Барак Обама, кандидат у президенти від Демократичної партії, коментуючи повідомлення про перемогу пана Медведєва, сказав, що він «розчарований тим, що вибори були не цілком вільними й чесними із-за відсутності вільної преси, а також внаслідок упослідження опозиційних діячів і політичних партій».
Не такий, як професійний гебіст Путін?
Оптимісти, до яких належить популярний серед лівонаставленої молоді нью-йоркський тижневик Village Voice, сподіваються, що з приходом молодого лідера у Кремлі запанує нова генерація реформаторів і країна просунеться у напрямку демократії «у темпі рок-енд-ролла», що разом із царем зміниться й стиль керівництва. Буцімто, якщо Путін, як професійний гебіст, завжди підходить до політики як до «спецоперації», то юрист Медведєв поважає закони, мовляв, його ідеал – правова держава. І нехай навіть реальні важелі влади залишаться у руках Путіна, за рік-два Росія візьме новий курс. Такі сподівання оптимістів.
Щодо песимістів, до яких, як виглядає, належить і більшість американських українців, то вони позбавлені ілюзій. Олександр Мотиль, історик, професор Ратгерського університету, бачить у Росії становлення державного капіталізму зразка 20-30-х років минулого століття. Виступаючи у вашингтонському Центрі Вудро Вільсона, він провів паралель між режимом Путіна і реакційними європейськими режимами, що виникли після Першої світової війни, насамперед в Італії та Німеччині, вказуючи на те, що Путін фактично залишиться при владі. Професор Мотиль поки що не йме віри запевненням щодо розвитку демократії.
У передвиборних виступах пан Медведєв обіцяв, що обстоюватиме права людини, плюралізм, поборюватиме корупцію тощо. Але Юджин Валк, науковий співробітник консервативного вашингтонського фонду Heritage Foundation, в інтерв''ю телемережі новин Сі-Ен-Ен зауважив: «Вісім років тому Путін теж викладав досить ліберальну, класично-ліберальну платформу для свого (майбутнього) президентства, наголошуючи на необхідності свободи, (людської) гідності, обмеження прерогатив уряду, але що сталося насправді? Абсолютно протилежне обіцянкам. У нас багато причин сумніватися у тому, що пан Медведєв буде послідовним щодо його нинішніх декларацій».
Матеріали до теми:
Дмитро Медведєв обраний Президентом Росії