Доступність посилання

ТОП новини

Євросоюз відклав підписання політичної угоди із Сербією


Анамарія Рамач Белград, 6 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Євросоюз відклав підписання політичної угоди з Сербією, яке планувалося на 7 лютого. А в Белграді через це загострюється політична ситуація і говорять про можливу відставку частини урядовців.


Єврокомісар з питань розширення Oллі Рен на прес-конференції з цього приводу заявив, що причиною відкладення підписання угоди ЄС із Сербією є «обструкція деяких політиків у Белграді».

«Мені дуже жаль, що деякі політики у Белграді стали перешкодою підписання. На мій погляд, вони не почули голос громадян Сербії, які минулої неділі проголосували за європейське майбутнє Сербії, заради кращого життя, кращих прав громадян», – зазначив єврокомісар.

Oллі Рен додав, що пропозиція підписати «перехідну» політичної угоду, яка передбачає вільну торгівлю та полегшення візового режиму, залишається в силі, а Белград її зможе прийняти, коли сам вирішить.

Причиною усього є розкол у правлячій коаліції, який стає дедалі більшим. До коаліції сербського уряду входять партії прозахідного президента Бориса Тадича і також прозахідного, але консервативного прем’єр-міністра Воїслава Коштуниці. Каменем спотикання став майбутній статус сербського краю Косово. Обидва політики виступають проти незалежності Косова. Але на відміну від Коштуниці, Тадич відстоює інтеграцію Сербії до Європейського Союзу, навіть якщо Брюссель визнає незалежність провінції.

Проголошення незалежності Косова може статися вже 17 лютого

Брюссель у понеділок оголосив про те, що відправить цивільну місію до Косова, яка була б присутня в провінції під час її переходу до повної незалежності від Сербії. А також запропонував Сербії підписати згадану угоду. Сербський прем’єр Коштуниця її засудив, обґрунтовуючи, що ЄС цим хотів перехитрити Сербію, щоб вона була однією з перших країн, що визнали б незалежність Косова. Проголошення незалежності провінції від Сербії з боку лідерів етнічних албанців Косова очікується дуже скоро. Деякі косовські газети пишуть, що це може статися вже 17 лютого.

А в Белграді тим часом дебатують, як треба реагувати на рішення Брюсселя відкласти підписання політичної угоди з Сербією. Прем‘єр Коштуниця виступає за енергійне протистояння Євросоюзові. Більша частина Кабміну – за поглиблення співробітництва, незважаючи на справу Косова. Коштуниця відмовляється скликати сесію уряду, чого вимагають дві третини міністрів. На думку місцевих оглядачів, найближчим часом можна очікувати відставки 18-ти міністрів і початку глибокої політичної кризи.
XS
SM
MD
LG