У Запоріжжі вшанували пам’ять поляків, що утримувалися в таборах НКВС

У запорізькому парку імені Пушкіна 28 травня відбулося відкриття першої черги пам’ятного знаку на честь польських військовополонених, які утримувалися в таборі №100 НКВС СРСР, що діяв у Запоріжжі в 1939 – 1940 роках.

Кошти на його встановлення зібрала місцева польська громада. Як повідомили ініціатори встановлення пам’ятника, на початку Другої світової війни в місцевому таборі НКВС перебували близько двох тисяч поляків, які потрапили в полон після радянської окупації частини польських земель.

«Вони перебували на території нинішнього заводу «Запоріжсталь», жили в бараку. У 1939 році потрапили у полон через те, що Радянський Союз напав на Польщу 17 вересня, й тому автоматично всі, що були мобілізовані, військові і не військові люди, опинилися у полоні. Вони працювали на заводі, але утримувалися справді як у концтаборі, бо не було навіть елементарних умов гігієни, їм не дозволяли виходити. Вони перебували за колючим дротом. Та навіть піднімали повстання, бо їм не дозволяли святкувати Різдво. Згодом їх усіх перевезли в табори на північ нинішньої Росії, на схід. Подальша доля полонених зараз досліджується істориками», – розповіла голова запорізького товариства польської культури імені Івана Павла Другого Анна Макушинська.

Під час Другої світової війни близько шести мільйонів поляків загинули, це більш як шоста частина довоєнного населення країни.