Доступність посилання

ТОП новини

385 років від народження козацького літописця Романа Ракушки-Романовського


Віталій Пономарьов Київ, 28 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – «Стенаються в герці скажені сини України, Той з ордами ходить, а той накликає Москву», – так Василь Стус передав свої враження від читання «Літопису Самовидця». Його автором був Роман Ракушка-Романовський – шляхтич та козак, воєначальник, дипломат і фінансист, священик та літописець. Сьогодні минає 385 років від дня його народження.

Син шляхтича з Брацлавщини Роман Ракушка-Романовський народився 28 березня 1623 року у місті Ніжині на Чернігівщині. Він навчався у Києво-Могилянській академії, а під час Хмельниччини служив у Ніжинському полку козаком, сотником, полковим суддею та наказним полковником. Сорока років Ракушка-Романовський був призначений генеральним підскарбієм і відповідав за фінанси та економіку Гетьманщини. Він також їздив з дипломатичними місіями до Риги, Москви, Борисова, Бахчисарая і Стамбула.

Козацький літописець

У січні 1668 року Ракушка-Романовський долучився до підготовки антимосковського повстання на Лівобережжі, а після українсько-московського примирення наступного року був змушений переїхати до Брацлава на Поділлі. Через 6 років Ракушка-Романовський повернувся на Лівобережжя, оселився у полковому місті Стародубі (нині – у Брянській області Росії) і був призначений настоятелем Миколаївської церкви. У Стародубі він почав писати свій «Літопис Самовидця», розповідаючи про події Хмельниччини як очевидець та учасник:

«Початок і причина війни Хмельницького єсть єдино от ляхів на православ’я гоніння і козакам отягощеніє, чого не звикла була Україна терпіти».

Роман Ракушка-Романовський писав «Літопис Самовидця» упродовж 26 років. Він помер у Стародубі 1703 року через кілька місяців після завершення свого головного твору.

«Так усе, що живо, піднялося в козацтво, так що заледве знайшовся б у якому селі такий чоловік, що не мав або сам, або син до війська йти. Навіть де в містах були і права маґдебурзькі, то присяглі бурмистрове і райці свої уряди покидали, і бороди голили, і до того війська йшли».
XS
SM
MD
LG