Доступність посилання

ТОП новини

90 років від проголошення незалежності Білоруської Народної Республіки


Віталій Пономарьов Київ, 25 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – 90 років тому у Східній Європі між Балтійським і Чорним морями на руїнах Російської імперії упродовж двох місяців постали 4 держави. Так, 22 січня 1918 року була проголошена незалежність Української Народної Республіки, 16 лютого – Литви, 24 лютого – Естонії, а через місяць – Білоруської Народної Республіки. На честь тієї події білоруси щороку 25 березня святкують День Волі.

Державний герб Білоруської Народної Республіки. 1918 р.
(public domain)
У лютому 1918 року за умовами Берестейського миру німецька армія зайняла територію Білорусі. 21 лютого, напередодні вступу німецьких частин до Мінська, Виконавчий комітет Ради Першого Всебілоруського з’їзду своєю Першою Уставною Грамотою заявив про намір реалізувати право білоруського народу на самовизначення. А 9 березня Комітет своєю Другою Уставною Грамотою проголосив Білоруську Народну Республіку:

«Білорусь у межах розселення і кількісного переважання білоруського народу оголошується Народною Республікою».

У середині березня до складу Виконавчого комітету ввійшли представники земств та міст, і Комітет оголосив себе представницькою владою під назвою «Рада Білоруської Народної Республіки». 23 березня до Ради приєдналися представники білоруських організацій з міста Вільні.

Проголошення незалежності БНР

24 березня о 20:00 Рада зібралася на засідання, яке тривало всю ніч. О 6-й годині ранку 25 березня більшість членів Ради проголосували за незалежність Білоруської Народної Республіки, а опівдні Рада оголосила про це у своїй ІІІ Уставній Грамоті:

«Віднині Білоруська Народна Республіка оголошується Незалежною і Вільною Державою. Самі народи Білорусі, в особі свого Установчого Сойму, ухвалять рішення щодо майбутнього державного устрою Білорусі».

Білоруську Народну Республіку де-факто визнали 11 держав Європи, у тому числі Українська Народна Республіка.

Київський історик Ігор Гирич зазначає: «Білоруський національно-демократичний рух паралельно розвивався з українським і при тому досить відставав від українського руху. Але коли постало питання відновлення білоруської державності, то білоруси це проголосили майже одночасно після проголошення ІV Універсалу Центральною Радою. Тоді ж були проголошені і незалежні держави в Литві, Латвії, Естонії, але в Білорусі ця державність була найменш тривкою, бо Білорусь найменше була готова до відстоювання своєї незалежності збройним шляхом».

У листопаді німецькі частини відступили з території Білорусі, а 9 грудня Мінськ зайняла Червона армія, і Білоруська Рада була оголошена поза законом. Більшість членів Ради та уряду Білоруської Народної Республіки виїхали на еміграцію до Вільні, а згодом до Праги.
XS
SM
MD
LG