Доступність посилання

ТОП новини

Держдепартамент США відкидає можливість розподілу Косова (Інтерв’ю з заступником держсекретаря Даніелом Фрідом)


Прага, 24 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Белград пропонує поділити Косово по етнічній лінії. Таку пропозицію сербський уряд передав до ООН, організації, яка відповідає за Косово від 1999 року. Ця сербська ініціатива також була опублікована в белградській пресі в понеділок 24 березня. У документі мовиться, що Белград визнає юрисдикцію ООН в Косові, але водночас висловлюється думка, що в регіонах Косова, де серби є етнічною більшістю, поліцію, судову владу та митницю повинні контролювати лише серби. Приблизно 15% території Косова заселене сербами, на цій частині території вони становлять етнічну більшість. Отже Сербія наполягає на розподілі Косова. Які наслідки матиме цей крок для балканського регіону? Чи можуть Захід та США запобігти цьому? Чи перетвориться Косово на ще один заморожений конфлікт? Із такими запитаннями радіо Свобода звернулося до Данієла Фріда, заступника Державного Секретаря США.

Даніел Фрід
Даніел Фрід: Ми відкидаємо розподіл Косова. Ми визнали незалежність всього Косова. Ми наполягаємо на цьому, і уряд Косова погоджується, що права сербської громади в Косові треба поважати. На жаль, ми бачили те свавілля, яке після проголошення незалежності Косова скоїли косовські сербські радикали, реагуючи на підбурення белградських радикалів. Це дуже сумно і, я б сказав, абсолютно безвідповідально з їхньої сторони. Те, що сталося в Митровиці, було жалюгідним. Миротворці ООН, оонівські сили, миротворці КФОР та НАТО – на них напали з гранатами, автоматами. Це все з боку сербських радикалів, і це погано. Ми не дозволимо розподілу Косова, і це позиція не лише США, а й і наших європейських партнерів, навіть Росія формально відкинула розподіл Косова. Сербія повинна дивитися вперед, до свого європейського майбутнього. Я сподіваюся, що вони це і робитимуть.

Р.С. Коли Ви говорите про сербських радикалів, кого Ви маєте на увазі? Радикальну Партію чи просто радикально налаштованих людей?

Данієл Фрід: Так, я мав на увазі радикалів з малої літери, а не членів партії. Риторика, якою займаються політики в Белграді, є абсолютно безвідповідальною. Сербія має право на європейське майбутнє. Сербський народ не повинен бути змушений жити в ізоляції. Єдині перепони, які існують між Сербією та Європою нині, це ті бар’єри, які самі серби створюють собі на цьому шляху.
XS
SM
MD
LG