Доступність посилання

ТОП новини

Творча зустріч з лауреатами Шевченківської премії, вихідцями з Прикарпаття


Галина Добош Івано-Франківськ, 10 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні в Івано-Франківському облмуздрамтеатрі ім. Івана Франка проходитиме творча зустріч з лауреатами Національної премії ім. Тараса Шевченка, вихідцями з Прикарпаття. Її учасниками будуть Роман Іваничук, Ярема Гоян, Степан Пушик, Василь Пилип’юк, Ганна Гаврилець, Богдан Бенюк і Микола Гобдич. Організатори зустрічі – обласна організація НСНУ за підтримки народних депутатів Зиновія Шкутяка та Миколи Круця.

Серед лауреатів цьогорічної Шевченківської премії прикарпатці «своїми» вважають двох: народного артиста України Богдана Бенюка, родом з с. Битків Надвірнянського району, та українську письменницю, літературознавця і перекладача з Бразилії Віру Вовк, дитинство якої проходило на Косівщині.

Загалом такої найпрестижнішої української премії у сфері культури удостоєні майже три десятки вихідців з Івано-Франківщини чи тих, хто тут певний час жив. Найбільше серед них письменників: Дмитро Павличко, Роман Іваничук, Василь Герасим’юк, Тарас Мельничук, Роман Федорів. Відомі художники: Опанас Заливаха, Василь Касіян, скульптор Василь Вільшук і архітектор Дмитро Сосновий (власне, за цей театр, де проходитиме зустріч), фотомитець Василь Пилип’юк, співачка Марія Стеф’юк, композитор Ганна Гаврилець, народна майстриня Ганна Василащук.

Ніде нема такої скарбниці...

Жодна область такою кількістю Шевченківських лауреатів похвалитися не може, стверджує прикарпатський письменник Степан Пушик, теж лауреат цієї премії, народний депутат першого скликання, заслужений діяч мистецтв України, професор Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. Степан Пушик цьому має наукове пояснення:

«Найперше, що тут найдовше збереглася українська держава – це Галицько-Волинське князівство. Навіть коли впало це князівство, орди завойовників найшвидше вимолочували степи. А взяти кожну фортецю неможливо. А в нас кожна гора – це окрема фортеця. І в нас той дух український завжди був. Зрештою, ніде нема такої скарбниці – і мистецтво гуцульське, і бойківське, і лемки, полюхи як колись казали, тепер ми кажемо покутяни, і Опілля».

Степан Пушик – автор понад 50 книг. Шевченківську премію отримав за книгу «Страж-гора» і роман «Галицька брама». Цікаво, що між двома лауреатами з Покуття родинні зв’язки: це художник Василь Касіян і його племінник письменник Ярема Гоян, який більше 20 років очолює столичне видавництво «Веселка».

Сьогоднішня творча зустріч лауреатів Шевченківської премії з земляками в Івано-Франківську вже не перша.
XS
SM
MD
LG