Доступність посилання

ТОП новини

Польща хоче активно повертати історичні пам’ятки, пограбовані нацистами


Єва Поштар Варшава, 13 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Поляки радіють, що урядові вдалося відкупити від німецького колекціонера архів підпільної пошти, яка працювала під час Варшавського повстання 1944 року. Міністерство культури оголосило про утворення спеціального грошового фонду, який дозволяв би активно відкуповувати історичні пам’ятки, що їх 60 років тому пограбували нацисти. А Музей Варшавського повстання, користуючись свіжоповерненим архівним фондом, оголошує національний проект «живої історії».

З Німеччини повернулося у Польщу 123 листи, марки та поштові картки підпільної повстанскої пошти. Повстання проти нацистів 1944 року продовжувалось два місяці.
Минулого тижня у Польщу надійшла сенсаційна вістка: на мистецькому аукціоні в Німеччині виставлятимуть на продаж марки, листи та поштові картки з печатками підпільної пошти Варшавського повстання. Історики однозначно заявили, що фонд безцінний для польської національної історії.

Міністр культури оперативно вирішив надати урядові гарантії на купівлю архівного фонду. У Німеччину вирушили експерти, щоб перевірити, чи листи автентичні. На лінії Варшава – Берлін продовжувались гарячкові переговори про те, як провести аукціон так, щоб Польща могла відкупити поштовий архів за вихідну ціну, тобто близько 200 тисяч євро.

Цього тижня справа закінчилась успіхом: Польща купила архів, а гроші на нього виклала не держава, а державний банк та телефонна компанія. Міністерство культури та національної спадщини радіє з успіху та появи спонсорів, які з повагою ставляться до ідеї збереження національної історії.

За національними пам’ятками стежать давно

У міністерстві культури сказали, що вже від початку 1990-х років у ньому працює підрозділ, що займається справами повернення на батьківщину історичних пам’яток, які після війни опинились поза межами Польщі.

Про роботу цього департаменту розповів заступник міністра Томаш Мерта: «По-перше, намагаємося скласти детальний перелік історичних пам’яток, які пропали безвісти в часи війни. Каталог увесь час актуалізуємо і оголошуємо на міністерському веб-сайті. Також слідкуємо за повідомленнями про те, які історичні пам’ятки планується виставити на продаж на світових митецьких аукціонах».

Іще до проведення в Німеччині аукціону пам’яток повстанської пошти про це дуже багато писала польська преса, показувало телебачення. Однак фахівці застерігають, щоб у майбутньому не влаштовувати ще раз такого своєрідного ток-шоу. Це тому, що коли б цю проблему вирішили шляхом закулісних переговорів, на аукціоні треба було б заплатити набагато менше грошей.

Поштовий архів як частина «живої історії»

Однак у столичному Музеї Варшавського повстання не зважають на голоси критики, а готуються до всенародного історичного проекту, розповів заступник директора музею Павел Укельський.

«Хочемо віднайти відправників та одержувачів цих листів. Маємо висвітлити усі обставини, які стосуються написання та одержання листів. Збираємось дослідити, яку вартість мали для людей листи повстанської пошти, як варшав’яни переживали отримання такого листа. Завдання Музею Варшавського повстання – розказувати про живу історію, таку, яку бачимо через призму емоційних переживань окремих людей. Тоді історія буде цікавою для всіх. На нашу думку, для пізнання історії сухий перелік дат, чисел та подій має менше значення», – наголосив історик.

Експерти оцінюють, що, за офіційними даними, під час Другої світової війни нацисти пограбували у Польщі 52 тисячі одиниць історичних пам’яток. Зараз близько 90 відсотків їх опинилось у приватних руках.

Вартість історичних цінностей, що після війни опинились за кордоном Польщі, сягає суми 20 мільярдів доларів. Цей факт у майбутньому значно обмежить можливості держави, щоб дипломатичним шляхом вимагати повернення цих пам’яток на батьківщину. З кожним роком Польщі щораз складніше буде вимагати від інших країн повернення своїх історичних пам’яток, констатують експерти.
XS
SM
MD
LG