Доступність посилання

ТОП новини

Служба безпеки України: кого і як вона захищає?


           Слухати:Щоб зберегти аудіо-файл на Вашому комп''ютері для подальшого прослуховування, слід натиснути правою кнопкою мишки на лінку «завантажити» та вибрати «Save Target As...» або «Зберегти Об''єкт Як...» та вказати місце для збереження файлу. Після завантаження відкрийте його, двічі клацнувши на ньому мишкою.

Гості Свободи: перший керівник військової контррозвідки України, екс-начальник Головного розвідувального управління генерал-лейтенант Олександр Скіпальський та контр-адмірал Микола Костров

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)

Олександр Скіпальський
(prokuratura.org.ua)
Кирило Булкін: Сьогодні День Служби безпеки України. І ми говоримо про її діяльність, проблеми й перспективи у програмі «Вечірня Свобода». Гість – перший керівник військової контррозвідки України, екс-начальник Головного розвідувального управління, генерал-лейтенант Олександр Скіпальський – працівник Служби безпеки України з дуже великим досвідом.

Перше запитання, яке я хотів Вам поставити: чи святкуєте Ви сьогоднішній день саме як професійне свято? Я ставлю саме так запитання, тому що з Ваших вуст останнім часом чимало критичних слів на адресу СБУ і її діяльності пролунало. Отже, чи Ваше свято сьогодні?

Олександр Скіпальський: У першу чергу, я хотів би поздоровити своїх колег з цим професійним святом – 16 років, навіть більше, бо СБУ була створена 20 вересня, але трошки змістили до дня прийняття закону. Але це так, для нагадування історії.

А щодо свята, я був сьогодні у нас на урочистому засіданні і був вражений приємно, що у вітанні пана Президента і вітанні Прем’єра були викладені побажання ті, які я і підкреслював. Побажання було зміцнити складову діяльність Служби безпеки в тому, для чого вона є – захист територіальної цілісності, захист інформаційного поля, безпечним його зробити, щоб не всі топталися, кому тільки забажається.

Значить, наша з вами робота як членів громадянського суспільства, в чому я вбачаю перспективу для України, не проходить даром. Це приємно, що іде позитивне реагування. За колишніх часів подібні вітання на святкування спеціальних служб сприймалися як програма для дій.

Так от ця програма у вітальному листі Президента і Прем’єра була, на мій погляд, бездоганною. Якщо наше керівництво, посилаючись на цю вказівку чи на ці побажання, перебудує в подальшому діяльність Служби безпеки, я буду цілком задоволений. Кирило Булкін: Цікаво чути такі слова. Тим більше, від людини, яка відома тим, що займає безкомпромісну позицію, і якщо щось не так, то не приховує цього.

А зараз з нами на зв’язку контр-адмірал Микола Костров. Пане Костров, які побажання щодо організаційних форм діяльності СБУ Ви б сьогодні висловили працівникам цієї організації, що треба покращити і що, на Ваш погляд, потребує негайної уваги в СБУ?

Микола Костров: Сьогодні насамперед важливе завдання безпеки нашої держави. Але сьогодні є багато питань і всередині нашої держави. Я сьогодні займаюсь безпосередньо державним контролем по екологічних питаннях на території України. І багато є проблем, які, дійсно, не зовсім вирішуються іншими державними установами в напрямку бездоганного виконання нашого законодавства в цій сфері.

І дуже сподіваюся на вплив нашої Служби безпеки. Вона відіграє сьогодні дуже важливу роль в цьому питанні, хотілося б, щоб вона мала великий вплив у цій проблемі, в розв’язанні цих корупційних схем, які сьогодні, на жаль, пронизали наше суспільство з тим, щоб ми дійсно вийшли на державницькі такі стосунки. І, крім Служби безпеки, я не бачу іншого органу державної влади, який би міг так впливати, як Служба безпеки, на ці проблеми.

Кирило Булкін: Ми продовжуємо розмову з генерал-лейтенантом паном Скіпальським. Пан контр-адмірал Костров зараз зачепив питання, яке теж є не таким простим і доволі дискусійним — це сфера діяльності Служби безпеки України, чим притаманно їй займатися, чим не притаманно.

