Доступність посилання

ТОП новини

Фруктову горілку (палинку) Євросоюз визнав оригінальним алкогольним виробом Угорщини. Сусіди наразі мовчать


Василь Плоскіна Угорщина, 25 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Угорські парламентарі збираються ухвалити закон про захист торгової марки алкогольного напою під назвою «палинка». Починаючи з червня поточного року, цю фруктову горілку виготовлятимуть тільки тут і виключно з місцевих складників. Щоб зменшити апетит конкурентів у сусідніх країнах, у 2004 році Євросоюз визнав цей продукт як «гунґарикум» попри те, що етимологія слова «палинка» має слов’янське коріння і звучить майже однаково як в Україні, так і в Словаччині.

Зазвичай, угорці не дуже замислюються над мовним походженням слова «палинка», що, найімовірніше, виходить з дієслова «палити», «випалювати». Коли їм жартома і не дуже говорять про це закордоном у дегустаційних залах, вони часто-густо апелюють до національної традиції, мовляв, прижилося, і все. І справді, в цьому їм не дуже дорікнеш, тому що до початку Першої світової війни населення Угорщини тільки на 40 відсотків становили угорці, та й сама їхня мова була добряче насичена слов’янізмами й романо-германською лексикою.

Цікаво, що не змінюючи назви, так би мовити, самого бренду, місцеві виробники давали новим сортам палинки вже свої оригінальні імена угорською: «Кішушті», «Ерлелт», «Тюркюль», «Мезеш» тощо. Всі вони вважаються «гунґарикумом» і саме ці та деякі інші не менш цінні сорти фігуруватимуть незабаром в новому законі.

Народний депутат від фракції республіканців (ФІДЕС) в парламенті Антал Часар зауважив: «Окремий закон про фруктову горілку в Угорщині потрібен через те, що в 2004 році наш національний продукт визнали в Євросоюзі, а досі про виробництво палинки йшлося в нормативних угорських актах лише в контектсті загального випуску алкогольної продукції».

«Справжня мадярська палинка виготовляється з якісної фруктової маси...»

Новий законопроект, до речі, досить детально перелічує умови, за яких місцеві горілчані заводи повинні розливати елітні алкогольні напої і на основі якої сировини. Для цього навіть виникла потреба узгодити позиції усіх п’ятьох парламентських фракцій. Як не дивно, значних розбіжностей у них не виникло, радше, навпаки, вони досить згуртовано виступили на захист національної алкогольної марки.

У чому ж проявляється смакова своєрідність тої самої угорської палинки? Менеджер горілчаної крамниці Еріка Уйсасі-Бенлев вважає, що закон повинен містити фахове визначення продукту. «Справжня мадярська палинка виготовляється з якісної фруктової маси, переважно кісточкових – абрикосів, персиків, слив, без штучних додатків, саме з тих добротних фруктів, які вирощують у Центральній Європі. При цьому застосовують як традиційні рецепти отримання фруктового спирту, так і новітні технології», – зазначив він.

Тим часом виробник Тібор Вертеш з Аґарду наголошує на недостатній підтримці державою галузі: «Цього року наша сфера отримала 150 мільйонів форинтів із бюджету (приблизно 1 мільйон доларів США) на розвиток внутрішнього маркетингу. Цього, звичайно, не достатньо».

Колегам Тібора Вертеша пообіцяли, що в столиці планують заснувати профільну горілчану раду, яка тестуватиме якість численних сортів угорської палинки, щоб потім легше було просувати її на світовий ринок. До речі, угорські винороби кілька років тому зуміли довести в арбітражному міжнародному суді, що відоме токайське вино є суто місцевий продукт, відкинувши претензії словацьких колег.
XS
SM
MD
LG