувати законопроекти про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у ХХ столітті (№2538-1) і про засудження комуністичного й нацистського тоталітарних режимів (№2558). Про це йдеться в листі, підписаному 63 вченими, який розмістило видання Krytyka.

«Їхній зміст і дух суперечить одному з найбільш фундаментальних політичних прав – праву на свободу слова. Їхнє ухвалення викличе серйозні питання щодо відданості України принципам Ради Європи та ОБСЄ, а також ряду договорів та офіційних декларацій, підписаних Україною від часу відновлення незалежності в 1991 році», – твердять підписанти.

«Ці закони забезпечуватимуть комфорт і підтримку тим, хто прагне знесилити і розділити Україну», – вважають ці науковці.

Вони вказують, що визнання кримінальним злочином заперечення законності «боротьби за незалежність України в ХХ столітті» унеможливить дискусію з приводу історичної ролі ОУН та УПА, яку вчені не вважають однозначною.

Також і «благородний намір, загальне засудження всього радянського періоду як одного з окупаційних для України матиме несправедливі й безглузді наслідки», вважають науковці. Таким чином, вважають автори листа, будуть засуджені ті, хто підносив українську культуру у 1920-х роках або ті, хто брав участь у змінах під час горбачовської «перебудови» 1980-х років.

«Складні і суперечливі питання повинні залишатися предметом обговорення», – наполягають суспільствознавці.

Серед 63 підписантів листа – дослідник київського Інституту євроатлантичної співпраці Андреас Умланд, співробітник лондонського Королівського інституту міжнародних відносин (Chatham House) Джеймс Шерр, директор програм вивчення Холодної війни в Гарварді Марк Крамер та інші.

Верховна Рада 9 квітня за основу і в цілому ухвалила проект закону про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті. Того ж дня парламент ухвалив внесений Кабінетом міністрів закон про засудження комуністичного й нацистського тоталітарних режимів, заборонив їхню пропаганду і символіку.