Доступність посилання

ТОП новини

У Польщі карають нечесних рекламодавців


Єва Поштар Варшава, 13 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Згідно зі статистичними даними пересічний поляк щодня підписує якісь торговельні угоди: про надання кредиту, про купівлю в кредит квартири, мобільного телефону або телевізора. Багато рішень люди приймають під впливом рекламних анонсів. А їм, як показує реальність, не усім слід довіряти.

Пересічного споживача у Польщі заполонила реклама. Хоч Закон про радіомовлення та телебачення забороняє громадській мережі засобів масової інформації перебивати фільми та інформаційні передачі рекламою, однак цей закон не стосується комерційних телеканалів. Дехто вважає, що до засилля реклами можна звикнути. Однак чимдалі частіше лунають голоси, що реклама обманює споживачів.

Чи залишається пересічний споживач наодинці з проявами оманливої реклами?

Польща знайшла спосіб карати правопорушників у цій сфері. Цим займаються дві установи: нещодавно створений Комітет фінансового нагляду, який стежить за банківською сферою, роботою страхових компаній та інвестиційних фондів та Управління у справах захисту конкуренції та споживачів.

Останнім часом обидві установи започаткували каральні адміністративні процедури проти цілої низки компаній та банків. Анета Стирник з Управління у справах захисту конкуренції та споживачів на запитання Радіо Свобода, яка реклама порушує законодавство, відповіла: «Головне, чого треба дотримуватись при створенні реклами, є те, щоб не обманювати споживачів. Усі повідомлення, вміщені у рекламі, мають бути чесними, відповідати дійсності. Споживач, який спочатку дивиться рекламу або читає про неї у газеті, потім купує товар або послугу, має бути цілком свідомий свого рішення».

Адміністративна каральна процедура проти 30 нечесних рекламодавців

Неправдиву рекламу використовували у першу чергу дешеві авіалінії, які пропонували квитки з Варшави до Лондона за ціну одного злотого (тобто за 0,25 євро), також мережі мобільних телефонів, які повідомляли про те, що за один злотий можна купити мобільний телефон, або переносний комп''ютер з модемом. Водночас деякі фармацевтичні компанії обманюють жінок, закликаючи їх вживати продукти для швидкісного схуднення. Банки заманюють до себе рекламою про малі ставки сплати кредитів.

В Управлінні у справах захисту конкуренції та споживачів РС повідомили, що вже рік проводиться адміністративна каральна процедура проти 30 нечесних рекламодавців. Від початку цього року такі процедури започатковано проти чотирьох фірм. Чого може сподіватись компанія, яка обманює своїх клієнтів?

«Адміністративні процедури для фірми можуть завершитись штрафом. Це може бути сума навіть до десяти відсотків від річного прибутку фірми. Оштрафована фірма може подавати апеляцію до суду», – сказала співробітниця Управління Анета Стирник. Представники оштрафованих компаній до ухвалення судового рішення не коментують справи. Як стало відомо, телефонна компанія, яка програла апеляцію в суді, сплачувала державі сто мільйонів євро штрафу за порушення закону про вільну конкуренцію.

Слід зазначити, що кожен громадянин має право подати скаргу на нечесну компанію до Управління у справах захисту конкуренції та споживачів. Для ефективнішої роботи Управління, вважає пані Стирник, важливо, щоб кожен споживач знав свої права. Тому у п''ятницю у Варшаві, за сприяння Управління у справах захисту конкуренції та споживача, відзначатимуть Європейський день споживача. Біля будинку Управління працюватиме інформаційний центр. Кожен варшав''янин може отримати там інформацію і заручитися порадою експертів.
XS
SM
MD
LG