Доступність посилання

ТОП новини

Чи є стратегічне партнерство між Росією та Заходом? Росія погрожує Україні новими газовими неприємностями за кілька днів перед поїздкою Віктора Ющенка до Москви (огляд європейської преси)


Василь Зілгалов Прага, 8 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Чимало газет в Європі продовжують обговорювати проблему стосунків Заходу з Росією. При цьому доходять висновків, що тут мало що свідчить про стратегічне партнерство сторін. Чимало видань вважають, що Москва провокувала відмову спостерігачів ОБСЄ прибути на президентські вибори в Росії 2 березня. Деякі європейські часописи висловлюють думку, що російські газові погрози Києву мають на меті змусити Віктора Ющенка зайняти поступливішу позицію на переговорах з Владіміром Путіним у Москві наступного тижня.


Німецька впливова газета «Франкфуртер Альґемайне Цайтунґ» бере під сумнів існування стратегічного партнерства між Заходом і Росією. Це видання вважає, що нинішні прохолодні стосунки між Москвою і НАТО, попри існування Ради Росія-НАТО, далекі від стратегічних. Навіть сам факт призначення послом Росії в НАТО «відомого націоналістичного скандаліста» Дмітрія Роґозіна, як пише «Франкфуртер Альґемайне», багато що означає. Газета вважає, що зустрічі сторін в НАТО – це лише констатація вже визначених Москвою позицій щодо ПРО, Косова чи виходу Росії з Договору про звичайні збройні сили в Європі.

Співпраця Росії з НАТО носить чисто показовий характер, а тому тут мало спільного зі стабільною глобальною кооперацією, констатує «Франкфуртер Альґемайне Цайтунґ». Газета навіть наводить слова посла Росії в Альянсі, де Роґозін називає НАТО «вмираючою організацією». Німецьке видання вважає, що є чимало свідчень того, що список незгод стратегічного характеру між Росією і Заходом стає щомісяця все довшим і довшим.

Чимало європейських газет зауважують, що бойкот російських президентських виборів з боку ОБСЄ був спланованою провокацією з боку Кремля, який хоче таким чином убити кількох зайців: показати свою незалежність від Заходу, применшити значення перемоги Дмітрія Мєдвєдєва на цих виборах і контролювати політичний процес в Росії без стороннього втручання.

Європейське видання «Уолл Стріт Джорнел» також зауважує, що легка перемога спадкоємця Путіна у першому турі навіть фінансово вигідна ЦВК Росії, яка заявила, що гроші, заощаджені на другому турі, підуть на премії членам тієї ж ЦВК.

Лондонська «Файненшел Таймс» вважає, що погрози російського газового монополіста «Ґазпром» перекрити з понеділка постачання блакитного палива для України є лише «попереджувальним пострілом» у спробі деяких українських політиків усунути посередників у торгівлі газом. Газета переконана, що переговори Ющенка з Путіним наступного тижня носитимуть «жорсткий характер». Насамперед щодо енергоносіїв.

Представник «Ґазпрому» Ілья Кочеврін, якого цитує «Файненшел таймс», був у цьому ще конкретніший. Він, зокрема, сказав, що у випадку усунення «РосУкрЕнерго» Україні доведеться платити за газ майже вдвічі дорожче у рамках прямої угоди з «Ґазпромом».
XS
SM
MD
LG