Доступність посилання

ТОП новини

Успіх українсько-угорського проекту в царині культури


Василь Плоскіна Угорщина, 26 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – У Будапешті відбувся ювілейний десятий захід у рамках святкування днів української культури в Угорщині, організований угорськими українцями. Вперше від 1998 року це свято, поряд з угорськими асигнуваннями, відбувалося і за активної моральної та фінансової підтримки земляків, зокрема посольства України та Фонду «Відкрита Україна» з Києва.

Вже 10 років наприкінці лютого з ініціативи Товариства української культури в Угорщині відзначають День української культури. Приводом до святкувань стало відкриття в Буді меморіальної дошки на честь виходу альманаху «Русалка Дністровая» у 1837 році, а також інша важлива дата – день народження Лесі Українки 25 лютого.

Старійшина української громади в Угорщині й онучата племінниця поетеси (Лесі Українки) Наталя Драгоманова-Бартаї зазначила: «Тепер було 10 років, як товариство українців встановило цю пам’ятну таблицю... Три роки тому на вулиці Гойоуш, де тепер міститься українське самоврядування, відкрили бібліотеку імені Маркіяна Шашкевича (одного із укладачів альманаху «Русалка Дністровая»), і я сказала, що це водночас і день народження Лесі Українки. Ці дві дати дуже близькі одна до одної».

Цього року урочистий захід, присвячений Дню української культури, відбувався у престижному районі Будапешта — в старій фортеці. На презентацію першого україномовного диску місцевих авторів та виконавців, а також виставку художніх робіт та концерт Анжеліки Рудницької з Києва прийшли кількасот гостей.

Щоб про українську культуру, український народ знали, щоб цінували її

Одним із спонсорів свята була фундація «Відкрита Україна». Заступник директора цього фонду з культурницьких програм Іванна Климпуш-Цинцадзе розповіла: «Фонд «Відкрита Україна» заснований Арсенієм Яценюком минулого року і покликаний сприяти просуванню української культури і знань про Україну закордоном, сприяти обміну людьми, розказувати світові про сучасних українців. Тому для нас було честю підтримати проведення заходу Дня української культури в Угорщині, підтримати випуск компакт-диску.., а так само допомогти в організації виставки та виступу заслуженої артистки України Анжеліки Рудницької в Будапешті. Сподіваюся, це свято дасть поштовх до того, щоб про українську культуру, про український народ, про українську державу як таку говорили, пам’ятали, знали, цінували і хотіли ближче з нею спілкуватися».

Своїми враженнями від зустрічей у Будапешті поділилася і популярна українська співачка, телеведуча і самобутня майстриня з вишивки Анжеліка Рудницька.

«Дуже приємно мені бути сьогодні в Угорщині, оскільки нині угорські українці святкують День української культури... Чим мені подобається українська громада в Угорщині? Тим, що вони дуже дружні і тим, що вони усвідомлюють себе українцями. Вони активні, роблять постійні акції. Я була на одній з таких кілька років тому, коли Угорщина вступала до Євросоюзу. Зараз новий придумали формат, і він буде не менш цікавий. Цей день для мене особливий тим, що я сподіваюся проявити себе в кількох іпостасях, тому що тут я представляю свій мистецький проект «Український Всесвіт». Це виставка, яка експонувалася в багатьох музеях і галереях України, а нещодавно була виставлена в Палаті Ради Європи. Тут ми представляємо експозицію моїх робіт, створених голковою технікою, або її ще називають вишиваний живопис. Він дуже український, дуже яскравий, теплий. Мені хотілося б, щоб і в Європі знали, що в Україні є дуже потужне духовне коріння, яким ми готові поділитися з Європою...», – наголосила Анжеліка Рудницька.
XS
SM
MD
LG