ГЛАС НАРОДУ: |
- Не вплине. Бо Україні досить газу, якщо раціонально його використовувати, то достатньо буде. |
- Це дуже важливе питання. Таке загострення має бути якнайшвидше врегульоване, бо впливає на всіх жителів України. |
- Думаю вплине, ми ж усі користуємося газом. Цю галузь в Україні треба розвивати. Ці зростання цін - це суто політичні питання. |
- Вплине на всіх людей і на мене. І економічний вплив, і політичний. |
- Дуже вплине на мене особисто, на всіх людей. Треба з цим щось вирішувати. |
![]() |
«Газпром» заявив, що припинить поставки палива до України з 12 лютого, якщо ситуація із заборгованістю за газ не буде врегульована |
П’ятий день поспіль представники російського газового монополіста звинувачують українську сторону у незаконному відборі газу та у затримці з оплатою за «блакитне паливо». А почалося все із заяви речника «Газпрому» Сергія Купріянова:
«Заборгованість лише за поставки російського газу наближається вже до п’ятисот мільйонів доларів. А загальна прострочена заборгованість досягнула вже півтора мільярда доларів».
Всупереч дипломатичному протоколу глава «Газпрому» Олексій Міллер напряму звернувся до Президента України Віктора Ющенка і заявив про «критичне становище» з боргами «Нафтогазу». За словами Голови секретаріату Президента Віктора Балоги, Президент одразу ж передав одержану з Москви телеграму Прем’єру Юлії Тимошенко. Віктор Ющенко зобов’язав її забезпечити підписання всіх необхідних документів між «Нафтогазом » і російською стороною. Сама Юлія Володимирівна провела сьогодні позачергове засідання уряду, де озвучила газпромівські вимоги:
«Зараз нас поставили до відома, що в певній частині немає для України середньоазійського газу. Тому що «РосУкрЕнерго» його проекспортувало. І вони примушують нас зараз частину газу для України взяти російського, за ціною 314 доларів за тисячу кубічних метрів газу».
При цьому пані Тимошенко наголосила : уряд не збирається платити за минулорічні борги по ціні року нинішнього. За газ же, що надійшов цього року, Україна заплатить $179,5 за тисячу кубометрів. Також представники уряду стверджують: Україна не крала і не краде у росіян газ.
Переговори керівників «Нафтогазу України» і російського «Газпрому» Олега Дубини та Олексія Міллера продовжаться у вівторок, заявив речник «Газпрому» Сергій Купріянов радіо «Эхо Москвы». А це означає, що «час припинення поставок газу переноситься з 10-ї до 18-ї години 12-го лютого». «Газпром» продовжує переконувати, що «Нафтогаз» завинив Росії півтора мільярда доларів. Кандидат у президенти Росії, запропонований на цю посаду нинішнім господарем Кремля Володимиром Путіним, і до того ж нинішній голова ради директорів «Газпрому» Дмитро Медведєв переконує: вимоги російської сторони є обґрунтованими.
«Ми повинні продавати наш газ за ринковими цінами. Деякі наші партнери, близькі нам країни, навіть на це ображаються. Але ми з вами розуміємо, що газ не дістається легко, це мають розуміти й наші партнери».
«Перед делегацією Дубини поставили завдання про перехід на прямі контракти з Росією», - заявила Юлія Тимошенко. Про це ж вона збирається говорити особисто 21 лютого, під час запланованої поїздки до Москви. Юлія Тимошенко постійно закликає позбутися посередника «РосУкрЕнерго». За твердженням російського політолога Станіслава Бєлковського, як в Україні, так і в Росії є і прихильники, і противники існування такого посередника.
«У «Газпромі» є впливові клани, які наполягають на тому, щоб усунути цього посередника чи, можливо, змінити його на іншого, менш скандального. І ці клани в певному режимі працюють з Юлією Тимошенко та групою її підтримки в Москві. Ющенко схиляється до того, щоб захистити сучасну схему торгівлі, в той час як Тимошенко веде до того, щоб змінити посередника».
Перший заступник голови Секретаріату Президента Олександр Шлапак прояснив сьогодні позицію Віктора Ющенка стосовно того, чи потрібен посередник для постачання газу з Росії:
«Президент жодного разу не говорив, що нам треба прибирати чи не треба прибирати якусь компанію. Якщо вже на те пішло, то прокоментую слова Президента в такий спосіб: у нас є можливість сьогодні безпосередньо отримувати російський газ. «Газпром» назвав свою ціну, будь ласка, беріть і забудьте про середньоазійськй газ, про будь-яких посередників і таке інше. 314 доларів для України — це дуже висока ціна. І, я думаю, для багатьох підприємств ця ціна фактично критична».
А головний редактор української газети «Экономические известия» Юрій Свірко наполягає: останнє газове загострення пов’язане саме з тим, що «Газпром» прагне залишити посередника «РосУкрЕнерго»:
«Газпром» домагається саме того, щоб залишити «РосУкрЕнерго», в якому 50% належить саме «Газпрому». Забагато посередників, у такій мутній воді набагато легше ловити свою рибку, думаю, що «Газпрому» це й потрібно».
Чи справді «Газпром» наважиться припинити подачу «блакитного палива» Україні? Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Саприкін відповідає:наважитися може. Але… не повністю.
«Виходячи з попереднього досвіду, ми бачимо, що «Газпром» може припинити подачу газу, але частково. Це буде коментуватися з боку «Газпрому» як перекриття саме для України. Приблизно три чверті газу залишиться в трубах і буде постачатися. Також з попереднього досвіду ми бачимо, що Україна не може швидко й суттєво скоротити споживання газу і буде все-таки споживати газ той, який передбачався для постачання до країн Європейського Союзу».
Аудіозапис програми. Перша частина:
Аудіозапис програми. Друга частина: