Доступність посилання

ТОП новини

У Закарпатті посилюють контроль щодо продажу алкоголю неповнолітнім


Надія Петрів Ужгород, 1 квітня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – У Закарпатській області посилюють контроль стосовно поширеного продажу у торговельних закладах алкоголю й тютюну неповнолітнім. Обласні служби кажуть, є необхідність, бо для торговців головніше вигода, ніж здоров’я підростаючого покоління. Як саме борються з таким лихом, чи дає така боротьба результати, і як розцінюють самі закарпатці такі заходи?

Резонансний випадок стався днями в одному з сіл Тячівського району Закарпаття: зранку 10-класник місцевої школи побачив, що його старший на рік брат помер у ліжку. Лікарі констатували, захлинувся рвотними масами. Міліція вилучила з місця події 4 порожні пляшки з-під горілки й підозрює, що школярі напередодні спорожнили їх.

Закарпатська влада вкрай стурбована такими фактами й тим, що в краї триває, попри всі заборони, продаж алкоголю й тютюну неповнолітнім. Нещодавно інформацію про це заслухали на спеціальній Тимчасовій комісії з захисту прав дітей. І оприлюднили невтішні цифри: третина з перевірених торговельних точок, а це майже півтори тисячі крамниць, продає алкогольні напої неповнолітнім.

Уже цього року лише підрозділом кримінальної міліції у справах дітей зафіксовані 25 подібних фактів.

Начальник підрозділу Василь Фецинець розповів, що найбільше таких випадків в Ужгороді, Ужгородському районі, Виноградові, Тячівському районі та Хусті.

Несвідомі батьки — вони посилають дітей за спиртним

Власне міліція запевняє, що контроль за продажем алкоголю й цигарками неповнолітнім – це один із пріоритетів у їхній роботі. Для цього тісно контактують із дільничними, службою громадського порядку, податківцями. Але робота лише міліції не дає ефекту, якщо не свідомі дорослі. На цьому наголошує Геннадій Василинець, фахівець карпатського центру полінгових досліджень, який неодноразово досліджував цю проблему.

«Ми проводили опитування в кількох районах Закарпаття минулого року, є доволі розширені результати, але основне випливає таке: приблизно в 60 відсотках випадків несвідомими є продавці, вони не думають, що отруюють дітей, і не бояться відповідальності, бо штрафи дуже низькі. Але нерідко у виникненні проблеми винні й самі батьки, вони посилають дітей купити пачку цигарок чи пляшку спиртного…», – нарікає Геннадій Василинець.

Рейди проводять рідко

Самі ж закарпатці кажуть, комісії та рейди – це добре, але якщо цю роботу проводити регулярно й неочікувано.

Жителька міста Перечина Мар’яна, яка неодноразово була свідком продажу дітям цигарок чи алкоголю, наголошує: «На жаль, такі рейди з перевірки, продаються чи ні тютюнові вироби та алкоголь неповнолітнім, проводяться рідко, вони здійснюються такими хвилями: комусь із чиновників приходить у голову, що треба провести чи давно не проводили, чи потрібно поставити галочку у відповідному звіті… Але, як на мене, вони не відображають реальної картини».

Тимчасова комісія розробила низку відповідних пропозицій для голів населених пунктів, директорів шкіл, контролюючих органів. Але водночас і міліція, і служба у справах дітей, і обласна влада бідкаються, що все це не даватиме результату, поки відповідальність за продаж алкоголю й тютюну неповнолітнім залишатиметься незначною. Таким правопорушникам загрожує лише адміністративна відповідальність, низькі штрафи. Щоб кардинально змінити ситуацію, мусять вжити заходів на державному рівні. Причому, бажано, в найкоротші терміни.
XS
SM
MD
LG