Доступність посилання

ТОП новини

Життя коротке


Наталка Коваленко, Олександр Лащенко Середня тривалість життя в Україні на 11 років менша, ніж у державах Європи, і на 8 років нижча, ніж, наприклад, у сусідній Польщі, повідомив міністр охорони здоров''я України Василь Князевич. Українці живуть у середньому 67 років. Для порівняння, середня тривалість життя в Японії — 82 роки. Про демографічні проблеми в Україні говорять давно і при різних президентах, урядах, складах Радах. Але віз і нині там. Чому? Що може зробити держава, щоб середня тривалість життя в Україні стала більшою?

ГЛАС НАРОДУ:
Чи турбуєтеся Ви про те, щоб довше прожити?
Анатолій Олексійович, художник:
- По характеру і по життю веселий, тому все набагато простіше. Коли молодий був, тоді щось робив. А тепер скільки Бог дасть, так і буде.
Ольга, студентка:
- Я зранку 20 хвилин бігаю, коли тепло на вулиці. А взагалі це починалося з фігури, а не довголіття.
Вадим, слюсар:
- Я займаюся спортом, не курю, не вживаю алкоголь і мої батьки теж. Але тільки Бог знає, скільки нам судилось прожити.
Зоя Петрівна, пенсіонерка:
- Головне берегти нерви і правильно харчуватися. А ще я роблю зарядку. Мені вже 72 роки. Сподіваюся прожити хоча б до 80.
Олег, бізнесмен:
- По мірі можливості займаюся настільним та великим тенісом. Обмежую себе в їжі ввечері і ніколи не курив.


Вищі доходи – триваліше життя

За даними Державного комітету статистики України, Україна з показником 67 років посідає у світі 113 місце щодо тривалості життя. Українські чоловіки живуть у середньому 62 роки, а жінки - 73. І хоча, як кажуть, «здоров’я за гроші не купиш», тривалість життя залежить передусім від того, скільки вона заробляє. Звичайно, не лише від цього, однак такий чинник має неабияке значення, зауважує перший заступник міністра охорони здоров’я України Микола Проданчук.

«Чим вищі доходи на душу населення, тим довше триває життя. Тобто, чим кращий економічний розвиток держави, тим краще люди можуть собі дозволити харчуватися. Куріння і алкоголь – справа кожного. Однак якщо у людини безпечні умови праці на робочому місці, в магазинах безпечні продукти, в крані безпечна вода, тоді вже можна говорити про краще життя».

Тривалість життя у кримських татар

Щоправда, як переконують експерти, стовідсоткового зв’язку між достатком людини, умовами її життя і прожитими роками немає. Наприклад, на долю кримських татар перепало багато страждань – депортація, проблеми з поверненням. Проте серед кримських татар було чимало довгожителів. А тривалість життя, попри тяжкість останнього, була високою. Однак зараз ситуація змінилася, аксакалів стало менше, констатує кримський кореспондент Радіо Свобода Володимир Притула.

«Депортація зруйнувала не тільки долю багатьох людей, але й традиції та родинним устрій. І зараз після повернення на батьківщину репатріанти страждають не тільки від безробіття і безземелля, але й від цілої низки соціальних негараздів. Насамперед, від руйнування родин. Тепер не всі представники молодшого покоління мають змогу утримувати своїх батьків і дідів. Це руйнує традиційну кримськотатарську сім’ю, стимулює розлучення, зменшування народжуваності, а ще, як помітили соціологи, призводить до різкого зниження тривалості життя серед репатріантів і до зменшення кількості аксакалів».

Причини зменшення населення України

«За останнє десятиліття населення в Україні зменшилося на майже 4 млн. людей (до 46 млн.) або на 7,5 % », зазначив міністр охорони здоров''я України Василь Князевич. Представник Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук Омелян Рудницький вбачає витоки такого падіння не лише в подіях останніх 10-15 років.

«На лиху долю нам випали страшні потрясіння, які вилилися в ці демографічні катастрофи, оскільки вони не проходять безслідно: ні перша, ні друга війни, ні Голодомор. Демографічна катастрофа ще має й санітарно-гігієнічні наслідки — підірване здоров’я і низки хронічних хвороб, окрім демографічних прямих і катастроф».