Зокрема і Ви в різних інтерв’ю ЗМІ говорили, що Служба безпеки займається подекуди невластивими їй функціями. І зокрема називали боротьбу з корупцією серед цих невластивих функцій. Як на сьогодні, за Вашою оцінкою, чи Служба безпеки продовжує займатися якимись невластивими їй функціями?

Олександр Скіпальський: Я приєднуюсь до оцінки важливості структури як одного з важелів впливу в будівництві чи в керівництві суспільством, державою і так далі. Відповідально погоджуюся, що це дуже важлива структура.

На жаль, Україна не має досвіду державного будівництва, принаймні я це визнаю. Я знімаю, як кажуть, картуза перед В’ячеславом Липинським, який про це казав на початку минулого століття. Я спочатку був тільки ображений на міністра закордонних справ Польщі в уряді Пілсудського, який казав, що українці не мають достатньо досвіду державотворення. Так, але ми 17 років будуємо свою незалежну Україну і багато чого досягли.

Кирило Булкін: Пане Скіпальський, Ви занурились вже трошки і в історичні аспекти. Я хотів би підхопити цю тему. Власне, СБУ утворилася на ґрунті колишнього, страшно сказати, КГБ і зараз займає ту саму будівлю, але не вважає себе наступником КГБ. То кого вважають своїми попередниками представники СБУ?

Олександр Скіпальський: 20 вересня 1991 року Верховна Рада приймає історичну постанову, в якій ліквідовується КГБ УРСР і створюється Служба національної безпеки України. Слово «національна» потім за бажанням певних людей вилучилось і залишилось «Служба безпеки України».

Нічого спільного, крім того, що фахівцями, які прийшли, були більшість колишніх співробітників. І я в цьому вбачаю дев’яностовідсотковий позитив, тому що протягом 16 років ми в Україні не бачили відкритого спротиву, саботажу з боку колишніх співробітників Служби безпеки, які б діяли проти Служби безпеки, проти Україні відкрито. Назвіть, будь ласка, приклад. Людей нашої професії можуть використовувати іноземні держави. Так для того і щука, щоб карасі не дрімали. Ось чому ми повинні бути в цьому випадку уважні і пильні.

Ми не несемо відповідальності ні юридичної, ні моральної, навпаки, сьогодні Служба безпеки, особливо з приходом Валентина Наливайченка робить усе, щоб відновити історичну справедливість. Не можна займати будь-яку сторону, але не можна сьогодні кричати на зразок того, що роблять Симоненко й компанія, що героїзувати тільки те, що було на сталінських таборах.

Треба героїзувати всіх тих, хто боровся за Україну, за її незалежність – і як проти «фашистської чуми», німців, так і проти інших поневолювачів нашої держави. Ось цю лінію сьогодні і впроваджує Валентин Наливайченко, саме тому у нього і багато ворогів, саме тому його опасаються навіть ті, хто ним керує.

Кирило Булкін: Я розумію, що Ви мали на увазі відкриття архівів СБУ зокрема, серед провідних напрямків діяльності Служби безпеки України. Чи можна стверджувати, що це відкриття архівів, що ця декадебізація СБУ, вона вже остаточно унеможливлю повернення до якихось практик КГБ?

Олександр Скіпальський: Це 5% з того, що складає 100% концепції діяльності СБУ. Ми змушені це робити саме для того, щоб суспільство краще зрозуміло, що відбувалося насправді. Ми таким чином просто наносимо удар по старій ідеології комуністичній, яка ще декого задурманює.

Але основне завдання Служби – прогнозувати геополітичне майбутнє держави. Ми торкнулися теми корупції. Це не властиво для Служби, я однозначно про це казав, не буду повторюватись. Але чи не задумувались Ви особисто, чому у нас корупція, починаючи з Банкової, закінчуючи окремою сільською радою? Та це не корупція, це олігархічний режим, який будується неправильно. Нам треба не кричати: «Боротися з корупцією», а треба кричати, що побудований механізм розподілу, перерозподілу власності, переливання капіталу, неправильне накопичення або відродження первісного капіталу.

Це неправильний державний механізм спрацьовує. Ось про що ми повинні говорити, в тому числі і Служба безпеки: не допускати утворення такого фальшивого негативного державного механізму, з якого неможливо буде вийти.

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG