Доступність посилання

ТОП новини

Вірменія завтра обиратиме главу держави


Василь Зілгалов Прага, 18 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Два провідних кандидати – колишній президент країни Левон Тер-Петросян і чинний прем’єр-міністр Серж Саркісян провели потужні мітинги у суботу і неділю. У понеділок Вірменія переживає своєрідне затишшя, коли всі дев’ятеро кандидатів очікують самого дня голосування – 19 лютого. Експерти не виключають на цих виборах і несподіванок, які можуть вплинути на другий тур президентських виборів.

Основні конкуренти на президентське крісло Вірменії, окрім пропаганди своїх головних програмних цілей, чимало критикували один одного щодо Нагірного Карабаху, спірної з Азербайджаном області, яку Єреван захопив у результаті кривавої війни 1988-94 років.

Серж Саркісян навіть критикував Тер-Петросяна під час передвиборної кампанії не лише за хаос кінця 80-х – початку 90-х років, але й лякав виборців, що той «віддасть Нагірний Карабах». У роки карабахської війни саме Левон Тер-Петросян був президентом країни, а його конкурент Серж Саркісян починав свою політичну кар’єру, як і чинний нині президент Роберт Кочарян, у Нагірному Карабасі.

Деякі експерти називають Саркісяна і Кочаряна «карабахським кланом». Так політичний аналітик з Єревану Степан Григорян з цього приводу зауважив: «Справді, у нас влада Кочаряна пов’язується з правлінням «карабахського клану». Мені взагалі дуже не подобається цей термін, але він засів дуже глибоко у свідомості людей. Та й Сержа Саркісяна, також з Карабаху, це так само негативно зачіпає. Люди вважають, що ця група має наміри продовжувати своє авторитарне правління і не бажають цього. Тому серед прихильників Тер-Петросяна треба бачити і протестну частину виборців. Не лише його прихильники віддадуть за нього голоси, а й ті, хто просто голосує проти чинної влади».

Опозиція об''єднається лише в другому турі?

Тер-Петросян за 10 років свого перебування в науці і в опозиції до влади зажив собі слави критика режиму, такого, що підтримує найбільш послідовних опозиційних політиків Вірменії. Чимало з них, у тому числі й лідер Народної партії Степан Демірчян, зняли свої кандидатури на користь Тер-Петросяна. В останній момент лідер партії «Країна законності» Артур Багдасарян, колишній спікер парламенту, відмовився підтримувати Тер-Петросяна і це грає тепер, як вважають деякі спостерігачі, на користь Сержа Саркісяна.

Прихильники Багдасаряна заявляють, що вестимуть мову про об’єднання зусиль опозиції лише у другому турі, який, на їхню думку, неминучий. Серед досить серйозних кандидатів на успіх називають лідера «Дашнакцютун» Ваана Ованнисяна і голову Національно-демократичного союзу Вазгена Манукяна.

Під час масового суботнього мітингу в Єревані Тер-Петросян сказав: «Я сподіваюся, якщо вибори будуть вільними, чесними і демократичними, то наша перемога гарантована».

А чи не головний його конкурент, прем’єр Саркісян зібрав у неділю в столиці ще більший мітинг на свою підтримку і заявив:« Я буду президентом всього народу. Я буду президентом і моїх виборців, і тих співвітчизників, які голосували за інших».

Міжнародні спостерігачі від ОБСЄ ще ніколи не оцінювали вибори у Вірменії повністю «вільними і справедливими», хоча відзначали позитивний прогрес на минулих парламентських перегонах у травні 2007 року. Вже на сьогодні спостерігачі критикують Сержа Саркісяна за адміністративний ресурс, особливо в регіонах, де, на думку експертів, і вирішиться доля цих виборів. А нинішній президент Роберт Кочарян закликав напередодні голосувати за Саркісяна – як його спадкоємця, урядового кандидата.
XS
SM
MD
LG