Доступність посилання

ТОП новини

Переступний або високосний рік. Чи слід чекати неприємностей?


Марічка Набока, Надія Шерстюк Раз на чотири роки календарна зима триває довше на один день. Наші предки називали цей день, 29 лютого, Касіяновим днем, або днем Кощія-Чорнобога і вважали його недобрим часом. Високосний, або як його ще називають, переступний рік: що очікують від нього українці? Які існують пов’язані з ним традиції та застороги ? Як впливає цей рік сонячної активності на здоров’я людей і перебіг історичних подій? Якими вони є, народжені двадцять дев’ятого лютого?

ГЛАС НАРОДУ:
Чи маєте якісь застороги у високосний рік або високосний день? Вважаєте його небезпечним?
Олександр, кур''єр:
- Придумали колись, що 29 лютого треба тремтіти, що це гірше, ніж п''ятниця, 13-те. Яка різниця? Це звичайний робочий день!
Юлія Миколаївна, вчитель:
- 29 лютого — це дивовижний день, який треба прожити дуже цікаво. Тим більше, в мене в дитини день народження якраз сьогодні.
Олександр, вчитель:
- Церква не вірить у це, і я не вірю.
Костянтин, державний службовець:
- Звичайний рік. Поки нічого не траплялось такого, щоб відрізнялося від інших років.
Дарина, бухгалтер:
- Я не хочу ускладнювати своє життя різними дрібницями і дурницями, тому не вірю в негатив у високосний рік.
Народжені 29 лютого

Тих, кому судилося народитися двадцять дев’ятого лютого, у світі близько чотирьох мільйонів. Астрологи кажуть, що "високосні" люди є напрочуд енергійними, відрізняються особливою душевною і тілесною молодістю. Це своєрідні обранці долі. Саме це можна сказати про діджея зі Севастополя Олексія Редкевича. Свій день народження він звик відзначати у перший день весни:

«Я задоволений таким днем народження. Відчувається якась особливість, благодать Господня. Всі знайомі роблять великі очі і починають рахувати, скільки мені років, якщо святкую день народження 1 раз в 4 роки. Кажу – 7 років, до школи час!».

Лідер соціалістів Олександр Мороз, який також святкує свій день народження кожні чотири роки, а цього разу вже не в парламентських стінах, переконаний: дата в його житті суттєвої ролі не відіграє: «Усе в порядку, все нормально. А те, що раз у 4 роки — люди приходять, вітають завжди все одно».

Сьогодні на світ у сьомому київському пологовому будинку з’явилися двоє немовлят. Головний лікар Петро Володимирович зазначає, що цей день нічим не відрізняється від інших, хіба що кількість пологів набагато менша, ніж напередодні:

«Абсолютно такий самий день, як завжди. Правда, в нас, не знаю, чому – мабуть, там хтось регулює на небесах – сьогодні вночі було тільки двоє пологів. Учора народжували всі ввечері, буквально кожні півгодини. А 29-го — в три години ночі народила і о 9.30 ранку. Цікаво, так? Для мене це теж цікаво».

Примхи календаря

Вперше двадцять дев’ятого лютого з’явилося в календарях сорок п’ятого року до нашої ери завдяки реформам Юлія Цезаря. Тогочасні астрономи порадили додавати один день раз на чотири роки аби легше було підлаштувати свій календар під обертання нашої планети навколо сонця. Відтак, каже лікар Руслан Добровольский, високосний рік — це не природнє явище і якогось особливого впливу на здоров’я людей не має:

«У природі, як такого, високосного року не існує. Тому впливи сонячної активності завжди були на людей, на природу. У медичному розумінні нема значення, чи високосний рік, чи ні».

В Італії, як і в інших європейських країнах, побутує думка, що високосний рік є невдалим. Проте серйозних причин для цього не існує. Мешканці Апенін згадують своїх предків — древніх римлян, які й породили сумну славу високосного року. Розповідає кореспондентка Радіо Свобода Наталка Кудрик:

«Мешканці стародавнього Риму вважали лютий сумним періодом, бо цей місяць присвячували покійникам та відпущенням гріхів. У їхньому календарі астрономічний рік закінчувався саме лютим. Тому цей місяць став символом смерті й кінця. Філософи епохи Середньовіччя стверджували, що високосні роки особливо несприятливі для домашніх тварин і рослинності, оскільки приносили епідемії малярії. Була протипоказана вся діяльність, пов’язана з водою. Застерігали щодо руйнівних повеней і землетрусів».

Не відмовляйте жінкам!

Але деякі народи мають високосні традиції і прикмети, які аж ніяк не можна вважати поганими. Наприклад, у Великій Британії та Ірландії жінки цього дня мають право пропонувати руку і серце чоловікам, які їм подобаються. За легендою, ця традиція походить з п’ятого століття, коли свята Бріджет поскаржилася святому Патріку, що жінкам доводиться довго чекати на те, щоб кохані запропонували їм вийти заміж. Як компроміс святий Патрік і запропонував 29 лютого. Далі продовжує празька журналістка Радіо Свобода Мар’яна Драч.

«У XIII столітті з’явився закон, який передбачає штрафувати чоловіків, котрі насміляться відмовити жінці у високосний день. Компенсація могла становити від поцілунку до шовкової сукні чи пари рукавичок.

У деяких країнах, наприклад у Таджикистані, про тих, хто народився 29 лютого, кажуть, що вони з’явилися на світ під щасливою зіркою».

Сонця боятися не варто!

Дві тисячі восьмий рік астрономи вважають роком найменшої сонячної активності. Період сонячної активності складає приблизно одинадцять років, і пов’язувати рух небесного світила з високосним роком є неправильним, переконує Всеволод Лозинський, старший науковий співробітник Астрономічної обсерваторії Київського національного університету.

«Сонячна активність дійсно впливає своїми спалахами, викидами, магнітними бурями, які після цього слідують. Але цього року, якщо щось відбуватиметься погане, ніяк не можна з сонцем пов’язати».

Одні побоюються високосних років. Інші саме в цей час чекають сюрпризів від долі. Зрештою, це лише календар і тільки. А календарі змінюють самі ж люди.

Аудіозапис програми. Перша частина:

Аудіозапис програми. Друга частина:
XS
SM
MD
LG