Доступність посилання

ТОП новини

Євроcоюз занепокоєний діями Росії щодо Абхазії, але не готовий негайно підтримати Грузію


Василь Зілгалов Прага, 11 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Міністри закордонних справ ЄС висловили «занепокоєння» тим, що Росія в односторонньому порядку зняла торговельне ембарго щодо Абхазії, яке країни СНД наклали ще 12 років тому. Разом із тим Євросоюз не готовий уже зараз до зближення з Грузією, від якої хоче відколотися Абхазія. У Брюсселі вирішили відкласти рішення про угоду про вільну торгівлю і новий візовий режим із Грузією до закінчення парламентських виборів в цій країні, які мають відбутися в квітні.


Європейський Союз однозначно виступив за «збереження територіальної цілісності Грузії», міністри закордонних справ ЄС висловили у понеділок увечері своє «занепокоєння» односторонньою відмовою Росії виконувати Рішення держав СНД від 1996 року про непідтримку сепаратистських режимів та відмову від контактів з їхніми лідерами. Цим Росія зняла торговельні, транспортні, фінансові та інші обмеження контактів з Абхазією, яка є юридично складовою частиною суверенної Грузії.

Услід за Грузією в ЄС визнали, що «Росія, ймовірно, прокладає шлях до визнання Абхазії суверенною». Про це заявила на саміті ЄС представник із зовнішньої політики Беніта Ферреро-Вальднер.

«Ми всі переконаємо наших партнерів уникати дій чи заяв, які б могли посилити напруженість у регіоні, чи піддати небезпеці клімат довір’я, який розпочав відновлюватися між Тбілісі і Москвою та між Тбілісі і Сухумі». Ми не бажали б знову піддавати небезпеці це покращення», – зазначила Ферреро-Вальднер.

Москва готується до анексії Абхазії?

Росія вже давно втручається у внутрішні справи Грузії щодо самопроголошених Абхазії та Південної Осетії. Близько 70 відсотків населення цих республік отримали російські паспорти, тут перебувають російські військові із озброєнням. Росія вже давно має візові полегшення з Європою, а щодо населення самої Грузії Москва чинила і чинить низку перешкод, як у пересуванні її громадян, так і в торгівлі між двома країнами. Глава парламенту Грузії Ніно Бурджанадзе чітко заявила під час візиту до Брюсселя минулого тижня, що Росія готується до «анексії» Абхазії.

Тим часом в Євросоюзі немає єдності щодо підтримки Грузії у зв’язку із прямою загрозою її територіальній цілісності з боку Росії. Частина країн на чолі зі Швецією та Польщею закликають ЄС негайно укласти з Грузією угоду про вільну торгівлю і скасувати візи для громадян цієї країни. Цю позицію підтримують балтійські країни, Чехія, Румунія і Болгарія. Але серед старих членів ЄС існує значний скептицизм щодо відкриття дверей для Грузії. Вони вважають, що спершу грузини мають запровадити біометричні паспорти. У відповідь захисники Тбілісі наголошують, що цього ще немає в усіх країнах ЄС, не кажучи вже про Росію, перед якою такої вимоги не ставили.

Єврокомісар із зовнішніх зносин і політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер наголошує, що вона прихильниця підтримки Грузії.

«Питання візового полегшення у порівнянні з договором про реадмісію вимагають, звичайно, підтримки всіх держав-членів ЄС. Але ми мусимо тут просуватися вперед, і я наполягаю на цьому», – зауважила єврокомісар.

Європейський Союз має намір знову повернутися до грузинського питання, але не раніше травня – вже після парламентських виборів у Грузії.

Офіційний Київ також розкритикував Росію

Україна також розкритикувала політику Росії щодо Абхазії. У заяві Міністерства закордонних справ від 7 березня чітко засуджене зняття ембарго на зв’язки з Абхазією з боку Москви як крок, що «спрямований на руйнування єдиного механізму забезпечення стабільності в регіоні» і підтриманий суверенітет Грузії.

Тим часом керівництво самопроголошеної Абхазії звернулося до ООН, до Росії і до світу із закликом визнати незалежність республіки. Очікується, що в четвер Державна Дума Росії розгляне питання про підтримку незалежності Абхазії та Південної Осетії.

Матеріали до теми:

• В Євросоюзі висловлюють велику стурбованість у зв’язку з тим, що Росія, ймовірно, готується визнати незалежність Абхазії від Грузії
XS
SM
MD
LG