Доступність посилання

ТОП новини

Британський уряд націоналізує банк


Олекса Семенченко Лондон, 19 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Британський парламент у вівторок дебатує спеціальний законопроект про приватизацію одного з найбільших банків країни Northern Rock. Уряд вирішив націоналізувати банк, який зазнав фінансових труднощів, щоб врятувати заощадження його вкладників. Але опозиційна Консервативна партія виступає проти цього кроку, називаючи його «катастрофою для платників податків».

Рішення уряду про націоналізацію банку Northern Rock уже спричинило заклики до відставки міністра фінансів Алістера Дарлінґа. Пропозиція уряду полягає у тому, щоб тимчасово передати банк у громадську власність, сподіваючись таким чином знайти нового приватного власника. Консерватори виступають проти закону про націоналізацію, але підтримка третьої завбільшки ліберально-демократичної партії означає його безпроблемне проходження через парламент. Голосування в Палаті Громад відбудеться у четвер.

По тому, як наприкінці минулого року стало відомо про фінансові труднощі банку Northern Rock, спричинені кризою на американському ринку нерухомості, біля його філій у містах і містечках вилаштувалися небачені в сучасній Британії довжелезні черги занепокоєних вкладників, які намагалися забрати свої заощадження.

«Дуже важливо, щоб вкладники були впевнені: їхні гроші залишаються в цілковитій безпеці»

Виступаючи в парламенті із заявою про націоналізацію банку, міністр фінансів Алістер Дарлінґ запевнив: «Пане спікер, дуже важливо, щоб вкладники були впевнені: їхні гроші залишаються в цілковитій безпеці. Northern Rock і далі діятиме як банк на комерційних засадах, і він відкритий для бізнесу сьогодні, як і завжди».

По ухваленні закону буде призначено незалежного фахівця для оцінки акцій банку й визначення суми компенсацій для акціонерів. У зв’язку зі справою Northern Rock висловлювалися побоювання, що може постраждати репутація Британії як фінансового центру, але, за словами голови комітету Палати Громад з фінансових питань, лейбориста Джона МакФолла, бізнесмени-іноземці не кажуть цього. Він зауважив, що обговорював цю проблему, зокрема з Європейською комісією, і та вважає: хоча це і є ударом для лондонського Сіті, та все ж цей світовий фінансовий центр є достатньо потужним, щоб витримати його.

Тимчасом Головний секретар державної скарбниці Іветт Купер відмовилася підтверджувати газетну інформацію, що начебто кошт експертних порад банків та правників у процесі спроб продажу Northern Rock у приватні руки становив 100 мільйонів фунтів стерлінгів з кишені платників податків. Вона лише підтвердила, що банки змушені звертатися до консультантів і за це треба платити.

Уряд зробив вибір на користь громадської форми власності після того, як провалилися спроби придбати банк з боку консорціуму під проводом власника Virgin Group Ричарда Брансона та правління Northern Rock. Існують побоювання, що націоналізація призведе до скорочення числа робочих місць у банку.
XS
SM
MD
LG