Доступність посилання

ТОП новини

Міста Дніпропетровщини хочуть стати «особливими»


Юлія Рацибарська Дніпропетровськ, 13 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – На Дніпропетровщині мода на «особливих». Три великі міста регіону – Дніпропетровськ, Кривий Ріг та Дніпродзержинськ – заявляють про наміри домагатися від столиці «особливого статусу». Кожне з міст бачить своє майбутнє місце в державі по-різному, однак зводиться все до грошей.

Про те, щоб надати Кривому Рогові спеціальний статус, як Києву чи Севастополю, говорять упродовж кількох років. Нарешті дійшло до справи. Троє нардепів-земляків внесли до Верховної Ради законопроект «Про спеціальний статус міста».

Автори ініціативи пояснюють: катастрофічна екологічна ситуація і пов''язана з нею демографічна криза дає право містові на поважніше ставлення з боку держави. До того ж, кажуть, Кривий Ріг уже й так займає непересічне становище в країні як центр металургії: обсяги виробництва тут дорівнюють столичним, і це при тому, що населення Кривого Рогу вчетверо менше, а забруднення шкідливими речовинами в десятки разів більше.

Надання особливого статусу, вважають нардепи, дозволило б зробити життя людей у місті безпечнішим. Усі суми податків на прибуток підприємств та громадян лишатимуться в міському бюджеті і спрямовуватимуться на екологію, наголошує один із авторів проекту Олександр Вілкул.

«Даним законопроектом ми хочемо дати можливість нашим мешканцям реалізувати конституційне право жити в безпечному екологічному середовищі», – зазначив Олександр Вілкул.

У Дніпродзержинську хочуть підпорядковуватися безпосередньо Києву

Жити в безпечнішому довкіллі хоче і Дніпродзержинськ. Упродовж десятиліть через промислові викиди та радіоактивні відходи це місто називають зоною екологічного лиха. За кілька днів там позачергові вибори міського голови, отож про особливий статус говорять багато й активно. Одна з ініціатив перетворити Дніпродзержинськ із міста обласного підпорядкування на місто з безпосереднім підпорядкуванням столиці. Кандидати обіцяють: якщо так станеться, держава змушена буде давати більше коштів на соціальну сферу.

Один із кандидатів на посаду міського голови Дніпродзержинська Ярослав Корчевський заявив: «Давно назріла проблема поставити питання перед Верховною Радою, урядом про визнання Дніпродзержинська зоною екологічного лиха з виплатою компенсацій мешканцям. Місто має статус міста обласного підпорядкування, от тільки він не дає ніяких привілеїв та пільг. Дніпродзержинськ лишився на самоті зі своїми проблемами в такій великій країні – Україні».

Аргумент Дніпропетровська – «Євро-2012»

На відміну від Кривого Рогу та Дніпродзержинська, у Дніпропетровську про екологічні проблеми зараз згадують мало. Чи не всі сили та ресурси кинуто на підготовку до «Євро-2012». Отож у міського голови Івана Куліченка своя ініціатива – проект закону про особливий статус міст, які прийматимуть фінал Чемпіонату. Іван Куліченко переконаний: держава тимчасово, на час підготовки до змагань, має надати преференції Дніпропетровську разом із Донецьком та Львовом. Принаймні до державного бюджету повинні забирати менше коштів.

Іван Куліченко: «Ми наполягаємо, щоб зростання вилучень із міського бюджету не перевищувало зростання прибутків. От зросли прибутки міста Дніпропетровська на 48%, хай на 48 зростають і вилучення, а не вдвічі. Бо це непропорційно, несправедливо».

Поки що усі ініціативи міст Дніпропетровщини мандрують кабінетами Верховної Ради. Жодну ще не розглядали.

Наразі спеціальний статус в Україні закріплений тільки за двома містами – Києвом та Севастополем.
XS
SM
MD
LG