Доступність посилання

ТОП новини

Стосунки Президента та Прем’єра України все стрімкіше еволюціонують від партнерства до конкуренції


Тетяна Ярмощук Київ, 7 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні Президент призупинив розпорядження уряду про відсторонення Валентини Семенюк від виконання обов’язків голови Фонду держмайна. Окрім цього, Віктор Ющенко заявив, що діяльність Кабміну Тимошенко призвела до зростання інфляції.


Новий день – нова конфліктна тема між Президентом та Прем’єром. Сьогодні Віктор Ющенко призупинив розпорядження Кабінету Міністрів про відсторонення Валентини Семенюк-Самсоненко від виконання обов’язків голови Фонду держмайна. Президент вважає, що дії уряду не відповідають Конституції, оскільки до повноважень Кабміну належить вирішення кадрових питань щодо керівників центральних органів виконавчої влади. А Фонд держмайна, за законом, є державним органом, що здійснює державну політику у сфері приватизації. При цьому глава Секретаріату Президента – органу неконституційного, як люблять наголошувати не тільки опозиціонери, а й президентські союзники, висловився на адресу глави уряду більш ніж критично. Віктор Балога зауважив, що заявлені плани уряду Тимошенко щодо цьогорічної приватизації напряму пов’язані із обіцяними виплатами компенсацій Ощадбанку.

У БЮТі і НУНСі по різному оцінюють ситуацію

У Блоці Юлії Тимошенко говорять, що шоковані. Заступник голови Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради з питань приватизації, бютівець Валерій Писаренко в інтерв’ю Радіо Свобода заявив: «Офіційної реакції з боку керівництва ще немає. Але вже зараз можна сказати, що це не той крок, який сьогодні прикрашає спільну діяльність коаліції. Якщо сьогодні хтось намагається надати «кришу» пані Семенюк, то треба розуміти, що ця людина буде відповідати і за виплату чи невиплату вкладів «Ощадбанку», і за те, що цього року можуть бути не виконані соціальні програми, під гаслами яких ішли на вибори всі політичні сили».

У НУНС запевняють: ситуація із головою Фонду держмайна пов’язана виключно із юридичними аспектами.

Ксенія Ляпіна в інтерв’ю Радіо Свобода зазначила: «Я переконана, що у даному випадку стратегія була помилкова. Треба провести це у відповідний, передбачений законом спосіб, на це є воля коаліції, і цю волю просто треба реалізувати. У вівторок потрібно розблокувати трибуну Верховної Ради і проголосувати це питання. Тоді це буде легітимно. Це абсолютно не питання політики, це насправді питання чистоти керівництва таким важливим органом».

Сила в ресурсі!

Попри те, що і Тимшенко, і Ющенко заявляли, що між ними немає протиріч, за період діяльності нового уряду їх накопичилося вже чимало. Суперечності клубочаться навколо питань і інституцій, які являють собою потужний економічний і політичний ресурс, у тому числі – на майбутніх президентських виборах. Ощадбанк – це повернені внески і любов виборця. І раптом Президент хоче звільнити голову Ощадбанку. Виплати напряму залежать від успішної приватизації. І президентський Секретаріат не дає БЮТові поставити свою людину на чолі Фонду держмайна. Газопостачання – ще один могутній ресурс, але Президент не дає Прем’єрові змінити його схему. Президент вимагає від Прем’єр-міністра більшої наступальності у питанні НАТО, а та займає стриману позицію – бо це теж ресурс, голоси Південного Сходу країни.

Наразі розвиток подій багато в чому залежатиме саме від особистих контактів Ющенка та Тимошенко, вважає політолог Володимир Фесенко: «Або вони знімуть ці проблеми, домовляться. Якщо ж протистояння буде продовжуватися, то, враховуючи блокування Верховної Ради, може виникнути певна криза і всередині коаліції».

Поки що, скидається, домовленості відсутні. Сьогодні Президент уже заявив, що діяльність Кабінету Тимошенко призвела до інфляції. Йдеться якраз про головний козир БЮТ – виплату знецінених вкладів.
XS
SM
MD
LG