Доступність посилання

ТОП новини

Новий російський дитячий рух «ведмежат» нагадує оглядачам радянських «жовтенят»


Мар’яна Драч Прага, 13 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – У Росії малята віком від семи років знову можуть бути політично заангажованими. Засновники організації «Мішкі», або ж «Ведмежата», кажуть, що їхня діяльність мало чим відрізняється від руху скаутів на Заході: плекати моральні цінності юного покоління. Але їхні опоненти говорять, що така ініціатива нагадує відродження руху піонерів і жовтенят, як у радянські часи.

У хмарний, вітряний день 25 дітей зібралися перед Посольством Естонії у Москві. Вони провели три години в автобусі на шляху з міста Владіміра до російської столиці і, як видно, стомилися. Діти розмальовують велетенський плакат із зображенням пам’ятника радянському солдатові в Таллінні, а з динаміків чути «Катюшу», найвідомішу радянську пісню воєнних часів.

Ці діти – учасники дитячого руху «Мішкі», який минулого року заснували члени провладної організації «Наші». Втім, одна із засновниць «ведмежат», 20-річна Юлія Зімова каже, що це просто збіг обставин.

«Я в даному разі комісар руху „Наші“. Є ще, може, двоє чи троє таких комісарів. Решта, і навіть керівники в містах, вони не з руху „Наші“. Переважно набираються вожаті з педагогічних вишів – 3, 4, 5 курс – і ніякого стосунку до руху „Наші“ вони не мають», – запевняє вона.

«Мішкі» і штаб-квартира «Наших» – в одному приміщенні

Щоправда, центр організації «Мішкі» розташований у тому самому приміщенні, що й штаб-квартира «Наших» – імпозантному триповерховому будинку з високою огорожею та озброєним охоронцем на вході.

Стіни будівлі всередині помальовано у червоний колір, колір руху «Наші». Четверо організаторів «Ведмежат» засідають у кімнаті з малиновими стінами і мають дуже багато роботи. Вони влаштовують поїздки до Липецька, Тамбова, Саранська і Белгорода – там, поміж іще півтора десятка російських міст, створено відділення руху.

Юлія Зімова каже, що сьогодні до руху «Мішкі» записалося 3 тисячі російських дітей, віком від 7 до 15 років.

«Головна мета – зробити кожну дитину господарем своєї малої Батьківщини. Вчитися берегти свій двір, своє місто, свою країну. Ми хочемо створити альтернативу. Показати, що можна витягнути дитину від комп’ютера, від телевізора і дати можливість побачити, що буває інакше», – заявляє вона.

Без політики, як за радянських часів, не обходиться

Але тут не обійшлося без політики. Минулого року учасники руху «Наші» пікетували естонське посольство з протестом проти перенесення пам’ятника радянському солдатові з центра Таллінна на військовий цвинтар. Естонія пояснювала своє рішення активізацією сил, які підривають незалежність країни. Але така політика обурила Росію, яка вважає це неповагою до жертв боротьби з нацизмом.

Юні «Мішки», яких привезли до естонського посольства минулого тижня, як виглядає, мало що знали про мету акції. Один із юних учасників акції сказав Радіо Свобода, що його звати Ваня і що він просто хотів приїхати до Москви. На запитання, чому він вступив до організації, хлопець відповів, що не знає.

Більше розпитати дітей було важко, бо організатори не дуже хотіли, щоб вони спілкувалися з журналістами, і наказали групі швидко сідати на автобус назад до Владіміра.

«Неприємні асоціації з радянськими часами»

Політичний оглядач московського Центру Карнеґі Маша Лімпан каже Радіо Свобода, що діяльність організації «Мішкі» нагадує їй радянських жовтенят і піонерів.

«Гадаю, що будь-яка молодіжна організація, якою керують згори, навіює дуже неприємні асоціації з радянськими часами. Крім цього, „Наші“ – не дуже приваблива організація з огляду історії тиску на урядовців і цілковиту безкарність. Тому те, що вони є ідеологічними наставниками ще менших дітей, це, як на мене, дуже неприємна тенденція», – зазначила політолог.

Інші оглядачі звертають увагу ще й на те, що ведмідь – щось на кшталт «національної тварини» для росіян – є й символом провладної партії «Єдина Росія». Від цього ж слова походить і прізвище владного ставленика на наступного Президента Росії Дмитра Медведєва…
XS
SM
MD
LG