Доступність посилання

ТОП новини

В Івано-Франківську вже немає вулиць Пугачова і Тургенєва


Галина Добош Івано-Франківськ, 24 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Перейменовано три вулиці Івано-Франківська, назву отримав і новий провулок. Отож нема вже вулиць Пугачова, Тургенєва, Будівельників, замість них – Циганкова, Героїв Крут, Івана Павла ІІ і провулок Борковського. На вулицях встановлюють нові вказівники. Та не всі мешканці міста сприймають це схвально.

В Івано-Франківську давно нема вулиць, перейменованих, як тут кажуть, «за совітів». Вулиця Леніна стала Богдана Лепкого, Куйбишева – Степана Бандери, Чапаєва – Січових Стрільців, Пушкіна – В''ячеслава Чорновола.

Професор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, депутат міської ради, народний артист України Михайло Кривень запропонував одну з вулиць назвати іменем прикарпатського композитора-пісняра Дмитра Циганкова, якому в цьому році виповнилось би 85 років.

Михайло Кривень: «Він за фахом був математиком, а писав унікальні мелодії, красиві. Я думаю, вся Україна знає ці пісні. Це пісня про Коломию (співає) «Де на світі я не буду – сині гори не забуду. Як згадаю – серце мліє: Коломиє, Коломиє». Чоловік, котрий народився на Луганщині, більше 50 років проживав у нас тут, на Прикарпатті, і написав надзвичайно багато унікальних, прекрасних, талановитих, мелодичних пісень».

Якщо перейменування вулиці Пугачова на Циганкова не надто зачепило івано-франківців, то із заміною вулиці Тургенєва на Героїв Крут дехто не погоджується, як от Галина. «Класиків, якими вже назвали вулиці, перейменовувати не можна. Адже це класики. Вони на віки», – зазначає вона.

«Виникають нові імена, і перейменовувати таки ми будемо змушені...»

Місцевий краєзнавець Михайло Головатий, відомий івано-франківцям за циклом передач «Вулиця» на місцевому телебаченні, є членом комісії з питань адміністративно-територіального устрою, яка і звернулася до міськвиконкому з проханням про зміну назв вулиць. Особисто він був проти перейменування вулиці Тургенєва. Та, каже, в місті ще є більше 20 вулиць, які носять імена діячів російської культури, навряд чи в російських містах є більше двох-трьох назв на честь українців. Вважає, що на зміну назв вулиць впливають певні чинники, це процес закономірний.

Михайло Головатий: «Виникають нові імена і перейменовувати таки ми будемо змушені, якщо ті імена, що відкрилися, перевершують в українській історії ті імена, що були. Ну, не нами вони дані, не нами».

Новий провулок у районі дитячої спортивної школи «Олімп», попри пропозицію забудівників назвати іменем Короля Юрія, вшановуватиме Івана Борковського, уродженця Городенківщини, археолога зі світовим ім’ям, ректора Українського Вільного Університету в Празі, доктора філософії, 110-річчя якого відзначило торік Прикарпаття.

Чимало суперечок викликало перейменування вулиці Будівельників на Івана Павла ІІ, хоча про відзначення Папи Римського розмови велися вже кілька років. Наталя живе на цій вулиці недавно, після одруження переїхала до чоловіка. Вона не проти самої назви, але, каже, мешканцям багатоповерхівок зміна назви завдасть чимало додаткових клопотів. «Я тільки переїхала за новою адресою. У мене дуже багато є різних передплат, я всі переписала на нову адресу. І от тепер мені знову треба переписати на іншу адресу», – каже вона.

Для багатьох попереду переадресування пошти, зміна прописки в паспортах мешканців чи юридичних адрес. Встановлення вказівників, будинкових написів міська влада планує завершити в першій декаді квітня. У міськвиконкомі свідомі, що будуть нарікання, але кажуть: це не перше і не останнє перейменування вулиць.

Є вже пропозиція міського голови про назви вулиць нового мікрорайону в центрі Івано-Франківська: вони носитимуть імена політв’язнів Івана Кандиби, Опанаса Заливахи, Василя Кука та Анатолія Лупиноса.
XS
SM
MD
LG