Доступність посилання

ТОП новини

Суд у Таїланді вирішує долю ймовірного нелегального торгівця зброєю з Росії Віктора Бута


Василь Зілгалов Прага, 7 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Віктор Бут, імовірний російський торгівець зброєю, затриманий у минулий четвер у Бангкоку таїландською поліцією внаслідок спецоперації американського Управління боротьби з наркотиками. Поліція Таїланду оголосила у четвер, що перш ніж видати Бута на вимогу американського правосуддя, питання щодо його екстрадиції розгляне суд у Таїланді.

Віктор Бут
Віктор Бут був заарештований поліцією у Бангкоку через кілька годин після прибуття літаком Аерофлоту з Москви після висунення йому обвинувачення в сприянні терористам.

Взагалі ж Бут є легендарною постаттю у нелегальній торгівлі зброєю. Він надихнув Голлівуд зняти фільми, зокрема, один із найвідоміших – «Збройний барон» з Ніколасом Кейджем у головній ролі. Віктора Бута вважають вірогідним торговим партнером «Аль-Каїди», «Талібану», багатьох африканських диктаторів.

З 2002 року Віктора Бута розшукує Інтерпол

Колишнього лейтенанта радянської армії обвинувачували у неодноразових порушеннях ембарго ООН з початку 1990-х, коли він продавав зброю учасникам збройних конфліктів у Африці та в інших гарячих точках світу.

Після обвинувачень Віктора Бута з боку ООН у незаконному постачанні зброї ліберійському диктаторові Тейлору, афганському «Талібанові» і учасникам геноциду в Руанді у квітні 2002 році Інтерпол видав ордер на його затримання.

Відразу ж після цього Бут дав інтерв’ю російській радіостанції «Ехо Москви» і відкинув усі звинувачення на його адресу, назвавши їх «надуманим сценарієм, придатним хіба що для голівудського трилера».

До арешту у Таїланді 41-річний Бут мешкав під Москвою. Біографія його скупа і малоінформаційна. Він навчався в московському Воєнному інституті іноземних мов.

Народився нібито в Таджикистані чи Туркменистані, як він сам розповідав. А дехто каже, що він, мовляв, українець. Раніше його ім’я пов’язували навіть з Президентом Леонідом Кучмою та незаконною торгівлею зброєю з України.

Журналісти стверджують, що його фіксували неодноразово з різними паспортами, під різними іменами. Не виключають його причетність до співпраці з КДБ СРСР і ФСБ Росії. Журналісти так і не отримали відповіді від російського правосуддя, чому Бут не був заарештований у Москві згідно з ордером Інтерполу.

Сполучені Штати полюють на Бута вже 10 років

Вже з 2004 року Скарбниця США заморозила активи Бута в цій країні. А з квітня 2005 року зробила так само із активами 30 компаній і 4 приватних осіб, які пов’язані з Бутом. У 2007 році Скарбниця США заморозила активи ще 7 компаній і трьох приватних осіб, які, за інформацією американської влади, були спільниками Бута у постачанні зброї до Конго.

У Таїланді Віктора Бута заарештували, як кажуть, «на живця», коли агенти американського Управління боротьби з наркотиками, які видавали себе за представників повстанців із «Революційних збройних сил Колумбії» («ФАРК»), домовилися про купівлю через Бута для партизанів цього угруповання зенітних і протитанкових систем на суму у 5 мільйонів доларів. Прокурор з Нью-Йорка Майкл Ґарсіа сказав на прес-конференції у Вашингтоні в четвер: «Королівська таємна поліція заарештувала Бута в Бангкоку сьогодні. Його затримали на заключній стадії підготовки продажу партії зброї на мільйони доларів людям, які назвали себе представниками відомої всім терористичної організації «Революційні збройні сили Колумбії».

Прокурор Ґарсіа також повідомив, що разом з Бутом заарештований, згідно зі згаданим сценарієм, і його помічник – Андрій Смулян: «Бут і Смулян домовилися продати зброю представникам «ФАРК» за наполяганням останніх і організували з ними всі деталі угоди. Бут і Смулян готувалися до реального продажу зенітних комплексів «земля – повітря» і гранатометів. Це була їхня реальна спроба. Бут і Смулян демонстрували справжню готовність підтримати терористів на практиці».

США надали урядові Колумбії для воєнної боротьби з загонами «ФАРК»і їхніми наркокартелями мільярди доларів. Американське міністерство юстиції вже звернулося до Таїланду з вимогою про видачу Бута та Смуляна американському правосуддю.

Хоча сам Бут висловився, що він хотів би постати перед таїландським правосуддям, якщо його у чомусь обвинувачують саме представники поліції Бангкока. Ця ж поліція підтвердила, що у разі визнання Бута винним у таїландському суді йому загрожує 10 років ув’язнення. Тоді як у США йому загрожує щонайменше 15 років в’язниці.

Представник Управління боротьби з наркотиками США, начальник оперативного відділу Майкл Борн, сказав журналістам у Нью-Йорку, що остання історія Віктора Бута може стати захопливим матеріалом на кшталт романів Тома Кленсі.

Як очікують, суд у Таїланді винесе рішення у справі Бута у суботу.

Відомо також, що Бут зустрічався після свого арешту у Бангкоку з представником російського посольства. Але чи домагатиметься Росія видачі свого громадянина, поки що не ясно.
XS
SM
MD
LG