Державна програма

Здоровий спосіб життя — такий шлях для збільшення середньої тривалості життя в Україні пропонує міністр у справах сім''ї, молоді та спорту України Юрій Павленко. За його даними, українці лише на 5% забезпечені басейнами, а відкритих майданчиків є зараз тільки половина від потреби. Щоб виправити становище, розробили програму, за якою середню тривалість життя чоловіків сподіваються збільшити на 2 роки, а жінок – на 1 рік. Юрій Павленко відповів Радіо Свобода на запитання: «Де можна взяти на це гроші?»

«Це велика програма, яка передбачає фінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів. Гроші – це певна складова. Наприклад, блок соціальної реклами, блок модернізації спортивних об’єктів. Але вберегти життя людини – це питання контролю і виконання прийнятих законів: контролю реклами тютюнових та алкогольних виробів чи продажу їх дітям».

Все залежить передусім від людини

Поліпшення рівня життя в Україні, зменшення шкідливих виробництв, покращення умов зайнятості, пропагування здорового способу життя, охорона довкілля — це основні чинники, на які має впливати держава, щоб середня тривалість життя в Україні зростала, а не постійно зменшувалась, вважають експерти. Але якщо людина не усвідомлює, що все залежить передусім від неї самої (правильно харчуватися, дбати про вагу, не зловживати спиртним, не курити), результату не буде. Констатує голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров''я Тетяна Бахтеєва:

«Кожна людина має знати і пам’ятати, що здоровий спосіб життя – це шлях продовження власного життя. Тобто, це боротьба з алкоголізмом і тютюнокурінням. Якщо буде вирішене питання медичної допомоги, буде високий соціальний рівень, а людина буде пити й курити – це не продовжить його життя».

Рецепти довголіття

75-річна киянка, пані Катерина, рецептом довголіття називає елементарні речі – це й нормальне харчування, і добрий настрій без депресій чи бідкань:

«Ворогом старих людей є вікові депресії. Їх потрібно навчитися долати. От мені мої подруги мого ж віку говорять, що в них поганий настрій. Я відповідаю, що ти не переймайся тим настроєм, не фіксуй його, а подолай: обливайся водою, плюскайся у воді, щось роби. Коли говорять, що ніколи вгору глянуть, то я раджу подивитися вгору на небо, яке воно там. Не дозволяйте собі скаржитися на свій вік, на хворобу, тому що ви таким чином зациклюєтеся».

Італійські довгожителі

Середня тривалість життя італійців – 81 рік, Італія входить до десятки країн-лідерів за цим показником. Як їй це вдається, розповідає кореспондентка Радіо Свобода Наталка Кудрик.

«Один із найвищих рівнів тривалості життя у Європі — для чоловіків 77, а для жінок 83 роки — в Італії пояснюють особливістю національного харчування. Раціон мешканців базується на середземноморській дієті, де на почесному місці макарони, овочі і зелень, яловичина, оливкова олія, риба, морепродукти та, безумовно, вино. Жити довго, а головне залишатися здоровим — до цього докладає певних зусиль і держава. В країні існують закони та програми опіки для захисту людей похилого віку. Пенсіонери, статок яких нижче середнього рівня, мають право на державні бонуси або ж безкоштовне обстеження, лікування та придбання медпрепаратів. Щороку удосконалюються правила та умови контракту для надомних працівників, які доглядають за літніми людьми. Послугами таких робітників, переважно іммігрантів, користуються багато італійців. Кожний п’ятий мешканець країни у віці понад 65 років, і мало хто з них веде закритий спосіб життя у чотирьох стінах. У містах і містечках завдяки державній допомозі при комунах діють клуби для пенсіонерів. Чоловіки і жінки збираються вечорами на посиденьки, виготовляють ручні вироби, розважаються за настільними іграми, танцюють, а дехто на старості літ береться ще за вивчення китайської мови. Більшість людей похилого віку присвячують себе родині, приблизно 20% регулярно відвідують театри, музеї, кіно і щонайменше раз на рік вирушають у подорож. Смачно поїсти, бути у веселому товаристві і час від часу навідуватися до лікаря – оце запорука не лише довгої, а й гарної старості, відкрила секрет бадьора 80-літня синьйора. Певно, мешканцям Апеннін допомагає і їхня філософія буття: працювати небагато, повільно і з задоволенням, а відпочивати — то довго і з шиком».

Населення України щороку зменшується на 400 тис. осіб. Якщо воно й надалі скорочуватиметься настільки стрімко, то 2050 року, за прогнозом демографів, в Україні мешкатиме 35 млн. людей (наразі населення становить 46 мільйонів).

Аудіозапис програми. Перша частина:

Аудіозапис програми. Друга частина:
XS
SM
MD
LG