Доступність посилання

ТОП новини
24 Вересень 2018, Київ 12:46

Залишки черняхівської культури на Буковині нищать екскаваторами


Оксана Зима Чернівці, 31 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Буковинські археологи стверджують, що унікальні скарби нації вивозять просто вантажівками на греблю. Виявилося, що у межах села Малий Кучурів Заставнівського району під 40-сантиметровим шаром землі знаходяться рештки селища черняхівської культури, котра датується 2-5 століттям н.е. Та підприємець, який взяв у оренду сусідній став, проводить на території археологічної пам’ятки національного значення земляні роботи. Після того, як виривають канави, непотрібну землю, всіяну старовинними черепками, вивозять в інше місце. Орендатор стверджує, що закону не порушує, проте археологи та відповідна комісія наголошують на протилежному.

Розкопки - срібний динарій римський
(radiosvoboda.ua)
На ставку та на території археологічної пам’ятки працює близько семи одиниць техніки – екскаватори та вантажівки. Останні одна за одною вивозять землю з виритих канав та котловану. Робітники мало звертають увагу на те, що поміж землею видніють шматки старовинних керамічних глиняних виробів. Проте це відразу помічають археологи. Саме тут нещодавно знайшли срібний динарій римського імператора Трояна (2 століття н.е.). Пройшовши буквально кілька метрів, науковці назбирали цілу торбу археологічних цінностей.

Працюють екскаватори. На території археологічної пам’ятки проводять земляні роботи
(radiosvoboda.ua)
Фахівець управління містобудування та архітектури Василь Михайлюк розповів: «Зараз ми можемо бачити як під час самовільних земляних робіт було зачеплено культурні нашарування, оголено. І в даному випадку ми бачимо житло, яке наполовину зруйноване. Ось у відвалах ми можемо спостерігати обмазку стін жител, керамічні фрагменти посуду. Дана кераміка орієнтовно датується 2– 5 століттям нашої ери. Це римський час, черняхівська культура».

Трохи далі археолог Олег Шманько показав у канаві зруйновані залишки поселення, а неподалік – і могильник.

«Зараз ми можемо прослідкувати на глибині приблизно 30-40 сантиметрів залягання якоїсь споруди. Можливо, це була житлова споруда черняхівського часу, це, приблизно, 2 – 5 століття нашої ери. У той час, коли Буковину населяли племена так званої черняхівської культури. Внаслідок того, що поселення частково були зруйновані, для археологів це величезна втрата. Воно чекало своїх дослідників близько двох тисяч років».

Робітники, які працюють на цій ділянці, від будь-яких коментарів відмовляються.

Заступник голови комісії з питань культури при обласній раді Сергій Добржанський зауважив, що сьогоднішній виїзд уже не перший.

Сергій Добржанський: «Це питання виникло ще минулого тижня, коли почалися земельні роботи.Отой яр, який ми бачимо, це коли перші земельні роботи... ми тоді виїхали в складі трьох чоловік, депутатська група, комісії нашої по культурній спадщині, яка входить в наші обов’язки. Ми побачили таку ситуацію, спілкувалися зі власником і говорили йому про те, що це порушення закону, при тому, що він на руках мав документ про те, що забороняються будь-які земельні роботи на цій ділянці, оскільки це пам’ятка національного значення»

Археологи і голова облради звернулися до прокуратури

Археологи переконують - у канаві зруйновані залишки старовинного поселення черняхівського часу
(radiosvoboda.ua)
Справді, у документах на оренду цієї ділянки вказано, що «у зв’язку зі значною локалізацією пам’яток археології будь-які земельні роботи забороняються». Разом з тим, депутат обласної ради Михайло Бойчук, який назвався юридичним представником власника, зауважив, що підопічний підприємець міг просто недочитати документ.

«Ну, розумієте, може, власник і не дивився, що там папка технічної рекомендації має 20-30 листків. А той висновок чи то зауваження, воно, може, надруковано дрібним почерком. Та діло в тому, що ми не копаємо на території тій, яка вказана нам у документах. Ви ж зрозумійте нас. На даний момент... Територія... Ніхто не копав під ставком. Ми розчищаємо ставок. Ставок, який знаходиться.. він був він і є, ми просто його розчищаємо», – намагався пояснювати Михайло Бойчук.

Згодом він говорив уже від свого імені і зазначив, що не збирається припиняти земляних робіт: «Ну, чому я маю припиняти роботу, якщо, згідно з договором, згідно з законом треба проводити розчистку водяних плес».

Зараз археологічна служба України подала відповідну заяву до обласної прокуратури. У ситуацію вирішив втрутитися і голова облради Іван Шилепницький. Він уже звернувся до прокуратури. Там наразі коментарів давати не готові. Телефоном повідомили, що перевірка триває і про перші її результати ми зможемо дізнатися вже з цього понеділка.
XS
SM
MD
LG