Доступність посилання

ТОП новини

Україна сама зберігатиме свої ядерні відходи


Леся Бакалець Київ, 8 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Сховище для відпрацьованого ядерного палива планують збудувати в Україні до 2011 року. Зараз вивчається думка громадськості щодо майбутнього ядерного об’єкту. Фахівці переконують, проект – дуже вигідний.

Щоб побудувати сховище для ядерних відходів, треба доопрацювати проект, потім всі папери до Верховної Ради передати. Саме вона має ухвалити закон про будівництво нового ядерного об’єкта. Але перед цим, каже віце-президент Державного підприємства «Енергоатом» Володимир Бронніков, треба проконсультуватися з громадськістю: «Можливо, ми як спеціалісти, чогось не врахували. Тому думка загалу для нас надзвичайно важлива. Ми створили два постійно діючих центри консультації з населенням. Один з них – у Києві».

Сховище для людей безпечне, для країни – економічно вигідне

Другий центр відкрили у місті Славутич, тому що найімовірніша територія розміщення сховища – 30-кілометрова зона відчуження.

Хоча, якщо населення найближчих до майбутнього сховища регіонів і буде проти, місцева рада може дати дозвіл на будівництво і самостійно: проголосувати повинна абсолютна більшість депутатів.

Директор Державного науково-інженерного центру системи контрою та аварійного реагування Людвіг Литвинський говорить, що сховище для людей безпечне. А для країни економічно вигідне: «Це досить цінний матеріал, і практично жодна з країн світу, окрім України та Болгарії, не вивозить своє відпрацьоване паливо. Вона залишає його собі, оскільки через 30 років запаси природного урану будуть вичерпані, і відпрацьоване ядерне паливо буде джерелом нового палива після його регенерації для того, щоб потім можна було далі експлуатувати атомні станції».

Також можна буде заощадити і на транспортуванні, та не користуватися послугами тієї ж Росії для зберігання українських ядерних відходів. В «Енергоатомі» кажуть, власне сховище коштуватиме Україні 520 мільйонів доларів. І вміщати воно зможе відпрацьоване ядерне паливо реакторів Рівненької, Хмельницької, Південно-Української АЕС.

Бомба уповільненої дії

На думку еколога Юрія Урбанського, будівництво централізованого сховища немає ніяких переваг, краще мати такі об’єкти на території самих атомних станцій. А взагалі, каже Юрій Урбанський, тимчасове зберігання відходів ядерного палива – бомба уповільненої дії: «В принципі, тимчасове зберігання – неприпустиме взагалі. Замість того, щоб вирішувати цю проблему зараз, вони вкладають незначні кошти і консервують проблему на 50 або на більше років».

Сьогодні у світі тільки Франція та Японія самотужки переробляють відпрацьоване ядерне паливо. Інші пішли шляхом «відкладеного рішення», тобто зберігають ядерне сміття у тимчасових сховищах, термін дії яких від 50 до 100 років.
XS
SM
MD
LG