Доступність посилання

ТОП новини

ЄС відправляє свою місію до Косова в умовах наближення проголошення незалежності краю


Анамарія Рамач Белград, 5 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Європейський Союз схвалив розгортання політичної та адміністративної місії у Косові, яка візьме на себе обов’язки, що зараз їх виконують представники ООН. Місія ЄС складатиметься з приблизно 2000 службовців, які б у сербській провінції були присутні під час її переходу до повної незалежності від Сербії. Коли точно місія почне працювати, ще не відомо, але очікується, що вона буде на місці, коли Косово проголосить незалежність, що, ймовірно, незабаром станеться.


Місія Євросоюзу отримала згоду країн-членів у Брюсселі у понеділок, і зараз вона готова приступити до виконання своїх обов''язків. Успіх цієї місії є важливим не лише для Косова та Балкан, але й для самого Євросоюзу, який мусить показати, що він може керувати Косовом упродовж тривалого перехідного періоду, не дивлячись на несприйняття більшістю сербів втрати своєї провінції, яка є колискою сербської історії, проте заселена переважно етнічними албанцями.

Джуді Бат, фахівець з балканознавства Інституту вивчення безпеки в Парижі, каже, що ЄС уже здобув певний досвід на Балканах. Вона має на увазі присутність органів безпеки ЄС у Боснії.

«Місія, яку маємо у Боснії та Герцеговині, це військова місія з 2003 року, поліцейські органи там були ще до того, та спеціальний представник ЄС з 2002 року. Міжнародні високі представники, по-суті, стають представниками ЄС. Таким чином, Боснія була випробовуванням для цієї місії, але завдання у Косові є ще складнішим», – зазначила Джуді Бат.

Місія ЄС може потривати в Косові щонайменше 10 років

Місія Європейського Союзу матиме уповноваження втручатися у внутрішню політику та блокувати членів косовського уряду, якщо буде помічено, що вони не сприяють соціальній гармонії, передусім стосовно сербської меншини.

Джуді Бат: «Там будe міжнародний цивільний представник, який також буде спеціальним представником ЄС. Ось як це діятиме: службовці ЄС будуть щоденно контролювати, що відбувається; політичний контроль буде у Брюсселі, разом з посланцями комітету Ради Євросоюзу з питань політики та безпеки».

Адміністрація ЄС матиме постійну підтримку 17 тисяч військовослужбовців НАТО, щоб забезпечити порядок у нестабільному регіоні, в якому етнічна напруга і далі не вщухає.

Аналітики переконані, що місія ЄС може потривати щонайменше 10 років, упродовж яких Косово поступово стане незалежною країною у Європі. Косово перебуває під протекторатом ООН із 1999 року, після того як повітряна кампанія НАТО змусила сербські збройні сили відступити з провінції через сутички Белграда з албанською меншиною.
XS
SM
MD
LG