Доступність посилання

ТОП новини

В Україні розпочалася «меріада»?


Тетяна Ярмощук Київ, 25 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Київ перший, однак не останній. Боротьба за посади міських голів продовжується. Після того, як перевибори київського мера стали доконаним фактом, на черзі стала посада мера Сум. Про що свідчить така тенденція і до чого вона може призвести?

Мер Сум Геннадій Мінаєв
(official site)
Тиждень тому Верховна Рада ухвалила Постанову про перевибори київського міського голови та Київради. Локомотивом рішення став Блок Юлії Тимошенко. Тепер бютівці у Сумській міськраді сповнені рішучості висловили недовіру тамтешньому мерові Геннадію Мінаєву.

Втім, представники БЮТу запевняють, ці два випадки ніяк між собою не пов’язані, а Блок Юлії Тимошенко не має на меті масово заволодіти містами.

Представниця парламентського комітету з питань місцевого самоврядування, «бютівка» Ольга Боднар в інтерв’ю Радіо Свобода заявила: «Ми не та політична сила, яка намагається таким чином щось там змінити. Ми стоїмо на тих демократичних позиціях, що влада має належати місцевому самоврядуванню і громаді. Тому місто Київ розглядалося Верховною Радою, для цього у нас є всі підстави, тому що є судові рішення, які набули чинності. Можна згадати ще місто Харків, але воно в трошки іншій площині, щодо нього є тимчасова слідча комісія. А у Сумах інша процедура, це право місцевих рад вирішувати таке питання на місцях».

Представник Партії регіонів Юрій Мірошниченко також вважає, що ситуація з перевиборами мера Києва і мера Сумів не має нічого спільного. Й тому, за його словами, говорити про тенденцію поки що зарано.

«Тенденція, я вважаю, була б тоді, коли київський мер, який має бути переобраний за рішенням Верховної Ради став би початком, прецедентом для подібних постанов Верховної Ради по інших містах. Поки що я не можу сказати, що це є прецедентом. Там відбувається все згідно з законом про місцеве самоврядування», – зауважив Юрій Мірошниченко.

«Подібні ситуації з відставками мерів чекають принаймні ще декілька українських міст»

Однак, на думку політичного експерта Тараса Березовця, між перевиборами київського та сумського мерів певний зв’язок таки є. Саме парламентська постанова про перевибори київської влади стала сигналом для регіонів, і мер Сум тут може виявитися не останнім, зазначає він.

Тарас Березовець: «Побачивши волю та готовність Верховної Ради до призначення дострокових виборів, очевидно, місцеві депутати певним чином використали цю ситуацію, тим більше, що зараз вся увага прикута до Києва. Звичайно, що сумські депутати не могли ухвалити цього рішення без погодження з центральним штабом БЮТ, проте подібні ситуації з відставками мерів чекають принаймні ще декілька українських міст. Окрім Харкова, можна згадати ще Черкаси».

Між тим, опитування громадської думки засвідчують: мешканці українських міст у більшості незадоволені або навіть гранично незадоволені тим, як працює міське господарство і як керують містом обрані городянами голови. Цю невдоволеність цілком реально перевести у площину конкретних дій з дострокових виборів мерів цілої низки міст, кажуть оглядачі. Тим більше, що з огляду на майбутні вибори Президента головні політичні сили хочуть мати «свого» голову у тому чи іншому місті.
XS
SM
MD
LG