Доступність посилання

ТОП новини

Відносини України з НАТО зміцнюються – головнокомандувач силами НАТО у Європі, генерал Бентц Креддок


Мар’яна Драч Які б пристрасті не розгоралися на берегах Дніпра через НАТО, активна співпраця України з Альянсом триває. Більше про спільні проекти і про політику НАТО щодо Грузії та Афганістану в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода розповів головнокомандувач силами НАТО у Європі, американський бригадний генерал Бентц Креддок.

Які б пристрасті не розгоралися на берегах Дніпра через НАТО, активна співпраця України з Альянсом триває. Ба більше. Як визнав генсек НАТО Яаап де Хооп Схеффер, Україна єдина серед партнерів НАТО, що бере участь в усіх операціях Альянсу. Більше про спільні проекти і про політику НАТО щодо Грузії та Афганістану в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода розповів головнокомандувач силами НАТО у Європі, американський бригадний генерал Бентц Креддок.

Україну часто розглядають як державу менш просунуту ніж Грузія в плані військових реформ. У чому Україна успішна, а що їй треба надолужити?


Б.К.: Я не певен, що погоджуся з тим, що Україна гірше підготовлена. Тут різні ситуації і різні обставини, тому їх треба оцінювати з іншої перспективи. Українці беруть участь у кількох операціях НАТО і ми регулярно проводимо з ними навчання. Лише цього року вони брали участь в операції «Активні зусилля» зі своїм першим кораблем. Я був там і спілкувався з адміралом та капітаном цього судна. І ми раді, що українці беруть участь у цій справжній анти-терористичній операції. Вже довший час вони беруть участь в місії КейФОР у Косово в лавах польсько-українського батальйону і роблять дуже добру справу. Знову ж таки мушу сказати, що тут є поліпшення. Нещодавно, минулого року ми спільно проводили і морські, і наземні вправи в рамках навчань «Сі бриз» і це було дуже корисно. Тому гадаю, що відносини (України) з НАТО і європейським командуванням (НАТО) є позитивними і вони зміцнюються.

Грузія вважає, що вже досягла стандартів НАТО у справі військової реформи. Чи це так?

Б.К.: Гадаю, що в галузі безпеки в Грузії провели серйозні заходи. Гляньмо на їхні збройні сили, на участь в різних операціях – від Іраку, де зроблено вагомий внесок, до інших можливостей – наскільки мені відомо, вони готуються посилати підкріплення до Афганістану. На мою думку, прекрасні результати принесла навчальна програма Сполучених Штатів для Грузії, яка сприяла реформам в галузі безпеки. План дій щодо членства в НАТО передбачає низку завдань і вимог для подальшого розвитку цієї сфери. Відзначу істотний поступ (Грузії), але гадаю, що структурована, офіційна програма, така як ПДЧ, буде надалі сприяти успіхові цих зусиль.

Як Ви ставитеся до прогнозів, що майбутнє НАТО опиниться під загрозою, якщо члени Альянсу не почнуть рівномірніше фінансувати військову операцію в Афганістані. До якої міри це питання визначальне для НАТО?

Б.К.: Як сказав генсек НАТО, місія в Афганістані є пріоритетом для Альянсу і ми маємо досягти мети. Я з цим повністю погоджуюся. З іншого боку, я не знаю, чи всі країни можуть робити схожі внески. Одні держави мають одні ресурси, інші їх не мають – або тому, що не закінчили трансформації, або не спроможні її провести, скажімо через вартість, можуть бути різні причини. Деколи це може бути грошовий внесок, як у випадку Люксембургу, чи Ісландії, де немає збройних сил. Також це може бути внесок у формі військових.

Рік тому у розмові Радіо Свобода Ви сказали, що треба домагатися, щоб зміни на краще відчуло дедалі більше афганців. Чи це сталося?

Б.К.: Перш за все, я думаю, що поступ за цей рік відбувся. Не так швидко як ми би хотіли, не так далекосяжно як ми би хотіли, не так глибоко як ми би хотіли. Гадаю, що далі більшість афганців не бачить серйозних змін, підвищення рівня життя. Ми маємо це змінити найближчим часом і це має бути пріоритетом до тої міри, наскільки ми можемо це зробити, а я гадаю, що ми можемо.

Матеріал до теми:

•&nbsp Генсек НАТО визнає, що консенсусу щодо України в Альянсі немає
XS
SM
MD
LG