Доступність посилання

ТОП новини

Газ для України за новою схемою?


Тетяна Ярмощук Перемога чи компроміс? Перспектива прозорості чи лише заміна посередника? Чому Росія погодилася на усунення «РосУкрЕнерго» з українсько-російського газового ринку? І що за спільне підприємство має замінити цю компанію? Ці питання викликали газові домовленості президентів Ющенка та Путіна, досягнуті у вівторок. Хоча наразі нинішні українсько-російські газові схеми ще зберігаються і невідомо, коли компанія «РосУкрЕнерго» буде усунена з газового ринку, Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко називає домовленості президентів України та Росії перемогою.

Київ, 13 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Перемога чи компроміс? Перспектива прозорості чи лише заміна посередника? Чому Росія погодилася на усунення «РосУкрЕнерго» з українсько-російського газового ринку? І що за спільне підприємство має замінити цю компанію? Ці питання викликали газові домовленості президентів Ющенка та Путіна, досягнуті у вівторок.


Хоча наразі нинішні українсько-російські газові схеми ще зберігаються і невідомо, коли компанія «РосУкрЕнерго» буде усунена з газового ринку, Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко називає домовленості президентів України та Росії перемогою.

«Під час візиту Президента України до Російської Федерації все ж таки ухвалене рішення про прибрання всіх посередників, зокрема і тіньових, корумпованих, із газового ринку України. Це є велика перемога демократичної команди. Це ще один крок до декорупціалізації і детінізації енергетичного сектору. Наш уряд включиться у роботу з підписання нових прямих угод по постачанню газу з РАО «Газпром», і зробить все для того, щоб потужність НАК «Нафтогаз» була відновлена», – зазначила Юлія Тимошенко.

Росіяни хотітимуть від України певних поступок?

Напередодні переговорів позиції «РосУкрЕнерго» на українсько-російському газовому ринку здавалися непорушними. Чому ж Росія погодилася на її усунення?

Експерт з енергетичних питань Олена Вітер з цього приводу зауважила: «Сценарій 2009 року – це згода на українсько-російську пропозицію забрати з ринку і «РосУкрЕнерго», і «УкрГазЕнерго», але натомість запропонувати якомога вищу ціну на газ. А далі починати знову торгуватися і спускати ціну, вимагаючи уже від України певних поступок. Можливо, це буде спроба запровадити якусь нову схему. Можливо, це буде спроба виторгувати якісь преференції зберігати газ в українських газосховищах, або вимагати збереження існуючої ставки на транзит».

Відповідно до українсько-російських газових домовленостей від 4 січня 2006 року газ в Україну постачається через двох посередників. Російський «Газпром» його продає компанії «РосУкрЕнерго», та в свою чергу — компанії «УкрГазЕнерго», а вже вона — «Нафтогазу». Критика на адресу цих схем лунала головним чином через непрозору репутацію «РосУкрЕнерго». Про яку ж схему домовилися вчора президенти Ющенко та Путін? Сторони домовилися усунути «РосУкрЕнерго», а це означатиме і усунення «УкрГазЕнерго». Натомість має бути створене спільне підприємство «Газпрому» та «Нафтогазу», яке і буде постачати газ в Україну.

«На внутрішньому ринку зменшиться вплив «Газпрому»

Змальована схема, на думку директора енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимира Саприкіна, набагато вигідніша для України: «Буде відсутня компанія пана Фірташа. А головне питання, що на внутрішньому ринку зменшиться вплив «Газпрому». Це теж перемога, оскільки буде більше прибутків у «Нафтогазу». Це все ж таки буде компанія, яка має як газові запаси, резерви, так і інфраструктуру щодо транспортування. Це не буде чистий трейдер, який, окрім комп’ютерів, більше нічого не має. З «Газпромом» хоча і важко працювати, але це ж все-таки світовий газовий лідер. І все ж таки він думає про свою репутацію, хоча не дуже часто».

А чи могли б Україна та Росія обійтися без посередника? Скажімо, «Газпром» тягнув би газ до кордону з Україною, де б і продавав «Нафтогазу». Експерти вважають, що теоретично так. «Газпром» міг би бути відповідальним за транспортування газу в Україну, як сьогодні він відповідає за поставки у Європу. Тоді ж навіщо створювати спільне підприємство? Експерти кажуть, як тільки будуть оприлюднені прізвища тих, хто за ним стоятиме, стане зрозуміло, кому в українських верхах це вигідно.

Матеріали до теми:

• Газові домовленості Ющенка у Москві – достойна перемога всієї демократичної команди, вважає Тимошенко • Україна і Росія домовились врегулювати питання газової заборгованості • В пошуку газового миру • Газова шарада (аналіз)
XS
SM
MD
LG