Доступність посилання

ТОП новини

«Дорога заправка». Чому зростає ціна бензину?


Марічка Набока, Сашко Лащенко Ціна найпопулярнішої марки бензину А-95 у деяких регіонах України перевищила шість гривень. За останній рік літр «95-го» подорожчав у середньому на дві гривні. Чому росте вартість бензину – це наслідок інфляції, світові тенденції чи даються взнаки інші причини? Як може вплинути на ситуацію уряд?

ГЛАС НАРОДУ:
Чи менше Ви сідаєте за кермо через те, що дорожчає бензин?
vОлег, водій:
- Була своя машина, продав її. Мікроавтобус був, багато бензину їв, за нинішніх цін їздити на ньому смислу нема.
Олександр, водій:
- Економимо, менше їздимо, повільніше їздимо, щоб витрачати пального менше.
Вадим, менеджер:
- Більше заробляти доводиться. Я не економлю, краще він би був дорожчий, але якісніший.
Костянтин, водій:
- Коли на службовій машині – мені все одно. А на своїй – впливає звичайно. Менше їздимо, адже все від ціни залежить.
Сергій, водій:
- Я не їжджу зараз майже. Скоро на велосипеди всі пересядемо!
Зростання цін у регіонах

Одним із лідерів за стрибком цін на бензин в Україні є Дніпропетровськ. За літр «95-го» доводиться платити 6 гривень 20 копійок і більше. Водночас дійшло навіть до того, що минулого тижня частина автозаправок цього міста продавала бензин і дизпаливо тільки за талонами. Всі спроби водіїв довідатися у заправників, у чому ж справа, були марними. Докладніше — кореспондентка Радіо Свобода Юлія Рацибарська.

Слухати репортаж:


Крим теж не пасе задніх щодо цін на паливо. За песимістичними прогнозами деяких аналітиків півострова, до кінця березня ціна літра 95-го сягне семи гривень. З подробицями — кореспондент Радіо Свобода Володимир Притула.

«На деяких бензоколонках можна знайти 95-й бензин за міфічні 5 гривень 15 копійок, а на деяких – за фантастичні 6 гривень 5 копійок. А 95-Преміум сягає захмарні 6,45 за літр пального.

Сімферопольські водії кажуть, що треба знати, де заправлятися, бо у заповідних куточках міста можна знайти пальне ще за минулорічними цінами. Утім, особисто я таких не бачив. Натомість, автозаправки на людних вулицях і на виїздах з міста заламують захмарні ціни, а їхні менеджери посилаються на світові тенденції. Проте ціна на якість не впливає, попереджають кримські урядовці і скаржаться, що нічого не можуть зробити ні з дорожнечею, ні з низькою якістю. Як і місцеве відділення Антимонопольного комітету, яке, втім, заявило, що розпочало відповідне розслідування.

Кримські експерти кажуть, що високі ціни на пальне в автономії зумовлені двома причинами. Перша – відсутність власних виробничих потужностей та віддаленість нафтопереробних заводів. Сюди бензин завозять не тільки з інших регіонів України, але й із Румунії, Фінляндії та Литви. І друга причина – курортний статус регіону. З наближенням початку курортного сезону ціни на пальне в Криму зростають навіть тоді, коли світові тенденції зовсім протилежні».

У тому, що підвищення цін на бензин – результат інфляції, переконана депутат від Партії регіонів, заступник голови парламентського комітету з економічної політики Ірина Акімова. Вона уточнює, що це не єдина причина, адже дається взнаки і подорожчання нафти у світі. Але якщо на другий чинник український уряд вплинути не в змозі, боротьба з інфляцією є завданням саме Кабміну.Поки що уряду Тимошенко хвалитися тут нічим, вважає Ірина Акимова.

Ірина Акимова
«Загальна тотальна інфляція. Ви знаєте, що в лютому інфляція за 12 місяців підвищилася майже до 22 %. Уряд намагається адміністративно регулювати ціни, і, судячи з останніх заяв, я думаю, що спроба встановлювати максимум роздрібної надбавки на рівні 10 % не закінчиться груднем, вона буде продовжуватися. Результатом схожої політики в 2005 році був дефіцит бензину. У разі, якщо уряд не змінить свою тактику, боюся, ми маємо готуватися до аналогічного явища і цього року».

Натомість Прем’єр Тимошенко запевняє, що перші позитивні результати заходів проти інфляції будуть через півроку. «Такого не трапляється, щоб за два тижні скорочувалася інфляція, яка формувалася останні півтора року», — констатувала Юлія Володимирівна.

«На мій погляд, почали переламувати погані тенденції, які ми отримали по показнику інфляції»

А заступник директора Департаменту з питань газу, нафти та нафтопереробної промисловості Міністерства економіки Тетяна Стадник наголошує: уряд жодним чином не покладається на адміністративне регулювання ринку нафтопродуктів.

«Питання дуже складне. А отаке ручне регулювання не приводить до добра. Справа в тому, що підвищується ціна на нафту, не лише світова ціна, але й на ту нафту, яка постачається в Україну. За даними митниці, буквально за кінець лютого і березень на 10 доларів виросла ціна нафти».

Протягом року Україна використовує близько 16 мільйонів тонн нафтопродуктів. У тому числі бензину і дизпалива — 5 мільйонів тонн. За статистикою Мінпаливенерго, частка імпортних нафтопродуктів сягає третини. Україна ввозить їх, зокрема з Росії, а також з інших держав. До речі, головним заходом стримування цін на бензин Прем’єр Тимошенко називає отримання альтернативних джерел нафти. Вона сподівається на доведення до логічного завершення питання будівництва нафтогону «Одеса-Броди» і запуску його у «правильному напрямі».

Експерт, заступник директора науково-технічного центру «Псіхея» Геннадій Рябцев наполягає на тому, що уряд ні в якому разі не повинен втручатися у цінове регулювання на бензиновому ринку, і прогнозує подальше зростання цін.

Геннадій Рябцев
«Цей прогноз базується на статистиці світових цін на нафту, дизельне пальне, високооктановий бензин. У квітні 2008 року в Україні існують економічні передумови для зростання гуртових цін на низькооктановий бензин на 7%, високооктановий бензин – на 6%, дизельне пальне – на 5%».

Тим часом Генпрокуратура України взяла під контроль порядок формування цін на пальне. Вона обіцяє перевірити дотримання законів про захист економічної конкуренції у зв’язку зі стрімким зростанням цін на бензин.

Аудіозапис програми. Перша частина:

Аудіозапис програми. Друга частина:
XS
SM
MD
LG