Доступність посилання

ТОП новини

«Хрущовкам» – нове життя?


Юлія Рацибарська Дніпропетровськ, 10 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Дніпропетровські будівельники пропонують новий спосіб реконструкції «хрущовок». Проект фахівців Придніпровської академії будівництва та архітектури, як стверджують вони самі, дасть можливість продовжити життя панельних багатоповерхівок радянської доби як мінімум на 50 років. Влада до новації ставиться прохолодно.

Хрущовки, застаріле житло
Відсутні ліфти та сміттєпроводи, з’єднаний санвузол, мініатюрні кімнати та кухня — радянські «хрущовки» будували для масового і невибагливого споживача.

Історія панельних малогабариток бере початок 1955 року. Тоді вийшла постанова Ради міністрів СРСР «Про ліквідацію надмірностей у будівництві». Радянські фахівці розробили типові проекти, щоб здешевити житло. Людям обіцяли: до 1980 року кожна родина матиме квартиру, без особливих зручностей, зате свою.

У Дніпропетровську 5-поверхівками «масової» серії забудовували райони, що тоді тільки починали розвиватись. Півстоліття тому це були околиці, зараз – центральна частина. Будівельники кажуть, хоча «хрущовки» не є архітектурною окрасою міста, але й зносити їх зарано. Ректор Придніпровської академії будівництва та архітектури Володимир Большаков переконаний: термін експлуатації панельних будинків не вичерпався.

«Хоч ми і казали, що це до комунізму, до 80-х років будується, що при комунізмі буде квартир скільки завгодно. Але насправді їх будували на 100-120 років. Інша справа, що цими будинками 50 років ніхто не займався, не було поточних ремонтів, не було проміжних ремонтів, не було капітальних ремонтів», – зауважує Володимир Большаков.

У старих будинках живе майже 10 мільйонів українців

Відтак ректор будівельної академії каже: старі будинки, у яких зараз живе майже 10 мільйонів українців, можуть ще стояти по кілька десятиліть. Фахівці навчального закладу розробили свій варіант порятунку застарілого житла. Пропонують надбудовувати над п’ятиповерховими «хрущовками» спеціальні металеві конструкції, які дозволять зміцнити споруди та ще й добудувати над ними по кілька поверхів. Розробники впевнені: їхній проект знайде підтримку серед інвесторів і влади, адже вільного місця для забудови у мегаполісі вже практично немає.

Про конкретні суми на реконструкцію «хрущовок» Володимир Большаков не каже, тільки зазначає: «Необхідне централізоване виділення досить великих коштів. Тоді тільки можна буде уникнути кризи, коли весь цей фонд одночасно опиниться у критичному стані».

Місцева влада ще не визначилася

Влада Дніпропетровська до нового проекту ставиться стримано. З одного боку, кажуть, ще треба поміркувати, чи не простіше позбутись панельних 5-поверхівок взагалі, а на їхньому місці звести сучасні комфортабельні будинки. З іншого боку, навіть якщо взятись за оновлення «хрущовок», як отримати згоду мешканців? А втім, заступник міського голови Олександр Афанасьєв запевняє, що без громадських обговорень ніяких робіт не розпочинатимуть.

Олександр Афанасьєв: «У нас є «хрущовки» в хорошому стані, які можна утеплити, замінити комунікації, добудувати поверх-два і, може, навіть до дев’яти. Буде чудовий будинок, що простоїть ще мінімум 50 років. Тобто всі варіанти треба розглядати, а вже мешканцям визначати, як їм буде краще».

Поки проект реконструкції «хрущовок» у Дніпропетровську хочуть апробувати на одному з будинків. На якому саме, не визначили. Та й директив зі столиці ще немає. Проект Закону «Про комплексну реконструкцію кварталів застарілого житлового фонду» український уряд тільки розробляє.
XS
SM
MD
LG