
За кількістю депутатів Європейський парламент поступається лише Китайським народним зборам, які мають майже 3 тисячі депутатів. Але, на відміну від китайських зборів, Європейський парламент має значний вплив на справи своїх виборців. І з часом цей вплив зростає.
Лісабонська угода розширює повноваження Європейського парламенту
Нова угода, яка виписує розподіл влади в Євросоюзі, обіцяє дати Європарламенту ще більші повноваження. Це, звичайно, якщо процес ухвалення угоди не буде заблокований, наголошує політолог з центру Європейських досліджень у Брюсселі Сара Гаґман.
«За Лісабонською угодою, парламент отримає нові повноваження, через те що він братиме участь в ухвалюванні більшої кількості рішень. Раніше з багатьох питань парламент мав повноваження лише на те, щоб погоджуватися», – зазначила Сара Гаґман.
Спільне ухвалення рішень означатиме, що європейські парламентарі разом із Радою міністрів зможуть вносити зміни у законодавство. А з часу впровадження нової угоди Європейський Парламент зможе вносити корективи до таких важливих питань, як спільна аграрна політика, рибальство чи розподіл коштів на структурну допомогу, через які зараз в Європі ламаються багато списів.
Подібні права парламенту нині зводяться лише до невеликої групи питань, зокрема тих, що стосуються захисту прав споживача. І тут Європарламент має чим похвалитися, наприклад, він домігся того, що споживачі в європейських країнах вже не мусять платити додатково, якщо знімають гроші зі своєї банківської карти в іншій країні. Іншою перемогою, здобутою для європейських споживачів, було значне скорочення оплати за користування мобільним телефоном в іншій країні ЄС.
Низка обмежень залишатиметься
Проте у деяких питаннях, де національні парламенти традиційно відіграють значну роль, Європейський парламент і далі матиме обмежені повноваження.
«Одне таке питання — закордонна політика — і далі залишиться поза впливом парламенту. Він не матиме комітету із закордонної політики, який обговорює і ухвалює резолюції. Хоча відомо, що європейські громадяни хотіли б, щоб Європейський Союз, включно з парламентом, активніше брався до питань закордонної політики», – зазначає експерт центру Європейських досліджень у Брюсселі Марко Інчерті.